21 February 2019 Thursday
SON HABERLER

Urla

Urla Antika Pazarı- Pazar yeri İlgi bekliyor

Bir aydır Cumartesi günleri Urla Pazar yerinde Antika Pazarı kuruluyor. Reklam yapılmadığı için bilen yok. Buna antikacılar da dahil. Pazar yerinin canlanması gerek. Bir ara seçkin kitlelere hitabedilecek motorsikletlerin  ve iki tekerleklilerin Urla Pazar yerinde teşhirler ve alıverişleri konuşuldu.  Bu pazarın Türkiyenin en büyük iki tekerlekli araç pazarı olması hedeflenecekti. Maalesef Pazaryeri yönetim kurulu toplanamadı. Zaten çoğunluk Belediye’de olduğu için ... Read More »

Av. Ferda Gürsoy Anıldı

Ali Yanar’in acilis konusmasi ile dun 28.3.2018 de gecen hafta topraga verilen Ferda Gürsoy anıldı. Gerek Kent Konseyinden gerek Tema Urla’dan dan çok sayıda  dinleyicinin katildigi konferans Urla Belediyesi Meclis salonunda idi. Cevre konulari tartışıldı. İzmir’in İstanbuldan sonra ranta açılmak istendiği ve İnşaat sektörünün sürdürülebilir bir iş olmadığı vurgulandı. Read More »

İlter Ayata’yı kaybettik

Ted Ankara koleji, ODTÜ İdari İlimler, Milli voleybolcu, Yılmaz Ayata’nın eşi, Korcan/Eser, (Koralp, Eda) Kutan/Aslı, (Ada,Devrim) anne ve anneannesi  Sabancı holding’den emekli, Türk Sanat Müziği, vs, kısa olamayacak kadar dolu…bir hayatı olan İlter Ayata’yı bu sabah Dokuz Eylül Tıp Fakültesinde geçirdiği beyin ameliyatlarından sonra kaybettik. Ailesinin ve hepimizin başı sağolsun. Eşi, yarimda.org yazarlarından Yılmaz Ayata’dan  alınan bilgiye göre: Cenaze 20.12 ... Read More »

Nihat Yılmaz’a Veda

Milli mücadele  kahramanı Deli Sabri namıyla bilinen Sabri Yılmaz’ ın oğlu, Urlanın tanınmış simalarından ziraat müh. Nihat Yılmaz vefat etti.. Pazar günü Çarşı Camiindeki cenaze namazına, B.Başkanın eşi, bazı Meclis üyeleri, Nurgül Çağatay ve Kızılay Yönetim Kurulu üyeleri,  İsmet Erak, Murat Özün, Mehmet Ali Fırat, bazı Kent Konseyi üyeleri, ve Başkan Canan Balkır katıldılar. Kalabak Muhtarı Salih Calay,  ve kalabalık ... Read More »

Faruk Tabak Okuma Odası-Vefa Urla!

Erdinç Omuroğlu haklı bir gurur ile damadı  Mimar Tevfik Balcıoğlu’nun restore ettiği Kapan camii sokağındaki Taş binayı gezdirdi. Kızı Pelin Hanımın Ayarya Cafe’sinde ikramda bulundu. Açılış görkemli idi. Tevfik Balcıoğlu ve Faruk Tabak beraber okumuşlar ve ikisi de profesör olmuşlar. Faruk Tabak ABD de tarihçi olarak çalışmış ve ülke ziyaretinde  vefat etmiş. Tevfik bey de adına bu okuma odasını Urlalıların ... Read More »

Urlalı Anaksagoras, Halk sevdi!

Heykel Mayıs ayında Belediyenin gösterdiği yere törenle konuldu. Başkan ve Kaymakam ayni gün mini parkta olsa daha iyi olacağını söylediler. Başkan tahta veya taşa yazılan bir  bilgi tabelasının daha uygun olcağını söyledi.  Güvenlik kameraları da olduğundan orada daha güvenli bir yerde olacağında herkes hemfikir idi. Kısa süre sonra elindeki küre (ay veya dünya) çalındı. Heykel sonra Ekim ayında heykeltraş Tülay ... Read More »

Tohum Takas Şenliği Muhteşem İdi

Kent senatosu tarafından düzenlenen Tohum Takas şenliği çok renkli idi. Urla’nın her köyünden mamuller satılan ve “ailemiz” çocuklarının renk kattığı bu gün eski tamirhane binasında yapılan şenlikten ülkeye örnek olacak bilinç düzeyinde idi. Salondan görüntüler ve  Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılınç ile Urla Kent Senatosu BaşkanıCanan Balkır ve çiftçi Mahmut Tolon Read More »

4.Urla Felsefe Günleri

Urla Kaymakamı Önder Can ve Belediye Başkanının konuşmaları ile açılacak 4. Urla Felsefe Günleri – program içn bakınız : 8 ekim Pazar günü saat 17 de  Akademisyen Nevzat Kaya ve Yazar  Mine Söğüt son etkinlik olarak Eski Tamirhane Binasında konuşacaklar. 4.Urla Felsefe Günleri: Felsefe ve Edebiyat 6-7 Ekim 2107 Read More »

Süslü kadınlar bisiklet turu

www.suslukadınlarbisikletturu.com Read More »

4.Urla Felsefe Günleri: Felsefe ve Edebiyat 6-7 Ekim 2107

Program 6 Ekim CUMA   9:30-10:00                            Açılış Konuşmaları Belediye Başkanı Kaymakam Urla Felsefe Gönüllüleri   10:00-10: 45             Ferda Keskin, Bilgi Üniversitesi Yunan Tragedyası ve Felsefe 11:00-11: 45             Nevzat Kaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Platon Klasisizmi ve Europides ‘Romantizmi’                                                 (Moderatör. Jale Parla)   12:00-13:30              Öğle Yemeği   13:30-14:15              Cevat Çapan, Şair ve Çevirmen Yerinden yurdundan edilen Seferis 14:30-15:15              Süreyya ... Read More »