yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Ağustos 2020 Cumartesi
SON HABERLER
Gelenekselleşen  Doğal Sofra SlowFood Ot Festivali Urla’nın Tabii Yüzünü Dünyaya Tanıtıyor..

Gelenekselleşen Doğal Sofra SlowFood Ot Festivali Urla’nın Tabii Yüzünü Dünyaya Tanıtıyor..

Gelenekselleşen Doğal Sofra SlowFood Ot Festivali
Urla’nın Tabii Yüzünü Dünyaya Tanıtıyor..

Urla Belediyesi ve Doğal Sofra Slow Food Urla Gönüllüleri’nin işbirliğiyle bu yıl dördüncü düzenlenen “Geleneksel Urla Mart Dokuzu Ot Festivali” 22-23 Mart tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Festivalin tanıtımı düzenlenen basın toplantısı ile yapıldı.

Geleneksel beslenmeyi ve yöresel değerleri yaşatmak amacıyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan “Geleneksel Urla Mart Dokuzu Ot Festivali”nin basın toplantısı Urla İskele Urit Restoran’da yapıldı. Basın toplantısında Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu ve Slow Food Urla Gönüllüleri temsilcisi Bilge Bengisu Öğünlü festival hakkında bilgi verdi.

“ŞENLİK HAVASINDA GEÇECEK”

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Urla ve İzmir başta olmak üzere diğer il ve ilçelerden katılımcılara açık etkinliğin ana teması, doğanın uyanışı, bize sundukları ve soframızdaki bio çeşitliliğin kutlanması olduğunu ifade eden Slow Food Urla Gönüllüleri temsilcisi Bilge Bengisu Öğünlü, “Urla’nın geleneksel bahar şenliğini bu yıl 22-23 Mart tarihlerinde Urla, İskele ve Özbek’teki etkinlikler kutlayacağız. Şenlik havasında geçecek olan etkinliğimizin ilk günü misafirlerimizle birlikte Urla tanıtım gezisi gerçekleştireceğiz ve Antik Klazomenai Zeytinyağı İşliği’nde Uzman Ümmühan Tibet tarafından zeytinyağı tadımı yapılacak. İkinci gün de hep birlikte Özbek Köyü’ne giderek ot toplamaya çıkacağız. Bu yıl ki rehberlerimiz 4 yıldır festivalimize büyük emekleri geçen Özbek köyünde yaşayan kadınlarımız olacak. O gün aynı zamanda Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bölümü öğrencileri ile Fransız Michelen yıldızlı şefler Laurent Bouvier ve Joseph Viola ‘Ege Mutfağına Yıldız Kazandırma’ Projesi kapsamında Ege otlarını yorumlayacaklar” dedi.

“BİRLİKTE URLA’DA BAHARA HOŞ GELDİN DİYELİM”

Sağlıksız gıdaların herkese sunulduğu bir ortamda hem insan sağlığını korumak hem de geleneksel beslenmeyi ön planda tutmanın büyük önem taşıdığını dile getiren Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, “Bölgemiz ve özellikle Urla ot çeşitliliği ve varlığı açısından çok zengin bir yer. Bu zenginliğin kaybolmaması, geleneksel yemek kültürümüzün ve eski lezzetlerin gelecek nesillere aktarılması sorumluluğu ile etkinliğimizi geniş kitlelere ulaştırma amacındayız. Otların bilinçli şekilde toplanması ve pişirilmesi konusunda da katılımcılar bilgilendirilecek. Şenlik havasında geçecek olan etkinliğimize herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*