yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER

Komşuyla Yatları Yarıştırdık

KOMŞUYLA YATLARI YARIŞTIRDIK

İlk tohumları Temmuz ayında International Cesme Yacht Club (ICYC), Çeşme Marina, Sakız Yarış Kulübü (CHIORC), Sakız Ticaret Odası, Ege Açıkdeniz Yarış Kulübü (EAYK) ve Urla Yelken Kulübü (URİYAT) tarafından atılan yarışlara, 4 ayrı kategoride (IRC I, IRC II, Destek I, Destek II) yarışan 4 Yunanlı 18 Türk tekne toplamda ise 22 tekne katıldı.

29 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında Çeşme ve Sakız arasında düzenlenen Channel Cup yarışı nefesleri kesti. 29 Ekim’de Çeşme Marina’da toplanan yarışçılar, saat 19.00’da yapılan açılış töreniyle karşılandı. Törende kulüp temsilcileri iki ülke ve kulüpler tarafından ortaklaşa düzenlenen organizasyondan duydukları memnuniyeti ifade eden konuşmalar yaptılar.

30 Ekim Perşembe saat 11’de 21 tekneyle start verildi. 16-17 knot kuvvetinde esen sert kuzeyli rüzgârla filo Sakız adasının kuzeyindeki Lagada’ya doğru yaklaşık 17 millik rotayı orsa seyriyle çıktı. Yarışı ilk bitiren tekne, Yunanlı Vodafone-Code Zero ekibi oldu.

31 Ekim Cuma günü ekipler Sakız Ticaret Odası’nın düzenlediği ada turuyla adanın yerel lezzetleri ve ürünlerini tatmanın yanında Ortaçağ köyleri olarak adlandırılan Mesta, Pirgi ve Olimpia köylerini ziyaret etme şansı buldu.

1 Kasım Cumartesi günü ekipleri çok daha sert bir kuzeyli rüzgâr bekliyordu. Komite, 20 knot esen kuzeyli rüzgâr nedeniyle rotayı kısaltarak Sakız limanının kuzeyinde yer alan marinada finish aldı. Yarışı ilk bitiren tekne yine Sakız adasından Vodafone-Code Zero teknesi oldu. Rüzgâr gün boyunca hız kesmese de ekipler Sakız adasında keyifli anlar yaşadı ve saat 21.00’de ödül töreni düzenlendi.

2 Kasım Pazar günü yarışçıları çok daha sert bir hava bekliyordu, 26 – 28 knot kuvvetinde esen rüzgâr dolayısıyla yarışın iptal edilmesine karar verildi. Yarışın sponsorlarından Reina Coffe’de yapılan ödül töreninde overall ödülleri dağıtıldı ve ekipler ödül töreninin ardından Çeşme’ye dönüş hazırlıklarına başladı.
Kaynak: Çeşme güneşi

Hakkında Yasemin Tutal

Bir yorum

  1. Tekne aksesuarları kullanımı tekne-uçak gibi yeni denizcilik trendleriyle birlikte daha çok önem kazanacak gibi görünüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*