21 February 2019 Thursday
SON HABERLER

Köşe Yazıları

Duyurular.

Tanrı Misafiri Kapıda Kalsın! (Mı?) Nihat Demirkol

Haziran 2016 tarihli Gazete arşivleri diyor ki; “Mersin’de M.U. adlı bir kişi TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, askerin yemek duasında  ‘Tanrımıza hamd olsun’ yerine -Allah- kelimesinin kullanılmasını istedi. Komisyon, talebi Millî Savunma Bakanlığı’na sordu.     Bakanlık, ‘TSK’da yemek duası uygulamasının, yıllardır devam eden yerleşik bir uygulama olduğu değerlendirilmiştir’ yanıtını gönderdi…” Bu girişimin, aslında bir prova olduğunu yeni anlıyoruz. Çünkü, “Ordumuzun geleneği, 1 yıl ... Read More »

Büyük Resmi Görebilmek…Zeki KIVRAK

Şimdilerde TV dizisi olmuş, seyredemedim. Ama olayları, içinde yaşayarak çok yakından takip etmiştim. Televizyon haberleri, canlı yayınlar, tartışma programları onlarla dopdoluydu çünkü. 2002 yıllarında, enerji kesintileri başösterip Rolling Blackout lar ile California karanlıklara gömülmeye başladığında taa ortaokul günlerine dönüvermiştim. 1978 li yılların müthiş enerji darboğazı ile cebelleşen Türkiye’si, her akşam elektrik yokluğu nedeni ile erkenden gidilen yatakhaneler, diz boyu Afyon ... Read More »

Anaksi Ay’ına kavuştu- Öcal Uluç

Ay’ına kavuştu!. Urlalı filozof, dünyanın ilk astronomi bilgini Anaksagoras’ın, 2500 yıl sonra “yeniden kavuştuğu” Urlasında, başına gelmedik kalmamıştı. Önce “birileri” heykelinin yapılmasına karşı çıkmışlar, birileri yapılan ve Urla Meydanı’na konulan heykeli “karalamak için” ellerinden geleni artlarına koymamışlardı. Bu engellemelere rağmen, heykeli yapılmış ve sıcak bir törenle açılmıştı. Ne var ki daha o gece “elindeki Ay’ı çalınmıştı.” Sonra “yeri değişmiş” ve ... Read More »

Anaksagoras Mini Park’ta -Öcal Uluç

ocal uluc

Urla Meydanına heykeli konduğunda elindeki ay çalınan ve “birkaç” heykeltıraşın “medyada heykel için yangın çıkarma teşebbüsünde bulundukları” Urlalı filozof ve tarihin ilk astronomi bilgini Anaksagoras (ki, Ayın en büyük kraterlerinden birine onun adı verildi), bu defa Belediyenin yanındaki 0 güzel parkın içine yerleşti ve “ilk pozunu” da bana ve heykelini yapan heykeltıraş Tülay Çelikel Özler hanıma verdi. Ona sordum; “Yeni ... Read More »

Eğitim Derdimiz… Zeki KIVRAK

Cheseapeake Bilim Noktası (Cheseapeake Science Point), faaliyete geçmesinin ikinci ya da üçüncü senesi gibi, olağanüstü kısa bir süre içerisinde, Maryland eyaletinin en gözde orta okulu oldu. Gözde okul olmak için, Amerika genelinde dördüncü, altıncı ve sekizinci sınıf öğrencilerine verilen testlerde başarı göstermek gerekiyordu Okul bunu başardı. Potomac nehrinin diğer yakasındaki Thomas Jefferson Bilim ve Teknoloji Lisesi, Virginia ‘nın en gözde ... Read More »

Urla’nın En Eski Derneğinden Urla’nın Suyu, Tiyatrosu ve Dere İslahı konusunda önemli Öneriler..

Urla’nın En Eski Derneği Urla İçin Tekrar Birarada Urla Güzelleştirme Derneği uzun yıllar Urla için olumlu bir örnek olmuş, beldenin önemli sorunlarına dikkat çekmiş, önemli vurgulamalar yapmış saygınlığını her dönem kurumuş bir dernek.. Geçtiğimiz Pazar günü bir araya gelerek bazı görev değişiklikleri ve gündem yenilikleri hakkında kararlar aldı: Toplantının açılış konuşmasını uzun yıllar başkanlık yapan Şadi Katırcıoğlu şunları söyledi : ... Read More »

Şadi Katırcıoğlu’ndan Sevgi Dolu Bir Urla Şiiri

Urla Çevresini Güzelleştirme ve Turizm Derneğine uzun yıllar başarıyla başkanlık yapan Şadi Katırcıoğlu her zamanki güleç yüzü ve dengeli ses tonuyla şunları söylüyor : “ Urla’mız zaten dünyanın en güzel yerlerinden biri, bizler misyon olarak bu güzelliği koruyabilirsek ve geliştirdiğimiz projelerle bu güzelliğe ufak tefek katkılarda bulunursak ne ala bize.. Şadi bey, İzmir’in değerli iş adamlarından biri, önemli bir süre ... Read More »

Meryem Mirzahani: Acıyı Bal Eyledik

3 Mayıs 1977 Tahranda bir melek dünyaya gelir, gözleri boncuk boncuk, ışıl ışıl, adı Meryem. Ama Tahran için sıradan bir kız çocuğudur. Sekiz yıl süren İran-Irak savaşında (1980-88) yitip giden yüzbinlerce genç insanı görür. Çocukluk yılları karatma geceleriye geçer. Bu anlamsız kardeş savaşını nasıl unutabilir ki, yürüdüğü her sokakta, her bulvarda şehitlerin boy boy resimleri vardır. 1979 İran’daki molla devriminden dolayı Tahran sokaklarında ... Read More »

Anaksagoras: Urla’da mutluyum – Öcal Uluç

ocal uluc

Milattan 500 yıl önce yaşayan Urlalı filozof Anaksagoras’ın geçen ay Urla Meydanı’na konulan heykeli ile ilgili olarak “Benziyor, benzemiyor tartışmaları” başlatılmış, bu arada avucunun içindeki “Güneşi, gezegenleri, ayı sembolize eden” küre de çalınmıştı. O yetmiyormuş gibi, bir de tartışmalara bir Yunan Adası belediyesi burnunu sokmuştu. Aslında, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar başta, açılışa katılan çoğunluk, “Anaksagoras Heykelininin Urla Meydanındaki yerinin ... Read More »

Hemşehrimiz Anaksagoras

Thales ve Anaksagoras sadece Anadolu bilgeleri değil, buradan Atina’ya felsefeyi götürüp bu mevhumu dünyaya kazandıranlardır.   Anaksagorasın Urlalı olması ile ne kadar gurur duysak azdır.   Amerikalı, Hırvat, Yunan, Türk, Çinli olarak bu kişileri düşünmek yanlıştır. Dünyada bu yaklaşımın ilkleridir onun için sınır ve kültürler ötesidirler. Onlar ve onların izinden giden Yunus ve Mevlana da dünya vatandaşlarıdırlar; Amerikalısı da, Japonu ... Read More »