21 February 2019 Thursday
SON HABERLER

Genel

Dünya Çocuk Hakları Gününde Yarımada’da Çocuklara Verilmiş Olan Örnek Haklar

Dünya Çocuk Hakları Gününde Yarımada’da Çocuklara Verilmiş Olan Örnek Haklar ÇOCUKLARA VERİLEN EN KAPSAMLI HAKLAR YARIMADA’DA Çocuk Beledi̇yesi̇ ve çocuk muhtarlar Dünyaya Örnek Model Oldu Seferihisar Belediyesi, Çocuk Belediyesi’nden sonra yine Türkiye’de ve Dünya’da ilk olma özelliği taşıyan “Çocuk Muhtarlar Programı”nı uygulamaya başladı. 8 yıldır bir “gölge belediye” olarak çalışan Çocuk Belediyesi yapılanmasını mahalle ve köylere uyarlayarak çalışmalarının yaygınlaştırılmasını sağlamak ... Read More »

Urla’da Yerel Tohum Takas Etkinliği Düzenleniyor

Urla Belediyesi ve Kent Konseyi’nin ortak çabalarıyla gerçekleştirilen etkinlik bu yıl 14 Ekim’de düzenlenecek. Bu sene dördüncü kez yapılacak olan “Urla Yerel Tohum Takas Etkinliği”, her yıl bölgeye ait tohumların paylaşılması amacıyla düzenleniyor. Yerel ve doğal tohumlarının yaşatılması için büyük önem taşıyan etkinlik bu yıl, Eski Tamirhane Binası’nda gerçekleştirilecek. Urla Halkı’nın yüksek katılımı beklenen etkinliğin detaylı programı şu şekilde: 10:30 ... Read More »

Urla Bilim Şenliği ile “Bilim Hayatımızın İçinde”

Urla İlçe Milli Eğitim Bakanlığı’nın TUBİTAK’ın katkılarıyla 11-12 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştireceği Urla Bilim Şenliği, Yarımada’da bilime olan ilgiyi arttırmayı hedefliyor. Urla Cumhuriyet Meydanı ve Eski Tamirhane Binası’nda düzenlenecek etkinliklerde, alanında uzman konuşmacıların yapacağı söyleşilerin yanısıra, özellikle öğrencilerin ilgisini çekecek birçok atölye ve bilim gösterisi de bölge halkının ilgisine sunulacak. “Bilim Hayatımızın İçinde” mottosuyla yola çıkan etkinlik, başta öğrenciler olmak ... Read More »

Urla Felsefe Günleri Başladı!

Bu yıl beşincisi düzenlenen Urla Felsefe Günleri Eski Tamirhane Binası’nda düzenlenen açılış oturumuyla başladı. Urla Felsefe Gönüllüleri’nin çabalarıyla hayata geçirilen ve artık gelenekselleşen Urla Felsefe Günleri’nin açılış oturumunda Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ve Urla Kaymakamı Önder Can’ın konuşmalarının ardından kürsüye gelen, aynı zamanda kolaylaştırıcılık görevini de üstlenen Prof. Betül Çotuksöken “Eğitim Bağlamında Felsefe-Toplum İlişkileri” temalı bir konuşma yaptı. Çotuksöken, ... Read More »

Ünlü Matematikçi Robert Langlands Urla’da!

Geçtiğimiz yıl Matematik Nobel’i olarak da adlandırılan Abel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi Robert Langlands Prof. Yılmaz Akyıldız’ın misafiri olarak Türkiye’ye geldi. Urla’da hem tatil yapacak hem de Prof. Yılmaz Akyıldız ile çalışacak olan duayen matematikçi, tatili sırasında Nesin Matematik Köyü ve OpenCampus Urla’yı da ziyaret edecek. Akademik hayatı süresince ODTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde de dersler vermiş olan Langlands ... Read More »

5: Urla Felsefe Günleri 5-7 Ekim 2018

Urla Felsefe Gönüllüleri bu sene de Eğitim konusu hakkında felsefi konuşma yapacak hocaları Urla’da ağırlayacak. Eski Tamirhane binasında olacak toplantıya katılım ücretsizdir. Bu sene düzenleme komitesi olarak  Pembe Emül ve Mine Topçu Hanımlar ile Ali Kamil  Savaş Bey çok emek verdiler. Eski  ekipten Mehmet Kutlay, Ercan Ünsal, Saim Uysal, Talat Kutlukaya ve Mahmut Tolon  ve diğerler desteklerini esirgemediler. Grup ile ... Read More »

Kadir Kiymet Bilene,Bilmeyene Kadir Gecesi Mübarek Olsun

Kadir Kiymet Bilene Kadir Gecesi Mübarek Olsun Kadir Zamanı, Kadrini Bilme Zamanı, Düşünceyi Davranışa Taşıma Zamanı.. Kadir gecesinin Ramazanın son on gününde saklı olduğu, en kuvvetli ihtimalin son üç gece olduğu,bununda ortalamasının 27. Gece olduğu söylenir..Ama tasavvuf ehli olanlar onu, yılın her gecesinde aramanın daha doğru olduğunu ve aslında saklı olan bu “zamanın” her gece zuhur edecekmiş gibi düşünülmesinin hayırlı ... Read More »

Vatan Kahramanı Karabekir Paşanın Kızı Urla’daydı

Vatan Kahramanı Karabekir Paşanın Kızı Urla’daydı Timsal Karabekir Urla’da “Urla’da Cumhuriyet tarihimizin en büyük değerlerinden Kazım Karabekir Paşa’yı en yakınından, kendi evladından dinleme fırsatı bulduğumuz için memnunuz” Urla Kent Konseyi Urla Tarih ve Turizm Araştırma Komisyonundan Sevil İrengü aracılığıyla Konferansa davet edilen, milli mücadele kahramanı Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir Urla’da ilgi ve sevgiyle karşılandı. Urla TED Koleji’nde konferans veren ... Read More »

Urla üstünde Helikopterler

Bir kaç haftadır Urla üzerinden dizi Helikopter uçuşları gerçekleştiriliyor. Günde bir kaç kez yapılan uçuşlar filo halinde ve hep kuzey güney istikametinde olduğu için yangın ihtimali ile izah edilemiyor. Epeyce gürültü yapan helikopterlerin Urla üstünden uçuşları merak uyandırdı. Ahali çeşitli yorumlarda bulunuyor:   Helikopter filosu komutanı  bayatlamak  üzere olan ihtiyaç fazlası benzini yakmak için bu emri verdi. Bir tatbikat ama ... Read More »

Urla Enginar Festivalinde Anaksagoras

Enginar Festivali Urla için turistik bir kazanç oldu. Anaksagoras da olayı destekledi.  Esnafa göre bu yıl geçen yıla nazaran %30-40 daha sönük geçti. Geçen yıl otoban çıkışına kadar araçlar park ederken bu yıl Jandarma kavşağına kadar sakin idi. Belediye bu yıl gayet  iyi organize olmuştu.   Read More »