yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
10 Ağustos 2020 Pazartesi
SON HABERLER

Kayıp Kaçak Bedelini Geri Alalım mı? Muammer Argün

 

 

        Önce Zonguldak Devrek İlçesi Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin verdiği kararla iade edilen elektrik kayıp – kaçak bedeli, Sakarya Tüketici Mahkemesi’nin “Nakil hatlarında kaybolan elektrik, tüketiciden tahsil edilemez” hükmü ile yine aboneye iade edildi.

 

Siz de her ay elektrik faturası ile ödediğiniz Kayıp-Kaçak bedelini geri almak istiyorsanız, aşağıdaki örnek dilekçe ile ilçe tüketici hakem heyeti’ ne doğrudan başvurabilirsiniz.

 

Hukuk açısından ülkemizde son derece özensiz günler yaşarken Sakarya Tüketici Mahkemesi kararında da aynı özensizliği görmek mümkün. Gazete haberi doğru ise, “Nakil hatlarında kaybolan elektrik, tüketiciden tahsil edilemez” hükmünün tersi doğru. 1 kilo elma fiyatı içinde nakliye yok mu?

 

        ELEKTRİK FATURASINDA HANGİ KALEMLER ÖDENMEMELİ

 

1- Önceden -Anayasa’mızda öngörülen sosyal devlet döneminde- elektrik “su, ekmek, vb..”  temel ihtiyaç maddesi olarak tanımlanmış ve tarife bu ilkeye uygun düzenlenmişti. Bu yaklaşımın sonucu TRT payı, Enerji fonu, (Belediye) Tüketim vergisi gibi unsurlar da elektrik tarifesi içine alınabilmişti.

 

Bu günkü İktidar elektriği; elma, çanta vb.. bir emtia olarak görmektedir.  Elma, çanta fiyatı içinde TRT payı vb.. olamayacağı gibi elektrik tarifesindeki TRT payı, Enerji Fonu, Belediye tüketim vergisi kaldırılmalı ve de geri istenmelidir.

 

2- Elektrik bir emtia olduğuna göre üretildiği, iletildiği ve tüketildiği bölgede oluşan fiyatlarla alınıp, satılmalıdır. Elma, çanta .. fiyatı böyle değil mi? Örneğin İzmir bölgesinde elektrik sistemi oldukça gelişkin altyapıya sahiptir. Kayıp-kaçak oranı %7,8 dir. (Avrupa ortalaması kadar.) Kaçak elektrik kullanımının yaygın olduğu Mardin’ de bu oran %79 dur.  Elektrik parası tahsilatı en kolay kalemlerden olduğu halde, İktidarın siyasi tercihleri sonucu, Mardin’de elma –elektrik- ortalama %60 zararla satılmaktadır. İşte bu zarar İzmir’deki yurttaşa kayıp-kaçak kalemi ile ödettirilmektedir.  Bu kesinlikle haksız bir uygulamadır. En kısa sürede Bölgesel Tarifeye geçilmelidir.

 

Ancak bu kalemde teknik bir ayrıntı var. Kayıp – kaçak ifadesindeki kaçak tahsilatı mutlaka geri alınmalıdır. Fakat her elektrik sisteminde teknik kayıplar olur. Çürüyen elmaların maliyeti fiyata yansıtıldığı gibi, teknik kayıplar da elektrik fiyatı içinde ödenecektir. Bu nedenle Sakarya Tüketici Mahkemesi nin “Nakil hatlarında kaybolan elektrik, tüketiciden tahsil edilemez” hükmü kesinlikle hatalıdır.

 

Özetle faturada yer alan kaçak elektrik, TRT payı, enerji fonu ve           –Belediye- Tüketim vergisi kalemleri elektrik bedelinden düşülmeli, bunların tutarı tüketiciye geri ödenmelidir. En kısa zamanda Bölgesel Enerji Tarifesi uygulaması başlatılmalıdır. Bölgesel tarifede İzmir en ucuz elektrik kullanan bölge olacaktır.

 

Muammer ARGÜN

EMO – 3158   muammer.argun@emo.org.tr

Dilekçe örneği için bakınız BURAYA

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*