yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Nisan 2020 Perşembe
SON HABERLER

“Hekim ile Doktor” arasında ne farklar olabilir 

Lokman Hekim

Tıp Bayramı olarak değerlendirilen 14 Mart’ı takip eden hafta çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu yıl katıldığım toplantılarda dikkatimi çeken ilginç bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim.  Hekim  ile doktor arasındaki anlam ve eylem farkının tartışıldığı birkaç oturuma rastladım ve ilgiyle dinleyip notlar aldım.. Aslında konu eskiden beri beni düşündürür, çelişkiler içinde bırakırdı.  Buna genç yaşta yurtdışında karşılaştığım beni oldukça yıpratan bazı olumsuz olaylar sebeb olmuştu. 

Yıllarca beni tıp camiasından uzak tutan bu düşüncelere cevap gibiydi bazı dinleyip not aldıklarım.

Oldukça derin olan bu konuya aşağıdaki özetin yetmeyeceğini biliyorum gerisini düşünmeyi sizlere bırakıyorum..

Bizler sıklıkla Arapça bir kelime olan ”hekim”i kullanıyoruz. “Hkm” kökünden geliyor, aynı “hakim“, “hakem“, “hüküm” gibi.. Yani doğruyu bulan, karar veren anlamında.. Hastası için neyin en iyi olduğuna karar veren..

Doktor olmak için tıp fakültesini bitirmek yeterlidir. Ama hekim olmak, bundan fazlasını gerektirir. Tıp biliminin insani boyutunu da kapsar. Yani şöyle söylersek yanlış olmaz: ”Bütün hekimler doktordur.. Ama bazı doktorlar hekim olamamıştır”.

Tabib mi? Hekim mi?

Tabip,( doktor) tıp mesleğini icra eden kişidir. Burada, tıp mesleğinin genel geçer bilgisine sahip olmak ve bunu yeterli ve gerekli derecede uygulayabilmek kâfi görünmektedir. Hekim sözcüğü ise anlam itibariyle çok daha derinlere uzanır ve bu tabirle nitelenecek kişilerde fazladan bazı özellikler aranmasını gerekli kılar. Hekim, sadece kendisine öğretilmiş bilgiyle sınırlı kalmayan, kendinden öncekilerin ve hocalarının hatalarını tekrarlamayacak bir feraset geliştirebilen, tıp mesleğindeki doğru ve yanlışları ayırt edebilecek kapasiteye ulaşmış, hikmet arayışında ve hikmetle iş görme azminde bir insanı tanımlar yahut tanımlamalıdır.

Hekim, karşısındaki insanın bir ‘insan’ olduğu bilincinden asla uzaklaşmayan, ölüm ve hastalığı mücadele edilecek anormallikler olarak değil, hayatın doğal parçaları olarak görebilen, hem kendi hayatında hem de hastalarının yaşam kalitesinde belirgin bir iyileşme sağlayabilecek zihni ve fikri donanıma sahip bir insanı düşündürmelidir. Dolayısıyla hekim, doktordan da tabipten de üst basamakta bir tanımlamadır ve hem mesleki, hem de kişisel açıdan olgunlaşmış insanı düşündüren özelliklere sahiptir.

Hekim, kâmil insandır; bu anlamda doktor, hatta tabip bile, hekime nazaran sadece bir teknik uygulayıcı olabilir.

Gerçekten hasta iseniz “Hekim” kelimesinin özellikleriyle donanmış kimselerle karşılaşmanızı canı gönülden dilerim..


Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.