yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
23 Ağustos 2019 Cuma
SON HABERLER
Kuladokya – Harika Külçür –

Kuladokya – Harika Külçür –

KULADOKYA
Gitmek. Yollara vurmak kendini, yol almak. Gitmek, yeniyle bir olarak yenilenmeye yol açarak. Gitmek… Arınmak kilometrelerle, zihni bırakmak. Uzaklaşarak hayhuydan farklı coğrafyalara sarılmak.
​İşte bu gitmelerden birisi Kuladokya oldu benim için. Yıllarca İzmir-Ankara karayolu üzerinde bir mola yeri olarak bildiğim küçük kasaba Kula. Oysa ki bu mütevazi ilçe ne güzellikleri barındırıyormuş içinde. Kuladokya Kapadokya’ya kardeş bir belde. Peribacaları kaçmış gelmiş Ürgüp ve Göreme’den sanki. Sel sularının ve rüzgarın biçimlendirdiği bu doğa şekilleri görülmeye değer. Neler yok ki bu şekillerin içinde. Şapkadan tutun, taçlar, şatovari evler, çeşitli hayvanlar… Şövalye bile vardı bunların arasında demek mümkün. Periler uçuşmuş durmuş altından kanatlarıyla yüzyıllarca. Masallardan görsel bir kesit adeta.
Ve sonra başka bir yönünü keşfetmek güzeldi doğrusu Kula’nın. 2013 yılı sonlarında açılmış uluslarası alanda tanınmış tescilli Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkıydı yolumuz üzerindeki. En son onbin yıl önce patlamış olan volkanik dağların ve civarının düzenlenmiş hali . Yerkürenin ikiyüz milyonluk tarihine ışık tuttuğu söyleniyor. Kendinizi başka bir dünyada buluyorsunuz adeta. Yeraltının, mağmanın yeryüzüne kusmasının, toprağın ve taşların ısıyla ne denli değişime uğradığının şaşkınlığı yaşadığınız. Gerçekten görülmeye değer.
​Ve ardından tabi ki Kula evleri. Tarihi 1800’lü yıllara dayanan gösterişli ve sıcak yapılar. Arnavut kaldırımlı dar sokaklar. Türk ve Rum evleri yan yana. Ancak, daha çok ilgiye ve bakıma ihtiyaçları var. Sonra Emre köyü. Yunus Emre’nin hocası Taptuk Emre’nin türbesinin bulunduğu yer. Şirin ama ülkemizin diğer köyleri gibi genç nüfusunu göç vermiş bir köy. Koca Yunus’un ‘Hamdım, Piştim, Yandım’ dediği, kırk yıl dergaha odun taşıdığı yer burası ve bu yüzden de çok önemli. Diğer bir anektod da orada bulunan 1500’lü yıllarda yapılmış caminin tavan süslemelerinde piyano işlemesinin yer alması. Ne hoş değil mi?
​Leblebisi, helvası, ekmeği ve çömleğiyle parlayan bir belde şimdilerde Kula. O yüzden de gitmeli, görmeli. Günübirlik olabilir, geçerken uğrak yapılabilr. Zihinleri tazelemek, yenilenmek, koşuşturmaya bir mola verebilmek için belki bu gezme de bahaneniz oluverir ne dersiniz?…

Harika KÜLÇÜR

Hakkında Editör

Bir yorum

  1. Harika olur deriz fakat yazınızı gezip gördüğünüz yerlerin fotoğrafları ile süsleseydiniz çok hoş olurdu en azından gidemeyenlerimiz fikir sahibi olur bir nebze olsun o anları yaşama fırsatı bulurdu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*