yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Nisan 2020 Çarşamba
SON HABERLER

Hemşehrimiz Anaksagoras

Thales ve Anaksagoras sadece Anadolu bilgeleri değil, buradan Atina’ya felsefeyi götürüp bu mevhumu dünyaya kazandıranlardır.

 

Anaksagorasın Urlalı olması ile ne kadar gurur duysak azdır.

 

Amerikalı, Hırvat, Yunan, Türk, Çinli olarak bu kişileri düşünmek yanlıştır. Dünyada bu yaklaşımın ilkleridir onun için sınır ve kültürler ötesidirler. Onlar ve onların izinden giden Yunus ve Mevlana da dünya vatandaşlarıdırlar; Amerikalısı da, Japonu da faydalanmıştır.

 

Ayrıca bu insanların tam nasıl gözüktükleri hakkında, hepsi temsili resim olduğu için görüş belirtmek abes olabilir. Bazı meczuplar Anaksagoras heykelinden elinde resmedilen dünyayı kopartmışlar.

 

Daha once de bazı aklıevveller Anaksagoras’a benzettikleri bir resmi internetten alıp, bir de Yunus’a benzettikleri resmi alıp yoldan geçenlere “benzeyip benzemediğini” sormuşlardı. Yunus ile askerlik yapan ve babası Anaksagoras ile ilkokula gidenler doğal olarak bu insanların nasıl göründüklerini hatırlarlar! Alay amaçlı yazdım. Gerçekte bu kişilerin nasıl gözüktüklerini bilen yok. Yorum sanatçıya kalmıştır! Beğenmeyen ve yetkin olan kendisi bir başkasını yapar ve bizlerin yaptığı gibi Urla’ya armağan eder.

 

Bakın Pitogoras’ı da poşulu yaptılar. Başörtülü sonra Roma döneminde erkek güzeli olarak yorumlayanlar vardır. Bazıları Bizanslıya falan benzetmek istedi onlardan yaklaşık bin küsur
yıl önce doğan hemşehrimizi..

 

Fikirleri ve ilim nedeniyle ilk bildiğimiz sürülendir. Ondan sonra Sokrat hayatıyla ödedi biliyorsunuz. Öğrencisi Perikles’in de Demokrasiye katkıları evrenseldir. Bu işin, yani demokrasinin adaletin “meksikalısı –çinlisi” falan da yoktur, ortak insanlık mirasıdırlar.

 

Biz birçok heykeltraştan görüş aldık gerek bilgi ve gerek ilgisi bizi Tülay Çelikel’de karar kılmaya yönlendirdi.  Ortaya çıkan heykel ile de mutluyuz. Amaç zaten gençlerin bu bilinç ile büyümeleri!

 

Mahmut Tolon

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.