yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
3 Haziran 2020 Çarşamba
SON HABERLER
Karaburun’da Balıkçiftliği Bilgilendirme Toplantısı Tepkiler Nedeniyle Yapılamadı

Karaburun’da Balıkçiftliği Bilgilendirme Toplantısı Tepkiler Nedeniyle Yapılamadı

image
Karaburun’da Balıkçiftliği Bilgilendirme Toplantısı Tepkiler Nedeniyle Yapılamadı
Izmir’in Karaburun İlçesi’nde bir firma tarafından 3 yeni balık çiftliği yapılmasına ilişkin ÇED sürecinin başlatılmasının ardından Ambareski Köy Kahvesi’nde yapılmak istenen ‘Halkın katılımı toplantısı’ bölgede yaşayanların tepkisi nedeniyle gerçekleştirilemedi.

Izmir’in Karaburun İlçesi’nde bir firma tarafından 3 yeni balık çiftliği yapılmasına ilişkin ÇED sürecinin başlatılmasının ardından Ambareski Köy Kahvesi’nde yapılmak istenen ‘Halkın katılımı toplantısı” bölgede yaşayanların tepkisi nedeniyle gerçekleştirilemedi. Jandarma ile polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı mahallede yağmura rağmen toplanan kalabalık, bilgilendirme toplantısına izin vermeyince firma yetkilileri ve bakanlık görevlileri toplantı yapamadan mahalleden ayrılmak zorunda kaldı. Çiftliğe karşı çıkanlar üzerinde ‘Çiftlik ne gı enginar mı dikiyonuz” yazılı dövizler taşıdı.

Karaburun İlçesi açıklarına Agromey A.Ş. tarafından 3 milyon 870 bin metrekare alanı kapsayacak şekilde balık çiftliği yapılmak istenmesiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini başlattı. Süreç kapsamında bugün firma ve bakanlık yetkilileri, bölgede yaşayan halkı bilgilendirmek amacıyla Ambareski Mahallesi’nde bir toplantı yapmak istedi. Ancak Karaburun Belediyesi, Karaburun Kent Konseyi, ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve bölgede yaşayanlar balık çiftliği yapılmasına karşı çıktı. Mahallede toplanan kalabalık üzerinde, ‘Denizden rant çıkmaz denizden yaşam çıkar”, “Çiftlik zehri değil deniz kokusu istiyoruz”, ‘Karanfil kokulu kadınlar balık çiftliği istemiyor”, ‘Denizler balıkların Karaburun çocukların?, ‘Agromey korkma gı! Biz Karaburun”, ‘Çiftlik ne gı enginar mı dikiyonuz” ve ‘Al çiftliğini git gari” yazılı dövizler taşıdı. Ayrıca mahallenin girişine de balık çiftliklerine karşı pankartlar asıldı. Kahvehaneyi dolduran kalabalık, türküler eşliğinde yöresel oyunlarını sergiledi. Alkışlarla, ‘Hadi gari, git gari” diyerek tempo tuttu. Bir süre sonra, firma ve bakanlık yetkilileri toplantının yapılamayacağını anlayınca kahvehanedekilerin de tepkisi üzerine jandarma eşliğinde bölgeden ayrıldı.

‘FARKLI ÇIKIŞLAR BİZE ZARAR VERİR”

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam yetkililerin ayrılmasının ardından kabalığa seslenip, ‘Bir dostunuz olarak şunu rica ediyorum kendi aramızdaki birlik ve beraberliği sürdürmeliyiz. İl müdürlüklerinden gelenler ikiye bölündü tutanaklarını tutup gittiler. Aramızdan farklı çıkışlar yapmak bize zarar verir. Biz içerdeyken başka bir heyet raporu tutup gitmiş, bunun takibi içindeyiz. Raporu ele geçirip elimizden geleni yapacağız. Biz de bir tutanak hazırlayacağız ve imzamızı atacağız. Bugün hırsızlığa, talana karşı kalemini cesurca kullanan gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü, aradan bunca zaman geçmesine rağmen yağma talan devam ediyor. Birlikte mücadelemizi sürdürmeliyiz” dedi.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*