21 February 2019 Thursday
SON HABERLER

Bilim Teknik

Bilim Teknik ile ilgili haberler.

Oğuz Dicle : Görmek, Bakmak, Anlamak, Sevmek

Rafaelin tablosunda rönasansta Plato’nun Felsefe okulunu canlandıran Prof.Oğuz Dicle’nin konferansı Belediye Meclis salonunda ilgi ile izlendi.  Çok sayıda Dinleyici arasında Muzaffer Tunçağ, Nejat Kutup, Talat Kutlukaya, Sündüz Tanergeç ve   Yılmaz Ayata ile Yılmaz Akyıldız göze çarptılar. Konuşmacıyı Pembe Emül tanıttı. Read More »

Hack’nBreak Urla’da başlıyor

Yeni ve geleceğin teknoloji konularına odaklı insanları ve kurumları buluşturan Türkiye’nin ilk açık inovasyon kampı HacknBreak Urla’da başlıyor. Binlerce yıl öncesinde olduğu gibi, Ege’de zeytin ağaçları ve yavaş akan zaman içinde, “yeniden” dünyaya yön verecek fikirler yaratmayı hedefleyen HacknBreak Kampı 19 – 27 Ağustos 2017 tarihlerinde Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nde düzenlenecek. Farklı disiplinlerdeki geliştirici ve girişimci topluluklarının en üretken, en zeki insanlarını aynı ... Read More »

Meryem Mirzahani: Acıyı Bal Eyledik

3 Mayıs 1977 Tahranda bir melek dünyaya gelir, gözleri boncuk boncuk, ışıl ışıl, adı Meryem. Ama Tahran için sıradan bir kız çocuğudur. Sekiz yıl süren İran-Irak savaşında (1980-88) yitip giden yüzbinlerce genç insanı görür. Çocukluk yılları karatma geceleriye geçer. Bu anlamsız kardeş savaşını nasıl unutabilir ki, yürüdüğü her sokakta, her bulvarda şehitlerin boy boy resimleri vardır. 1979 İran’daki molla devriminden dolayı Tahran sokaklarında ... Read More »

4.Urla Felsefe Günleri Geçici Programı

Edebiyat ve Felsefe Başlıklı zengin geçici Program ekte.  6-7 Ekim 2017 Tamirhane Binası Read More »

4. Urla Felsefe Günleri Başvuruları için

Urlada Felsefe ile Edebiyat buluşuyor 4. Urla Felsefe Günleri 6-7 Ekim 2017 tarihlerinde Urla Tamirhane binasında gerçekleştirilecektir. Toplantının Danışma Kurulu, Boğaziçi Üniversitesinden Berna Kılınç ve Ali Karatay, Bilgi Üniversitesinden Jale Parla’dan oluşmaktadır. Toplantıda yer alacak konuşmalar Danışma Kurulunun tavsiye ve denetimde seçilecektir. Toplantıda konuşma vermek isteyenlerin isim, ünvan, kurum ve konuşma başlığı bilgisine ek olarak kısa konuşma özetini de alp.eden5@gmail.com  adresine en ... Read More »

İYTE de Fizik Şöleni

Bugün başlayan ve cumartesi akşamına kadar sürecek olan İYTE Fizik günlerinin programı : http://ifg24.iyte.edu.tr .   Nihat Berker ve Ayşe Erzan’ın önderliğinde başlatılan İstatistiksel Fizik Günleri, 1994 yılından bu yana her yıl ülkemizde bu konuda çalışan araştırmacıları bir araya getirmek amacıyla sürdürülmektedir. Toplantılar, genellikle, her yıl Haziran ayının sonunda veya Temmuz ayının başında düzenlenmektedir. Bu yılki toplantı, 29 Haziran – ... Read More »

Urla Felsefe Günleri Kitabı Çıktı

Urla Felsefe Günleri Kitabı Urla’daki kitap evlerinden  (Rüzgargülü ve Huzurla)  temin edilebilir. Ege yöresindeki filozofları bir gezinti ve kronoloji olarak takdim eden kitabın giriş bölümü Stanford’dan Massachusets Institute of Technology Max Planck enstitüsünden İstanbul Üniversitesi Uzay Uçak bilimleri kürsüsü ABD ye varan bir serüvende ülkeye Stephen Hawking’in ilk kitabı sonra  Bilim tarihi, Astronomi, Bilimin ilk Kitabı gibi eserler kazandırmış olan ... Read More »

Ali Karatay 30 Nisan’da Thales Anlatacak

Bir Matematikçi olarak Thales’in Felsefe ile ilişkisi Konuşmacı : Ali Karatay, Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yer : Urla Belediyesi Meclis Salonu Zaman:  30 Nisan 2017,  17:00- 18:00 Özet. Thales’in Matematikçi, Felsefeci ve ilk Matematik Felsefecisi kimliklerinin irdeleneceği konuşma genel bir dinleyici grubu göz önüne alınarak hazırlandı.  Read More »

İEU’da Girişimcilik Seminerleri Düzenlendi

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen AB Ağlarıyla Güçlenen Girişimcilik Projesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 2 günlük bir seminer programıyla tanıtıldı. “Girişimci Gençler, Yenilikçi KOBİ’ler” Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı – Finans Kulüp ve Valencia Genç Girişimci Derneği – AJEV işbirliği ile yürütülen çalışma; Bahçeşehir, Okan, Başkent ve Finlandiya Merkezli Turku Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin de desteğiyle ... Read More »

3. Urla Felsefe Günleri

Urla Felsefe Günleri 10 yıl önce Ahmet İnam konuşmaları ile başladı. Tek sunucu ve 20-30 dinleyici ile genelde Hakan Çeken merkezinde çeşitli Felsefe ilgililerinin katıldığı yılda bir iki  toplantı yapıldı. Destek ilgi ve duyuru giderek arttı. Üç yıldır Şafak Ural organizasyonu ile iki gün yapılan sunumlar ile Urla Felsefe Günleri haline geldi. Bu yıl üçüncüsü yapılan Urla Felsefe Günleri Urla ... Read More »