1 Eylül 2015 Salı
Son Haberler

Kategori Arşivi: Eğlence & Sanat

Haber Aboneliği<

Her türlü sanat ve eğlence.

Özlemin Renkleri

11902444_945981852130014_1012623212378625377_n

Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde Özlem Kaynak’ın yapmış olduğu “Özlemin Renkleri” adlı resim sergisi Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın katılımıyla açıldı. Resimler kara kalemden, yağlı boyaya, tükenmez kalemden, toz pastel boyaya kadar birçok teknikle ele alınmış ve 3 yıllık emekle ortaya çıkmış. Ayrıca Özlem Kaynak resimlerden gelecek gelirin hayvanlar yararına harcayacağını belirtti. Devamını Oku »

Urla’da Bağbozumu

Sanat Sokağı

Antik İonia’nın 12 kentinden biri Klazomenai bugünkü adıyla Urla. Ahlak felsefesinin kurucusu sayılan, düşünce tarihinin önemli simalarından Sokrates’ın öğretmeni Anaksagoras’ın, Nobel ödüllü şair Yorgo Seferis’in anavatanı. Neyzen Tevfik’in ney öğrenmeye karar verdiği, Necati Cumalı’nın en güzel eserlerini yazdığı, düşünürlerin, şairlerin ve ilklerin ilham kaynağı. Neden Malgaca Pazarı? Evliya Çelebi seyahatnamesinde, çarşının ortasındaki bir asmayı uzun uzun anlatır. Bu asma o ... Devamını Oku »

Urla İskele’de İlgi Çeken Sanat Galerisi Açılışı

image

Urla İskele’de İlgi Çeken Sanat Galerisi Açılışı Urla ilçesindeki İskele Mahallesinde, Yorgo Seferis ART Galerisi yeni yerinde ilk sergisini düzenlenen bir kokteyle açtı. Ülkü Ünal ve kızı Elçin Ünal tarafından açılan resim sergisi yoğun ilgi gördü. Baba ve kızı tarafından açılan sergide, çok sayıda eser ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Ülkü Ünal ve kızı Elçin Ünal eserleri ise, natürmort, peyzaj, Atatürk serisi ... Devamını Oku »

Yeni Türkü 14 Ağustos’ta Seferihisar’da

image

Yeni Türkü 14 Ağustos’ta Seferihisar’da Ağu 3, 2015 Posted By Editor In KONSER, MÜZİK Tagged Böyle Gitmez, Cengiz Onural, Derya Köroğlu, Erkin Hadimoğlu, Furkan Bilgi, Seferihisar Sığacık Kale İçi, Serdar Barçın, Yeni Türkü, Yeni Türkü Biletleri, Yeni Türkü Konseri Comments 0 Yeni Türkü, en sevilen şarkıları ile 14 Ağustos‘ta gerçekleşecek etkinlikte Seferihisar Sığacık Kale İçi‘nde müzikseverlerle birlikte olacak. Şimdi ve ... Devamını Oku »

Fazıl Say 25 Ağustos’da Çeşme

image

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, “Hermias – Yunus Sırtındaki Çocuk” isimli eseri ile 25 Ağustos’ta Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alıyor. Fazıl Say’ın 2015 D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin siparişi üzerine bestelediği ve prömiyeri Bodrum’da yapılan “Hermias – Yunus Sırtındaki Çocuk” isimli eseri, bu yaz Çeşme ve Ayvalık’taki dinleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Ege’nin bu hüzünlü ama bir yunusla bir çocuğun dostluğunu ... Devamını Oku »

Yarımada’da Edebiyat Günleri Başlıyor, programı bizden izleyin..

image

İzmirli sanatseverler, yeni bir festivale daha kavuşuyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali, 24 Temmuz-5 Eylül 2015 arasında, “Edebiyat Özgürleştirir” temasıyla yapılacak. Türkiye’de ve uluslararası alanda tanınan önemli edebiyatçıları sanatseverlerle buluşturacak festival, İzmir’in 11 ilçesine yayılacak. Şair Haydar Ergülen’in direktörlüğünü yaptığı festival kapsamında edebiyat söyleşileri, şiir ve müzik dinletileri gibi etkinlikler yer alıyor. Türkiye’nin yanısıra Romanya, Macaristan, Yunanistan ... Devamını Oku »

Köprü…Zeki KIVRAK

Rivayettir. “Bundan daha mükemmeli olamaz, öyleyse bitirelim!” demişler ve ayrılmışlar. Paul Simon ile Arthur Garfunkel, Uzun Ada (Long Island) daki Queens semtinde doğup büyümüşler, aynı okullara gitmişler ve daha çocuk yaşta müziğe tutku ile bağlanmışlar. İlk beraber sahne alışları 1953 de, altıncı sınıfta, okulda sergiledikleri Alis Harikalar Diyarında müzikali ile olmuş. Sonrasında Tom &Jerry ikilisi olarak profesyonel dünyaya adım atmışlar. ... Devamını Oku »

Ateş Halka…Zeki KIVRAK

image

İlk defa sıcak bir Eylül sabahı, Baltimore yakınlarındaki evimde tamirat işleri yaparken Garrison Keillor ‘dan dinlemiştim. Keillor, ABD ‘de çok uzun yıllardır yayınlanan “Prairie Home Companion” isimli çok popüler radyo programının yapımcısı, Gelibolu’dan dönen Yeni Zelanda’lı bir askerin öyküsünü anlatırken bu şarkıyı söylemişti. Sonrasında epey bir zaman şarkının izini süremedim. Ama unutamadım da. Yıllar sonra bir gün, 2003 yılının Eylül ... Devamını Oku »

Cümle Alem” le Anneler Günü Pikniği Eğlenceliydi

image

“Cümle Alem” le Anneler Günü Pikniği Eğlenceliydi Anneler Günü Pikniği “ Urla Demokrasi Parkı’nda gerçekleşti. Her yıl Mayıs ayının 2. Pazar gününe denk gelen anneler günü dolayısıyla gerçekleşen piknik ve etkinlikte etkinliğe; Urla Toprak Sahne Tiyatrosu Ekibi’nin “Cümle Alem” doğaçlama komedi gösterisi ilgi çekti ve eğlence tavan yaptı.. Devamını Oku »

Fotoğraftan Romana Dolu Dolu 82 Yıl

image

Cavit Kürek Yarımada’da Yaşıyor 2 öykü kitabından sonra “Dalgaları Saymak” adlı romanını yayınlayan Fotoğraf Sanatçısı ve yazar Cavit Kürnek, 82 yaşını bitirirken geride dolu dolu yaşanmış yıllar bıraktı. Çeşme’de yaşayan Cavit Kürek “İnce Çimene Su” ve “Sardunyanın Adı Maria” adlı öyküleri ve “Dalgaları Saymak” kitabıyla, gündemde. “Giderayak hızlandım gibi bir şey” 82. yaşını geçtiğimiz günlerde geride bırakan Fotoğraf Sanatçısı ve ... Devamını Oku »