yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
23 Ağustos 2019 Cuma
SON HABERLER
Haytap ve  Urla Temsilcisi Ayşegül Güzel’in Hayvanlarımız  için Mücadelesi

Haytap ve Urla Temsilcisi Ayşegül Güzel’in Hayvanlarımız için Mücadelesi

imageHaytap ve Urla Temsilcisi Ayşegül Güzel’in Hayvanlarımız için Mücadelesi

Hayvan Hakları Federasyonu (Haytap) Urla Temsilcisi Ayşegül Güzel Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çevre Komisyonu’nda görüşülen Hayvanları Koruma Kanunu Tasarısı’na ilişkin basın açıklamasını Urla’lılara sunarken heyecanlı ve ümitliydi..

Haytap tarafından Türkiye genelinde 81 ilde “Ölüm yasasına hayır” sloganıyla gerçekleştirilen kanun taslağına tepki eylemine bir destek de Haytap Urla Temsilciliği’nden geldi. Haytap Yönetim Kurulu adına Başkan Nesrin Çıtırık’ın basın bildirgesi ile açıklamada bulunulan Urla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen eyleme Urlalılar da destek verdi. Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Meclis’e sunulan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Taslağı üzerindeki TBMM Çevre Komisyonu çalışmalarındaki ilk 5 maddenin sahipsiz kedi ve köpekleri de deneylerde kullanılmasını ön gördüğünü belirten Haytap Urla Temsilcisi Ayşegül Güzel, kanun taslağına tepki gösterdi. Güzel, sahipsiz hayvanların da yaşam hakları olduğunu vurguladı.

Haytap olarak 81 ilde gerçekleştirilen eyleme kendilerinin de Urla’dan destek verdiğini belirten Ayşegül Güzel “Oylanan maddelerde, neticesi ‘on binlerce hayvanı ölüme götürecek’ olan, sahipsiz kedi ve köpekleri de deney işkencesine yollayacak kararlar alındı. Daha önce ki, Sayın Başbakan tarafından durdurulan ilk yasa tasarısında yer alan ve on binlerce köpeğin öldürülmesi demek olan adı ‘Doğal park’ olan tecrit kamplarının adı bu kez ‘Besleme Noktaları’ olarak değiştirildi. Orman Su İşleri Bakanlığı çıkardığı deney yönetmeliği ile ve sonra da onu bu yasa tasarısı ile destekleyerek ‘sahipsiz kedi ve köpeklerin de’ üzerinde deney yapılmasının yolunu açtı. Yunus Park’larına yasak önerisi verilen bir önerge ile kaldırıldı, tamamen serbest bırakıldı.

“BAŞBAKANIMIZ TASARIYI ENGELLESİN”

Güzel, tasarının kanunlaşması durumunda, 2004 yılında Cumhuriyet tarihinde ilk kez Hayvanları Koruma Kanunu’nu çıkarma başarısını gösteren AK Parti ve hükümetinin, ‘yüzyılın en büyük kedi-köpek katliamının’ sorumluluğunu almış olacağını kaydetti. Haytap Temsilcisi Güzel, “Bizim beklentimiz, geçen defa olduğu gibi Sayın Başbakanımızın tasarının bu şekli ile çıkmasını da engellemesidir” diyerek sözlerini tamamladı.

Hakkında Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*