1 Eylül 2016 Perşembe
Son Haberler

Kategori Arşivi: Eğlence & Sanat

Haber Aboneliği<

Her türlü sanat ve eğlence.

Pera Otelde Gülsin Onay Piyano Şöleni

IMG_4310

Ağustos ayının son Pazar akşamı Kaymakam Sefa Murat Bey ile Pera Otelin Sahibi Zekeriya Bey ani bir sürpriz davet ile mükellef bir kokteylden sonra ünlü piyanist Gülsin Onay’ın müziği ile misafirlerini büyülediler. Gülsin Hanım Beethoven, Chopin’den parçalar çaldıktn sonra dinleyiciler arasında bulunan Hakan Ersev’i sahneye davet etti ve Hakan Bey  Gülsin Hanımın eşi matematik doktoru  Tony Scholl piyano  eşliğinde O ... Devamını Oku »

BAYRAMLAR VESİLE GÖNÜLLERİN BİRLEŞMESİNE,BARIŞMASINA. GÖNÜLLERİN BU ANLAMI BİLDİĞİ , HUZURA ERDİĞİ BİR BAYRAM DİLERİZ

image

BAYRAMLAR VESİLE GÖNÜLLERİN BİRLEŞMESİNE,BARIŞMASINA. GÖNÜLLERİN BU ANLAMA ERDİĞİ , HUZURU BİLDİĞİ BİR BAYRAM DİLERİZ Bir Bayram Duygusu Birleştirir İnsanları, Her hangi bir yerde bir Bayram Sabahı, Bayramlar vasıtadır insanların birlikteliklerine. Değişik çağlardan, değişik coğrafyalardan bir çok insanı bayram sevinci sarınca müşterek bir çok yaşanmışlıkların, yaşanacakların heyecanı birleştirir kalpleri.. Birliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var.. Ancak gerçek birlikle ortak akla yaklaşabilir, ... Devamını Oku »

Gününüz Aydın Olsun Efendim!

screen02

“Her sabah bir yudum kahve, bir yudum kitap kalbinize iyi gelir.” Güne başlarken için beyin açıcı ve Türkiye’de ilk niteliğinde bir uygulama: Bir Yudum Kitap. Peki “Bir Yudum Kitap” Nedir? Biryudumkitap.com, FOLX Digital’in kitap aşıkları için geliştirdiği, e-posta kutunuza her sabah 5 dakikada okuyabileceğiniz en iyi hikâye ve roman pasajlarını gönderen bir servistir. Her sabah 08.00’de üyelerin tümüne aynı metni ... Devamını Oku »

Necati Cumalı Ödülü Sahibini Buldu

IMG_20150211_181552

Geçtiğimiz eylül ayında Urla Belediyesi ile Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği işbirliğiyle düzenlenen Necati Cumalı Edebiyat Ödülü sahibinin 2016’ya girerken açıklanacağının  habercisi olmuştuk. Yeniden hatırlatmakta fayda var. Birincisi Ocak 2014’te şiir alanında düzenlenen ödül töreni, 2015’te öykü dalında gerçekleşti. Bu yıl üçüncüsü roman dalında yapılan yarışma sonuçlandı. Ödül, “Köpekler İçin Gece Müziği” adlı romanıyla Faruk Duman’a 12 Ocak tarihinde Urla’da verilecek. ... Devamını Oku »

Kültepe Tabletleri UNESCO Listesinde

50712

Kayseri Kültepe ören yerinden çıkarılan ve Anadolu tarihini başlatan yazılı belgeleri içeren Kültepe Tabletleri, UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne kaydedildi.  “Mezopotamya ve Suriye’nin de tarihini aydınlatıyor” Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi ve Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu  Kayseri’nin diğer illerden geri kalamayacak kadar zengin bir arkeolojik geçmişe sahip olduğuna işaret etti. Kayseri’nin, Türkiye’de hiçbir ... Devamını Oku »

Var Mı Fikri Olan?

IMG_20150920_031758

Eski Rum evlerinin, antika ve çerçi dükkânlarının, kitapçıların ve küçük kafelerin bulunduğu Sanat Sokağı, Urla için tatlı bir kazanım. Sokağı güzelleştirip geliştirmek amacıyla https://m.facebook.com/urlasanatsokagi  adlı sayfa bir anket açtı. Fikrini beyan etmek isteyenler linke tıklayarak bu ankete ulaşabilirler: https://docs.google.com/forms/d/1daoZA6Kbcy15Hp70gmvb4GIgS70LIWIrYQ9MZERa6Wk/viewform?c=0&w=1 Katre     Devamını Oku »

Çeşme’li Balerin “Her Sene Çeşme’de Dans Etmeyi Çok Arzu Ediyorum

image

“Her Sene Çeşme’de Dans Etmeyi Çok Arzu Ediyorum” Çeşme’nin gururu olan Baş Balerin Aslı Çilek, “Büyüdüğüm yerde sahneye çıkmayı, her sene Çeşme’de dans etmeyi çok arzuluyorum” dedi. Çeşme Spor’un bir dönem efsane olmuş kalecisi Arif’in kızı ve Çeşme’nin marka isimlerinden Kumrucu Şevki’nin yeğeni olan İzmir Devlet Opera ve Balesi Baş Balerini Aslı Çilek, 2013 yılında Çeşme Anfi Tiyatro’da Zorba oyunuyla ... Devamını Oku »

Necati Cumalı Edebiyat Ödülü Sahibini Arıyor

event21767

Urla Belediyesi ile Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği işbirliğiyle düzenlenen Necati Cumalı Edebiyat Ödülleri’nin töreni için geri sayım başladı. Birincisi Ocak 2014’te şiir alanında düzenlenen ödül töreni, 2015’te öykü dalında gerçekleşti. Bu yıl üçüncü yarışma roman dalında yapılacak. Gelecek yıl ise oyun dalında olacak.  Toplam 54 yazarın başvurduğu yarışma sonunda, ödüle değer görülen eserin sahibine 10 bin lira verilecek. ... Devamını Oku »

Urla’ya Yeni Sanat Merkezi

Hakan_AysevEngin_Atalay_Berk_Ozbek

Ünlü tenorlarımızdan Hakan Aysev liderdiğinde ve  TRT Türk sanat müziği sanatçısı Nalan Altınörs, şair ve yazar Süreyya Berfe, Nilgün Demireller, Deniz Aliefendioğlu, Kemal Tören, Onur Gül ve Barlas Kızılöz gibi önemli insanların da bulunduğu bir ekiple Urla İskele’de Hakan Aysev Sanat Merkezi açılıyor. Şan dersi ve şarkı söyleme teknikleri;  Türk müziği korosu ve çocuk korosu; bale ve salon dansları; rol ... Devamını Oku »

Özlemin Renkleri

11902444_945981852130014_1012623212378625377_n

Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde Özlem Kaynak’ın yapmış olduğu “Özlemin Renkleri” adlı resim sergisi Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın katılımıyla açıldı. Resimler kara kalemden, yağlı boyaya, tükenmez kalemden, toz pastel boyaya kadar birçok teknikle ele alınmış ve 3 yıllık emekle ortaya çıkmış. Ayrıca Özlem Kaynak resimlerden gelecek gelirin hayvanlar yararına harcayacağını belirtti. Devamını Oku »