yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
3 Temmuz 2020 Cuma
SON HABERLER
“İyilik Peşinde Koş!”-Nezih Öztüre

“İyilik Peşinde Koş!”-Nezih Öztüre

İyilik Peşinde koş! Bu çok özel cümle, bir haftadır aklımdan çıkmıyor. Her gördüğüme söyleyesim geliyor da ne alaka.
16 Kasım sabahı, 8. Avrasya Maratonu’na katıldık. Amacımız TEMA yararına koşmaktı. Aslı, esası bir kıtadan diğer kıtaya kırk yılı geçen bir süredir seyrettiğimiz, kullandığımız Boğaz Köprüsü’nden koşarak, tabii ki yürüyerek geçmekti.
Kim ne derse desin, açılış konuşması hariç güzel bir organizasyondu. Zaten o geç başlatılan konuşma ve start, gereken tepkiyi aldı. Keşke olmasaydı, neyse. Emeği geçenlere, başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ve gönüllü kuruluşlara kocaman bir tebrik.
15 Kasım Cumartesi sabahtan, Galata’daki Egeli bir grubun Anemon Oteli’ne yerleştik. Bilmeyenler için söylüyorum, bu otelin mahzeni hiçbir yerde yok. Kendileri de şarap üreticisi olmalarına rağmen, ülkemizin tüm şarapları bu mahzende eşit biçimde sunuluyor ve dahi peynirlerimiz gayet makul fiyatlara eşlik ediyor. Tavsiye olunur. Hemen yanı Nardis Bar. Mahalleden; hala tam bir mahalle olan Galata’dan, hem Haliç’i hem de boğazı seyretmek harika. İsterseniz Galata Kulesi’ne çıkın Hezarfen Ahmet Çelebi’yi yad edin.
Neyse gelelim maratona…
Sabah 7’den itibaren toplu ulaşım araçları, koşuya ve halk yürüyüşüne vatandaşları taşımaya başladılar. Rengarenk bir bayramyeri ve çok anlamlı bir eğlence gibi görünen aktivitede çok büyük bir derinlik var. Tüm katılımcılar, düzenleyiciler, destekleyiciler aynı tarafta.
Hepsi, beni en çok etkileyen sloganın yanındalar “İyilik peşinde koş”.
Dünya’nın her yöresinden insanlar, iki kıta arasındaki tek maratona gelmişler. İki kıta birleşsin istiyorlar. TEMA orada, toplum gönüllüleri orada, ODTÜ burs için koşuyor.
Hele hele pırıl pırıl yüzlerce gönüllü genç, engelli kardeşleriyle koşmaya gelmiş, arabaları nasıl da inançla itiyorlar. Herkes yol açıyor, her geçtikleri yerde onları alkışlıyorlar.
Ege’nin iftiharı bir başka grubun sloganı anlamlı, “Siz İNCİnirseniz, biz İNCİniriz”. Allah Allah, araba aküsü ve jantı üreticisi değil mi bu şirket? Demek ki sadece o kadar değilmişler. Toplumsal bakışları sadece refahımız için değil, mutluluğumuz içinmiş de.
Tüm hayatımız boyunca, her gün yaptığımız yürümek ve koşmak, birlikte ve bir uğurda yapılınca ne kadar da güzelmiş..
Sizce iyilik peşinde koşmak zor mu?

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*