24 Ekim 2016 Pazartesi
Son Haberler

Kategori Arşivi: Eğlence & Sanat

Haber Aboneliği<

Her türlü sanat ve eğlence.

Düşlerin Dansı Fotoğraf Sergisi

14699480_1166961220036718_1694730498_o

Erdal Türkoğlu tarafından açılan Düşlerin Dansı Kişisel Fotoğraf Sergisi, Urla Belediyesi Fotoğraf Sanat Evi’nde 21 Ekim 2016 tarihine kadar sanat-severlerle buluşuyor. Latin danslarının konu olduğu fotoğraflar oldukça dikkat çekici ve renkli olmakla beraber satışlarından elde edilecek olan gelirin yarısı Atatürkçü Düşünce Derneği ve LÖSEV’e bağışlanacak.   Erdal Türkoğlu, 1964 Konya doğumludur. İlköğretimini Türkiye’de tamamladıktan sonra 1974 yılında Almanya’da ortaöğretimini devam ... Devamını Oku »

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde “Ferhangi Şeyler”

ferhangi-seyler-thumb

Ferhan Şensoy’un 7 Mart 1987’den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi “Ferhangi Şeyler” 6 Ekim 2016 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Açık Hava Gösteri Merkezi’nde izleyicileriyle yeniden buluştu. Komedi dalında olan oyun, gündelik herhangi olayların Ferhanca bir mizah penceresinden değerlendirilmesi olarak biliniyor. Yoğun ilgi sebebiyle kalabalıklaşan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, bazı öğrenciler oyunu gösteri merkezinin üst bölümündeki banklardan kuş bakışı izlediler ve keyifli zaman ... Devamını Oku »

Türk Müziğinde Aydınlanma Çağı 2… Zeki KIVRAK

Müzik konusunda “Yirminci yüzyılın tek yüz ağartanı cılız Türk Pop Müziği oldu. Çok yetersiz ekonomik koşullar, devletin müthiş zorlamaları ve yönlendirme çabaları ile serpilmekte çok zorlansa da, bir sentez çıkarmayı doğu ile batı arasında sallantılı da olsa bir köprü kurmayı hafiften başarabildi pop müzikçilerimiz.. “ demiş ve sonrasında devam etmiştim: “Genç nesil bizlerden daha şanslı. Biraz teknolojinin de yardımı ile ... Devamını Oku »

İzmir Devlet Tiyatrosu Sezonu Urla’da Açtı

izmir-devlet-tiyatrosu-sezonu-urla-da-acti-8820671_o

Devlet tiyatrolarının Türkiye’de ilk kez bir ilçede açtığı Urla sahnesi, dün akşam 2016-2017 tiyatro sezonunun açılışına ev sahipliği yaptı. 60. yılına hazırlanan İzmir Devlet Tiyatrosu “Bir Garip Orhan Veli” oyunuyla sezonu Urla’da açtı. Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sezon açılışına Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Emekli Korgeneral Cahit Sarsılmaz ve çok sayıda tiyatrosever katıldı. Murathan Mungan’ın usta ... Devamını Oku »

Türk Müziğinde Aydınlanma Çağı…Zeki KIVRAK

Bilin bakalım: Yirminci yüzyılda bütün dünyada esip, tüm kültürleri kasıp kavuran Amerikan Müziği ’nin temelinde ne var? Kültürel çeşitlilik? Zengin Kültürel Altyapı? Eğitim? Özgür fikirlerin dizginlenmemesi ya da bir çeşit yeniden aydınlanma? Holywood etkisi? Hepimizin dillerinden düşmeyen melodiler, aşklarımızın ve hayallerimizin şarkıları, unutulmayan sesler, müzik standartlarını oluşturan çeşitli akımlar, yepyeni ritimler. 1940 larda film endüstrisi ile birlikte patlayıveren bu inanılmaz ... Devamını Oku »

Pera Otelde Gülsin Onay Piyano Şöleni

IMG_4310

Ağustos ayının son Pazar akşamı Kaymakam Sefa Murat Bey ile Pera Otelin Sahibi Zekeriya Bey ani bir sürpriz davet ile mükellef bir kokteylden sonra ünlü piyanist Gülsin Onay’ın müziği ile misafirlerini büyülediler. Gülsin Hanım Beethoven, Chopin’den parçalar çaldıktn sonra dinleyiciler arasında bulunan Hakan Ersev’i sahneye davet etti ve Hakan Bey  Gülsin Hanımın eşi matematik doktoru  Tony Scholl piyano  eşliğinde O ... Devamını Oku »

BAYRAMLAR VESİLE GÖNÜLLERİN BİRLEŞMESİNE,BARIŞMASINA. GÖNÜLLERİN BU ANLAMI BİLDİĞİ , HUZURA ERDİĞİ BİR BAYRAM DİLERİZ

image

BAYRAMLAR VESİLE GÖNÜLLERİN BİRLEŞMESİNE,BARIŞMASINA. GÖNÜLLERİN BU ANLAMA ERDİĞİ , HUZURU BİLDİĞİ BİR BAYRAM DİLERİZ Bir Bayram Duygusu Birleştirir İnsanları, Her hangi bir yerde bir Bayram Sabahı, Bayramlar vasıtadır insanların birlikteliklerine. Değişik çağlardan, değişik coğrafyalardan bir çok insanı bayram sevinci sarınca müşterek bir çok yaşanmışlıkların, yaşanacakların heyecanı birleştirir kalpleri.. Birliğe her zamankinden çok ihtiyacımız var.. Ancak gerçek birlikle ortak akla yaklaşabilir, ... Devamını Oku »

Gününüz Aydın Olsun Efendim!

screen02

“Her sabah bir yudum kahve, bir yudum kitap kalbinize iyi gelir.” Güne başlarken için beyin açıcı ve Türkiye’de ilk niteliğinde bir uygulama: Bir Yudum Kitap. Peki “Bir Yudum Kitap” Nedir? Biryudumkitap.com, FOLX Digital’in kitap aşıkları için geliştirdiği, e-posta kutunuza her sabah 5 dakikada okuyabileceğiniz en iyi hikâye ve roman pasajlarını gönderen bir servistir. Her sabah 08.00’de üyelerin tümüne aynı metni ... Devamını Oku »

Necati Cumalı Ödülü Sahibini Buldu

IMG_20150211_181552

Geçtiğimiz eylül ayında Urla Belediyesi ile Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği işbirliğiyle düzenlenen Necati Cumalı Edebiyat Ödülü sahibinin 2016’ya girerken açıklanacağının  habercisi olmuştuk. Yeniden hatırlatmakta fayda var. Birincisi Ocak 2014’te şiir alanında düzenlenen ödül töreni, 2015’te öykü dalında gerçekleşti. Bu yıl üçüncüsü roman dalında yapılan yarışma sonuçlandı. Ödül, “Köpekler İçin Gece Müziği” adlı romanıyla Faruk Duman’a 12 Ocak tarihinde Urla’da verilecek. ... Devamını Oku »

Kültepe Tabletleri UNESCO Listesinde

50712

Kayseri Kültepe ören yerinden çıkarılan ve Anadolu tarihini başlatan yazılı belgeleri içeren Kültepe Tabletleri, UNESCO Dünya Belleği Kütüğü’ne kaydedildi.  “Mezopotamya ve Suriye’nin de tarihini aydınlatıyor” Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi ve Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu  Kayseri’nin diğer illerden geri kalamayacak kadar zengin bir arkeolojik geçmişe sahip olduğuna işaret etti. Kayseri’nin, Türkiye’de hiçbir ... Devamını Oku »