24 Haziran 2017 Cumartesi
Son Haberler

Kategori Arşivi: Eğlence & Sanat

Haber Aboneliği<

Her türlü sanat ve eğlence.

UNESCO Listesinde Bir Kültürel Miras: Çinicilik

thumbs_b_c_7f073f9e102225c27666bdacfb3dfe5_864_486_80_c1

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Etiyopya’da düzenlediği toplantıda “geleneksel çini ustalığı” UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’nde yerini aldı. Uluslararası Tanıtımları UNESCO Yapacak. Halkın gelenekleri ve devletin kültür politikaları vasıtasıyla korunan unsurlarımız kayıt ettirildikleri temsili liste ile UNESCO’nun da korumasına alındı. Uluslararası tanıtımı UNESCO tarafından yapılan, ülkelerin kültürel diplomasilerine ve kültür endüstrilerine güç sağlayan temsilî ... Devamını Oku »

Felsefede Doğu Batı Sentezi… Zeki KIVRAK

Merhum Nurettin Topçu ile bu hafta tanıştığımı, ya da Tolon vasıtası ile tanıştırıldığımı, söylemiş, çok şaşırmıştım: Bu bu topraklardan ne sıradışı insanlar gelmiş geçmiş. Sayın Topçu, 1975 yılında hakkın rahmetine kavuşmuş. Emekli bir öğretmen olarak. Sıradışı yaşam öyküsünün detaylarına girmeye gerek yok, Anadolu insanınının tamamının yaşam öyküsü sıradışı zaten. Beni şaşırtan, Nurettin Bey ‘in taa 1950 li yıllarda yeni düzen ... Devamını Oku »

İnsanları kandırmak

fullsizerender

  Devamını Oku »

Düşlerin Dansı Fotoğraf Sergisi

14699480_1166961220036718_1694730498_o

Erdal Türkoğlu tarafından açılan Düşlerin Dansı Kişisel Fotoğraf Sergisi, Urla Belediyesi Fotoğraf Sanat Evi’nde 21 Ekim 2016 tarihine kadar sanat-severlerle buluşuyor. Latin danslarının konu olduğu fotoğraflar oldukça dikkat çekici ve renkli olmakla beraber satışlarından elde edilecek olan gelirin yarısı Atatürkçü Düşünce Derneği ve LÖSEV’e bağışlanacak.   Erdal Türkoğlu, 1964 Konya doğumludur. İlköğretimini Türkiye’de tamamladıktan sonra 1974 yılında Almanya’da ortaöğretimini devam ... Devamını Oku »

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde “Ferhangi Şeyler”

ferhangi-seyler-thumb

Ferhan Şensoy’un 7 Mart 1987’den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi “Ferhangi Şeyler” 6 Ekim 2016 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Açık Hava Gösteri Merkezi’nde izleyicileriyle yeniden buluştu. Komedi dalında olan oyun, gündelik herhangi olayların Ferhanca bir mizah penceresinden değerlendirilmesi olarak biliniyor. Yoğun ilgi sebebiyle kalabalıklaşan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, bazı öğrenciler oyunu gösteri merkezinin üst bölümündeki banklardan kuş bakışı izlediler ve keyifli zaman ... Devamını Oku »

Türk Müziğinde Aydınlanma Çağı 2… Zeki KIVRAK

Müzik konusunda “Yirminci yüzyılın tek yüz ağartanı cılız Türk Pop Müziği oldu. Çok yetersiz ekonomik koşullar, devletin müthiş zorlamaları ve yönlendirme çabaları ile serpilmekte çok zorlansa da, bir sentez çıkarmayı doğu ile batı arasında sallantılı da olsa bir köprü kurmayı hafiften başarabildi pop müzikçilerimiz.. “ demiş ve sonrasında devam etmiştim: “Genç nesil bizlerden daha şanslı. Biraz teknolojinin de yardımı ile ... Devamını Oku »

İzmir Devlet Tiyatrosu Sezonu Urla’da Açtı

izmir-devlet-tiyatrosu-sezonu-urla-da-acti-8820671_o

Devlet tiyatrolarının Türkiye’de ilk kez bir ilçede açtığı Urla sahnesi, dün akşam 2016-2017 tiyatro sezonunun açılışına ev sahipliği yaptı. 60. yılına hazırlanan İzmir Devlet Tiyatrosu “Bir Garip Orhan Veli” oyunuyla sezonu Urla’da açtı. Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sezon açılışına Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Emekli Korgeneral Cahit Sarsılmaz ve çok sayıda tiyatrosever katıldı. Murathan Mungan’ın usta ... Devamını Oku »

Türk Müziğinde Aydınlanma Çağı…Zeki KIVRAK

Bilin bakalım: Yirminci yüzyılda bütün dünyada esip, tüm kültürleri kasıp kavuran Amerikan Müziği ’nin temelinde ne var? Kültürel çeşitlilik? Zengin Kültürel Altyapı? Eğitim? Özgür fikirlerin dizginlenmemesi ya da bir çeşit yeniden aydınlanma? Holywood etkisi? Hepimizin dillerinden düşmeyen melodiler, aşklarımızın ve hayallerimizin şarkıları, unutulmayan sesler, müzik standartlarını oluşturan çeşitli akımlar, yepyeni ritimler. 1940 larda film endüstrisi ile birlikte patlayıveren bu inanılmaz ... Devamını Oku »

Pera Otelde Gülsin Onay Piyano Şöleni

IMG_4310

Ağustos ayının son Pazar akşamı Kaymakam Sefa Murat Bey ile Pera Otelin Sahibi Zekeriya Bey ani bir sürpriz davet ile mükellef bir kokteylden sonra ünlü piyanist Gülsin Onay’ın müziği ile misafirlerini büyülediler. Gülsin Hanım Beethoven, Chopin’den parçalar çaldıktn sonra dinleyiciler arasında bulunan Hakan Ersev’i sahneye davet etti ve Hakan Bey  Gülsin Hanımın eşi matematik doktoru  Tony Scholl piyano  eşliğinde O ... Devamını Oku »

BAYRAMLAR VESİLE GÖNÜLLERİN BİRLEŞMESİNE,BARIŞMASINA. GÖNÜLLERİN BU ANLAMI BİLDİĞİ , HUZURA ERDİĞİ BİR BAYRAM DİLERİZ

image

BAYRAMLAR VESİLE GÖNÜLLERİN BİRLEŞMESİNE,BARIŞMASINA. GÖNÜLLERİN BU ANLAMA ERDİĞİ , HUZURU BİLDİĞİ BİR BAYRAM DİLERİZ Bir Bayram Duygusu Birleştirir İnsanları, Her hangi bir yerde bir Bayram Sabahı, Bayramlar vasıtadır insanların birlikteliklerine. Değişik çağlardan, değişik coğrafyalardan bir çok insanı bayram sevinci sarınca müşterek bir çok yaşanmışlıkların, yaşanacakların heyecanı birleştirir kalpleri.. Birliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var.. Ancak gerçek birlikle ortak akla yaklaşabilir, ... Devamını Oku »