yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
1 Haziran 2020 Pazartesi
SON HABERLER
Kandiliniz Mübarek Olsun? İkram,İhsan,Bağışlama,Bağışlanma Zaman..

Kandiliniz Mübarek Olsun? İkram,İhsan,Bağışlama,Bağışlanma Zaman..

İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek üç aylar, REGAİB KANDİLİ ile taçlanıyor MÜBAREK OLSUN ?
İKRAM, İHSAN, BAĞIŞLAMA, BAĞIŞLAMA ZAMANI..
Regaib Kandili’nde neler yapılmalı, bu mübarek gece nasıl değerlendirilmeli?
Regaip Kandili Nedir?
Receb’in ilk cuma gecesine Regaib gecesidir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ, bu gecede, müminlere, ragibetler [ihsanlar, ikramlar] yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalı! Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.
Peygamber Efendimiz’in duaların geri çevrilmeyeceğini beyan ettiği 5 geceden birisi olan Regaib Kandili bu gece idrak ediliyor.

İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek üç aylar, Regaip Kandili ile taçlanacak. Regaib Kandili’nde neler yapılmalı, bu mübarek gece nasıl değerlendirilmeli?

* Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanları dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
* Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

* Hatalarımızı idrak edip samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek tekrar etmemek için azim etmeli, gayret göstermeli..

* Bol bol zikir ederek her türlü paslı ,kötü düşüncelerden ( sui zan ) sıyrılıp uzaklaşmalı..

* Insanlarla helalleşilmeli; onlarla iletimlerimiz açısından rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Kişi kendine ve diğer Ilişkileri olan, olmayan kişiler için, hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

* Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

* Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

Kaynak: Necdet Ardıç yayınları..

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*