yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
21 Ağustos 2019 Çarşamba
SON HABERLER
“İstemezuk” çilere Alternatif Gerek

“İstemezuk” çilere Alternatif Gerek

Urla RES’e rest çekti
Urla’nın Ovacık köyünde Hassas Teknik Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurmak istediği rüzgâr enerji santraline köylüler rest çekti. Urla Kent Konseyi ve Urla Belediyesi’nin de destek verdiği protestoya katılım fazla oldu.
Toplantı alanına giriş yapmayan köy halkı, belediye meclis üyeleri, dernek üyeleri ve Urla Kent Konseyi Yürütme Kurulu “köyümüzde res istemiyoruz, zeytinlikler halkın yaşam alanı” sloganları atarak firma yetkililerine açıklama yaptırmadı.
Firma müdürü Bülent Yüncü’nün basına verdiği yazılı açıklamada “Proje yapılabilirse, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltan daha güvenli, ekonomik ve politik olarak yarar sağlayan bir santral gerçekleşecektir. Ayrıca inşaat ve işletme safhasında istihdam yaratacağı için bölgedeki yerel halka ve çevreye olumlu katkılar yaratacaktır” cümlelerine yer verildi.

TENCERELİ TAVALI PROTESTO
Firma yetkililerinin toplantı alanını terk ederken, tencere tava çalarak protesto eden Ovacık Köyü halkı ise karşı bildirim olarak “Köyümüze bu kadar yakın enerji santrali kurulmasını istemiyoruz, çünkü tüm gelişmiş ülkelerde rüzgâr tribünleri insan yaşamın alanlarından uzağa ve denizlere kurulmakta. Bizler tarımla geçinen insanlarız. Kurulacak santralin 150 metre ilerisindeki zeytinliklerimiz zarar görecek, çocuklarımıza bırakacağımız tarlalarımız acil kamulaştırma kurbanı mı olacak? Santrallerin insan biyoloji ve psikolojisinde yarattığı olumsuz sonuçları biliyoruz aynı şekilde bitki örtümüz ve hayvanlarımız da olumsuz etkilenecek, ekolojik denge sarsılacak. 1.derecede sit alanına yapılacak olan bu santral kurulurken ormanlarımız talan edilecek. Ovacık Köy halkı olarak tüm insana ve çevreye duyarlı kişileri bu haklı mücadelemizde bize destek olmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Hakkında Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*