yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER
Kültepe Tabletleri UNESCO Listesinde

Kültepe Tabletleri UNESCO Listesinde

Kayseri Kültepe ören yerinden çıkarılan ve Anadolu tarihini başlatan yazılı belgeleri içeren Kültepe Tabletleri, UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne kaydedildi.

 “Mezopotamya ve Suriye’nin de tarihini aydınlatıyor”

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi ve Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu  Kayseri’nin diğer illerden geri kalamayacak kadar zengin bir arkeolojik geçmişe sahip olduğuna işaret etti.

Kayseri’nin, Türkiye’de hiçbir ilde bulunmayan Anadolu tarihini başlatan yazılı belgelere sahip olduğuna dikkati çeken Kulakoğlu, Anadolu insanının ilk kez Kültepe’de okuma yazmayı öğrendiğini, Anadolu tarihinin Kayseri’de başladığını, bunları Kültepe’de yapılan kazılarda ortaya çıkardıklarını belirtti.

Kulakoğlu, Anadolu’nun hem ören yeri hem de kültür açısından en zengin yerini kazdıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Burada Anadolu’nun entelektüel birikimini gösteren yazılı belgeleri keşfediyoruz ve o anlamda çok şanslıyız. Burada 25 bine yakın tablet var. İçerisinde bulunduğumuz müzedeki eserlerin yüzde 90’ı Kültepe’den çıkarılan eserlerden oluşuyor. Ayrıca Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin de en önemli eserleri Kültepe’den çıkarılan eserlerdir. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde de çok sayıda eser sergilenmektedir. Bu tabletler doğal olarak çok zengin konulara sahip. Bunların UNESCO listesine girmesinde önemli nokta hiçbirinin bir şekilde kraliyet ya da sarayın arşivi olmamasıdır. Bu tabletlerde o dönemde tüccarların ticarette yaptığı tüm faaliyetler kaydedilmiş. Bunların yanı sıra bu tabletlerde tarihi ve sosyal veriler de var. Kültepe Tabletleri sadece Anadolu tarihini değil Mezopotamya ve Suriye’nin de tarihini aydınlatıyor. Kayseri’nin ticari zekasının genlerini buluyoruz. Parayla ilgili ne varsa hepsi bunlarda kayıtlı.”

Anadolu Ajansı

katre

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*