24 Mayıs 2018 Perşembe
Son Haberler

Kategori Arşivi: Genel

Haber Aboneliği<

Urla üstünde Helikopterler

Bir kaç haftadır Urla üzerinden dizi Helikopter uçuşları gerçekleştiriliyor. Günde bir kaç kez yapılan uçuşlar filo halinde ve hep kuzey güney istikametinde olduğu için yangın ihtimali ile izah edilemiyor. Epeyce gürültü yapan helikopterlerin Urla üstünden uçuşları merak uyandırdı. Ahali çeşitli yorumlarda bulunuyor:   Helikopter filosu komutanı  bayatlamak  üzere olan ihtiyaç fazlası benzini yakmak için bu emri verdi. Bir tatbikat ama ... Devamını Oku »

Urla Enginar Festivalinde Anaksagoras

Enginar Festivali Urla için turistik bir kazanç oldu. Anaksagoras da olayı destekledi.  Esnafa göre bu yıl geçen yıla nazaran %30-40 daha sönük geçti. Geçen yıl otoban çıkışına kadar araçlar park ederken bu yıl Jandarma kavşağına kadar sakin idi. Belediye bu yıl gayet  iyi organize olmuştu.   Devamını Oku »

Prof. Oğuz Dicle : Cumartesi 7 Nisan saat 1600

7.Nisan 2018 Cumartesi gunu  Prof Oguz Dicle saat 1600 da Urla Belediyesi Meclis Salonunda bizlere Felsefe okullarini anlatacak. Konu: Görmek, bakmak, anlamak sevmek Prof. Oguz Dicle Oguz Dicle hem tibbiye hem felsefe okudu. Basarili bir karikatürist ve radyolog. Su an Dokuz Eylul Tip Fakultesi Dekanı. Urla Felsefe Gönüllülerinin bu yılki ilk etkinliğinde Ahmet İnam Urla’da idi. Devamını Oku »

Ağaçlara Yenik Düşen Tanrılar: Angkor Wat-Kamboçya… Zeki KIVRAK

Önce Rahu vardı. Rahu’nun sadece başı vardı. Bütün işi gücü, yutmaya çalışmaktı Aydede`yi. Çünkü Rahu şeytanların şahıydı. Ama olmadığından gövdesi, Rahu tutamazdı midesinde Aydede`yi. Yutulan Ay hemen çıkıverirdi gerisin geri. Böylece Aytutulması kısacık sürerdi. Hinduizme göre, herşey “Süt Denizi”nde başladı. “Samanyolu”ndan şeytanlarla, (Asuras), beraber geldi ölümsüzlük Suyu; her faninin hayali. Tanrıların tanrısı Vishnu, Asuras ‘ın ölümsüz olmasını doğru bulmadı. Düşündü ... Devamını Oku »

Ahmet İnam'ın Urla'daki söyleşisi ilgi gördü.

Bugün saat 15.00’te Urla Belediye Meclis Salonu’nda, Ahmet İnam ile felsefede can önerisi hakkında söyleşi düzenlendi. Toplantı büyük ilgi gördü. İnam, öncelikle felsefenin temellerinden bahsetti. Felsefenin neden ilk olarak Antik Yunan ve Akdeniz kültürlerinde yeşerdiğini açıklarken kendi önerisi olan “can” kavramını çeşitli yorumlarıyla dinleyicilere aktardı. Bu konuda çatışmaların azaltılması için değişim ve dönüşümün öneminden bahsederken, insanlar ve kültürler arası etkileşimde etkili ... Devamını Oku »

3.3.saat 15 de Ahmet Inam Urla Belediye Meclis Salonunda

2018 yılının ilk  UFG (Urla Felsefe Gönüllüleri) Toplantısı  3. 3. 2018 Cumartesi günü saat saat 3 de (15.00) Urla Belediyesi Meclis Salonunda olacak. Katılım Ücretsizdir. Geçen yıl Aİ (artificial Intelligence) Yapay Zeka üzerine Izmir’de konuşan Prof. Dr Ahmet İnam  “Can Olmak” isimli sunumu ile farklı bakış açılarından bahsedecek. Ahmet İnam 1947 senesinde Sandıklı’da dünyaya geldi. 1989 senesinden bu yana ODTÜ Felsefe Bölümü’nde ... Devamını Oku »

Urla Tasarım Kütüphanesi Konferans

Erdal Yavuz Hoca Dünyaya Bakış Konferansı  8 <ŞUbat saat 13 Devamını Oku »

Yarımada’da Yatırım Yapanlara Destek, Amaç kırsal alanda gelir düzeyini yükseltmek”

Yarımada’da Yatırım Yapanlara Destek, Amaç kırsal alanda gelir düzeyini yükseltmek” Çeşme Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesinin 12 etabı ile ilgili tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda, projesi uygun görülen yatırımcılara % 50 hibe desteği verileceği açıklandı.   Boyalık Beach Otel’de düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet ... Devamını Oku »

Urlalı Anaksagoras, Halk sevdi!

Heykel Mayıs ayında Belediyenin gösterdiği yere törenle konuldu. Başkan ve Kaymakam ayni gün mini parkta olsa daha iyi olacağını söylediler. Başkan tahta veya taşa yazılan bir  bilgi tabelasının daha uygun olcağını söyledi.  Güvenlik kameraları da olduğundan orada daha güvenli bir yerde olacağında herkes hemfikir idi. Kısa süre sonra elindeki küre (ay veya dünya) çalındı. Heykel sonra Ekim ayında heykeltraş Tülay ... Devamını Oku »

Şanlıurfa, Göbeklitepe, Harbetsuvan Tepesi

Mahmut Tolon, geçtiğimiz hafta Şanlıurfa’ya bir gezide bulundu. Bölgedeki tarihi ve arkeolojik çalışmaları inceledi. 2015 yılında kendisinin verdiği Doğa Bilimleri dersinde de sıkça bahsettiğimiz Göbeklitepe’yi ilk olarak onun dilinden duydum. Peki M. Tolon bu bölgeyi neden önemsiyor? Sorumuzun cevabı Gözlem Gazetesi’nde yayımlanan özel haberde mevcut. Ayrıca daha detaylı bilgi de yine M. Tolon’un blogunda okuyucularını bekliyor. Yarımay Medeniyeti’nin doğuşundan ilk tarım ... Devamını Oku »