yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
KURU SOĞANIN ASALETİ – Emine Kamalı Aktaş

KURU SOĞANIN ASALETİ – Emine Kamalı Aktaş

Urla’ya her mevsim farklı güzellikleri ile gelir. ilkbahar, doğa ananın doğurganlığını temsil eder. Ağaçlar çiçeklenip meyvesini verir. Çiçekler çeşitli renkleri ve kokusu ile dağları tarlaları bahçeleri saksıları şenlendirir.

Hayvanlar yavrular, hiçbir canlının yavrusunu besleme kaygısı yoktur. İlkbahar tüm canlılara bereketiyle gelmiştir. Yağan yağmurlar eriyen karlar toprağın derelerin göllerin sularla dolup taşmasını sağlamış tüm doğaya “yeniden başla” demiştir.

Urla da tarım çeşitliliği olan bir kasabadır. Asırlık zeytin ağaçları şurup gibi yağlarını ağacının üzerinde sapsarı olgunlaşan hurma zeytinlerini, limon, portakal, sulu elması, ayvası, nar, badem, ceviz, sakız baklası, nohut, kavunu, karpuzu, sakız enginarını, üzümü,  Bornova kınalı bamyasını bir ödül gibi en doğalından sunar.

Canım domatesim, kabak, patlıcan, biberim, Kuru soğan yemeklerin baş tacı olmazsa olmazı; salçalı ekmeğin, kuru fasulyenin, zeytin ekmeğin katığı: Kuru soğan sen ne ara kendini bu kadar ağırdan satmaya başladın? Manav tezgahlarının baş tacı… Bu hava, asalet, sükse de neymiş? Anlaşılır gibi değil; sonuçta acı ve kokulu bir tada sahipsin, biliriz sensiz tencere kaynamaz!

Savaş yıllarında erkeksiz kalan kadınlar tarlalara dikilecek soğan tohumu bulamamış çok basit bir yöntemle tencerelerini soğansız bırakmamışlar, ellerinde bulunan yetersiz kuru soğanı tüketirken başını kesmeden iki veya üç yemekte kullanıp saçaklı kısımlarını dikerek taze soğan yetiştirip tüketmişler.

Atalarımız her zorluğu çalışarak üreterek aşmış; Urla’mızın ata tohumlarına sahip çıkarak; küçücük bahçesi olan bireylerin bile kendine yetecek kadar üretici olması, ev ekonomisine ve doğal beslenmesine sahip çıkmalıdır.

Hepimiz bu sözü duymuşuzdur “şeker var, irmik var, o halde ne duruyorsun helva yapsana!”

Üretmeden tüketmeye devam ettiğimiz sürece başta kuru soğan olmak üzere hiçbir sebze ve meyveyi mutfağımız da bulamayacağız.

                                                                                                                                      

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*