22 Ağustos 2017 Salı
Son Haberler

Kategori Arşivi: Kültür & Sanat

Haber Aboneliği<

Her türlü sanat ve eğlence.

Ildırı festivale hazır

Çeşme Belediyesi’nin 9 Durak 9 Deneyim projesi kapsamında hayata geçirdiği Ildırı Kültür ve Sanat Festivali bu yıl 6. kez düzenlenecek. Tarihin 12 İyon devletinden biri olan antik kent Erythrai’nin (Ildırı), festivalde köklü sosyal ve kültürel yaşantısı ile tarihi dokusuna uygun olarak, bölge insanının günümüzdeki değerlerini ve sosyal yaşantısıyla harmanlayarak ziyaretçilerine sunuyor. Festival boyunca Ildırılı kadınların yerel ürünlerini sattığı, el sanatlarını ... Devamını Oku »

Doğaçlama Tiyatro Kampı Urla’da kuruluyor

Doğaçlama Tiyatro Yapanlar Urla’da buluşuyor. Doğaçlama Tiyatro hakkında bilgisi, deneyimi, geçmişi, ekibi olan, olmayan, birbirlerini tanıyan, tanımayan herkese açık olan Doğaçlama Tiyatro Kampı 24-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Urla’da düzenlenecek. Doğaçlama Tiyatro Kampı, heveslilerine dünyada ve ülkemizde doğaçlama tiyatro nedir, ne değildir anlatırken, bu yolda yürüyenlerin ayaklarına batanları çıkarıyor, yolunu kaybedenlere yol gösteriyor. EĞİTMENLER Dilek ÇELEBİ Oyuncu Doğaçlama Tiyatro’da Oyun Kişisi ve ... Devamını Oku »

Bardacık Festivali başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Güzelbahçe Belediyesi tarafından düzenlenen Payamlı Bardacık Festivali 12 – 13 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Eskiden köy olan ancak bir süre önce mahalleye dönüştürülen Güzelbahçe Payamlı’da gerçekleştirilen Bardacık Festivali, 5 yıldır kesintisiz düzenleniyor. Cumartesi günü saat 14.00’de başlayacak festivalde, müzik dinletileri ve konserlerin yanı sıra “en kaliteli bardacık” yarışması yapılacak. Dereceye girenlerin ödüllendirildiği yarışmanın ardından mahallenin sokaklarında açılan stantlarda ... Devamını Oku »

Alaçatı’da sanatın kalbi Periart’ta atıyor

İpek Atay ve turizmci eşi Sinan Atay’ın kurduğu PeriArt Gallery ve Butik Otel, Alaçatı’da sanatseverlerin vazgeçilmez mekanlarından oldu. İpek Atay, Alaçatı’da eşi Sinan Atay ile birlikte kurduğu sanat galerisi, butik otel ve kafe ile sanata ilgi duyan konuklarına farklı bir tatil deneyimi sunuyor. Sanatla içe içe büyüyen ve seramik sanatınagönül veren İpek Atay ve İzmir’in sayılı otellerinde üst düzey yöneticilik ... Devamını Oku »

Tanju Okan 27 Ağustos’ta yeni bestelerle yeniden doğacak

Urla Belediyesi, Urla Kaymakamlığı, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı Başkanlığı işbirliğiyle ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü’nün medya sponsorluğunda “2.Tanju OKAN Pop Müzik Beste Yarışması – 2017” için geri sayım başladı. Tanju Okan 27 Ağustos’ta yeni bestelerle yeniden doğacak. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen beste yarışması bu yıl 27 Ağustos’ta Tanju ... Devamını Oku »

Toprak Sahne Tiyatro Festivali programı

6. Uluslararası Toprak Sahne Tiyatro Festivali 19-22 Temmuz tarihlerinde Urla’da sanatseverleri biraraya getirecek. Ulusal ve Uluslararası tiyatro ekiplerinin katılacağı festivalde bu yıl ilk defa bazı köylerde de sahne kurulacak. Sokak oyunlarının yanı sıra köylerde, festival süresince her akşam tiyatro gösterimleri olacak. 6. Uluslararası Toprak Sahne Tiyatro Festivali programı; Burcu Aksakal 19 Temmuz Çarşamba Atölyeler – 13.00 / 16.00 arası (Festival ... Devamını Oku »

UNESCO Listesinde Bir Kültürel Miras: Çinicilik

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Etiyopya’da düzenlediği toplantıda “geleneksel çini ustalığı” UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’nde yerini aldı. Uluslararası Tanıtımları UNESCO Yapacak. Halkın gelenekleri ve devletin kültür politikaları vasıtasıyla korunan unsurlarımız kayıt ettirildikleri temsili liste ile UNESCO’nun da korumasına alındı. Uluslararası tanıtımı UNESCO tarafından yapılan, ülkelerin kültürel diplomasilerine ve kültür endüstrilerine güç sağlayan temsilî ... Devamını Oku »

Felsefede Doğu Batı Sentezi… Zeki KIVRAK

Merhum Nurettin Topçu ile bu hafta tanıştığımı, ya da Tolon vasıtası ile tanıştırıldığımı, söylemiş, çok şaşırmıştım: Bu bu topraklardan ne sıradışı insanlar gelmiş geçmiş. Sayın Topçu, 1975 yılında hakkın rahmetine kavuşmuş. Emekli bir öğretmen olarak. Sıradışı yaşam öyküsünün detaylarına girmeye gerek yok, Anadolu insanınının tamamının yaşam öyküsü sıradışı zaten. Beni şaşırtan, Nurettin Bey ‘in taa 1950 li yıllarda yeni düzen ... Devamını Oku »

İnsanları kandırmak

  Devamını Oku »

Düşlerin Dansı Fotoğraf Sergisi

Erdal Türkoğlu tarafından açılan Düşlerin Dansı Kişisel Fotoğraf Sergisi, Urla Belediyesi Fotoğraf Sanat Evi’nde 21 Ekim 2016 tarihine kadar sanat-severlerle buluşuyor. Latin danslarının konu olduğu fotoğraflar oldukça dikkat çekici ve renkli olmakla beraber satışlarından elde edilecek olan gelirin yarısı Atatürkçü Düşünce Derneği ve LÖSEV’e bağışlanacak.   Erdal Türkoğlu, 1964 Konya doğumludur. İlköğretimini Türkiye’de tamamladıktan sonra 1974 yılında Almanya’da ortaöğretimini devam ... Devamını Oku »