yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
ICG’nin Türkiye’nin Mülteci Sorunu Raporu İEU’da tanıtıldı

ICG’nin Türkiye’nin Mülteci Sorunu Raporu İEU’da tanıtıldı

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Seminerleri kapsamında International Crisis Group’un (ICG) yeni yayımlanan Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler raporunu ICG Türkiye Direktörü Nigar Göksel ve Türkiye Analisti Berkay Mandıracı, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde sundu.

Rapora göre, ülkemize 2011 yılından beri akın eden Suriyeli nüfusun yüksek olması, bir taraftan sosyokültürel olarak etki yaratırken diğer yandan sunulan hizmetler açısından ekonomik olarak etkiliyor. Yalnızca kayıtlı olan Suriyeli sayısı 2.75 milyon ve ülke nüfusunun yüzde 3.5’ine denk düşüyor. Ayrıca rapor, mültecilerin ön plandaki ihtiyaçlarını Türkçe öğrenmek, uygun bir iş bulmak, barınma imkanına kavuşmak, eğitim alabilmek, sömürüye açık durumdan sıyrılmak ve alışık olmadıkları karmaşık bürokratik işlemleri gerçekleştirebilmek olarak sıralıyor.

Nigar Göksel, ülkeye ulaşan kafilelerin misafir olarak değerlendirilmesi ve anlık çözümlerin üretilmesi üzerinde durdu. Göksel, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi vaadinden ötürü oluşan toplumsal tepkilere de dikkat çekerken mültecilerin Türkiye nezdinde kalıcı geçicilik statüsünde olduğunu ve bununla beraber gelen belirsizlikleri belirtti.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*