31 Temmuz 2015 Cuma
Son Haberler

Kategori Arşivi: Eğlence & Sanat

Haber Aboneliği<

Her türlü sanat ve eğlence.

Yarımada’da Edebiyat Günleri Başlıyor, programı bizden izleyin..

image

İzmirli sanatseverler, yeni bir festivale daha kavuşuyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali, 24 Temmuz-5 Eylül 2015 arasında, “Edebiyat Özgürleştirir” temasıyla yapılacak. Türkiye’de ve uluslararası alanda tanınan önemli edebiyatçıları sanatseverlerle buluşturacak festival, İzmir’in 11 ilçesine yayılacak. Şair Haydar Ergülen’in direktörlüğünü yaptığı festival kapsamında edebiyat söyleşileri, şiir ve müzik dinletileri gibi etkinlikler yer alıyor. Türkiye’nin yanısıra Romanya, Macaristan, Yunanistan ... Devamını Oku »

Köprü…Zeki KIVRAK

Rivayettir. “Bundan daha mükemmeli olamaz, öyleyse bitirelim!” demişler ve ayrılmışlar. Paul Simon ile Arthur Garfunkel, Uzun Ada (Long Island) daki Queens semtinde doğup büyümüşler, aynı okullara gitmişler ve daha çocuk yaşta müziğe tutku ile bağlanmışlar. İlk beraber sahne alışları 1953 de, altıncı sınıfta, okulda sergiledikleri Alis Harikalar Diyarında müzikali ile olmuş. Sonrasında Tom &Jerry ikilisi olarak profesyonel dünyaya adım atmışlar. ... Devamını Oku »

Ateş Halka…Zeki KIVRAK

image

İlk defa sıcak bir Eylül sabahı, Baltimore yakınlarındaki evimde tamirat işleri yaparken Garrison Keillor ‘dan dinlemiştim. Keillor, ABD ‘de çok uzun yıllardır yayınlanan “Prairie Home Companion” isimli çok popüler radyo programının yapımcısı, Gelibolu’dan dönen Yeni Zelanda’lı bir askerin öyküsünü anlatırken bu şarkıyı söylemişti. Sonrasında epey bir zaman şarkının izini süremedim. Ama unutamadım da. Yıllar sonra bir gün, 2003 yılının Eylül ... Devamını Oku »

Cümle Alem” le Anneler Günü Pikniği Eğlenceliydi

image

“Cümle Alem” le Anneler Günü Pikniği Eğlenceliydi Anneler Günü Pikniği “ Urla Demokrasi Parkı’nda gerçekleşti. Her yıl Mayıs ayının 2. Pazar gününe denk gelen anneler günü dolayısıyla gerçekleşen piknik ve etkinlikte etkinliğe; Urla Toprak Sahne Tiyatrosu Ekibi’nin “Cümle Alem” doğaçlama komedi gösterisi ilgi çekti ve eğlence tavan yaptı.. Devamını Oku »

Fotoğraftan Romana Dolu Dolu 82 Yıl

image

Cavit Kürek Yarımada’da Yaşıyor 2 öykü kitabından sonra “Dalgaları Saymak” adlı romanını yayınlayan Fotoğraf Sanatçısı ve yazar Cavit Kürnek, 82 yaşını bitirirken geride dolu dolu yaşanmış yıllar bıraktı. Çeşme’de yaşayan Cavit Kürek “İnce Çimene Su” ve “Sardunyanın Adı Maria” adlı öyküleri ve “Dalgaları Saymak” kitabıyla, gündemde. “Giderayak hızlandım gibi bir şey” 82. yaşını geçtiğimiz günlerde geride bırakan Fotoğraf Sanatçısı ve ... Devamını Oku »

Deneme: Onursuz Olmasın Aşk…Zeki KIVRAK

image

Tahir ile Zühre meselesini bilirsiniz. Ölümsüz aşk masallarından, ya da masal aşklarından birisidir. Ama çoğu aşk acılıdır. Masallardaki aşklar bile mutlu bitmez. Tahir’in aşkı da öyle. Mısralarında bir kez daha ölümsüzleştirdiği masalı şöyle anlatır Nazım Hikmet: Tahir olmak ta ayıp değil Zühre olmak ta Hatta sevda yüzünden ölmek te ayıp değil Bütün iş Tahir ile Zühre olabilmekte yani yürekte…. Seversin ... Devamını Oku »

Ünlü Yazar Ahmet Ümit Seferihisar’da

image

Ahmet Ümit Seferihisar da Türk edebiyatının en önemli isimlerinden, polisiye edebiyatın sevilen, çok okunan ismi Ahmet Ümit Seferihisar’lı okurları ile bul17 Nisan Cuma günü saat 2Yeni Kültür Merkezinde’deki imza ve söyleşi günü ilgiyle karşılandı. Ahmet Ümit son yayınlanan romanı “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” hakkında merak edilenleri yanıtlarken, şu an yazmakta olduğu; İttihat ve Terakki’ye odaklanan yeni macerasını okurları ile paylaştı. ... Devamını Oku »

Urla’da 1.Çocuk Sokak Şenliği

image

URLA 1. İZMİR URLA ÇOCUK SOKAK ŞENLİĞİ İLE CANLANACAK Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TED Koleji Okul Aile Birliği ve Türk Kızılayı Urla Şubesi ortaklığında Urla’da ilk defa yapılacak olan 1. İzmir Urla Çocuk Sokak Şenliği, Urla’nın tarihi taş binalarıyla süslü Sanat Sokağı’nda çocuklarla buluşacak. Canlı müzikler, oyunlar, animasyonları ile dolu dolu bir gün geçirecek olan çocuklar, ... Devamını Oku »

Ermeniler hakkında İki Düşündüren Yazı: Hilal Kaplan ve Soner Yalçın’dan ve bir Kitap Oktay’dan

Ermeni Sorunu Oktay

 Ermeniler hakkında İki Düşündüren Yazı: Hilal Kaplan ve Soner Yalçın’dan Kalan mallar hakkında Hilal Kaplan http://www.sabah.com.tr/yazarlar/hilalkaplan/2015/04/24/hrant-dink-ve-hasan-cemal   Hey Dat Soner Yalçın http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/soner-yalcin/hay-dat-812524/ ve Bir Kitap Köşe yazarımız Emre Oktay’dan:  Ermeni Sorunu  Devamını Oku »

Yazarımız Zeki Kıvrak’dan Sevilen bir Y.Kemal Şiir Çevirisi

image

Epey önce yaptığım bir Yahya Kemal Şiir çeviri denemesini sizlerle pylaşmak istedim… Zeki KIVRAK LAST CHAPTER We are at the horizon of nonreturnable evening Time is too late, almost finish This is the last chapter, my life Let it go as you wish Although possible to imagine to come back to universe once again, We don’t want to be solaced ... Devamını Oku »