yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Nisan 2020 Çarşamba
SON HABERLER

Festivaller Yarımada’yı kalkındırıyor

Karaburun, Çeşme, Urla, Güzelbahçe ve Seferihisar oluşan Yarımada Mart’tan başlayıp Ocak’a kadar 11 ay boyunca festivallerle coşuyor. Yarımada’daki 7 ilçede ot yemeklerinden, enginara, koyun-keçi kırkımından, caz-blues-tango festivaline kadar toplam 47 farklı farklı şenlik düzenleniyor. Çeşme’de 3 gün süren ve tüm otellerin dolduğu Alaçatı Ot Festivali tek başına ilçe ekonomisine 50 milyon liralık gelir sağlarken festivallerin tamamında bu rakam 200 milyon lirayı geçiyor. Festivaller adete ilçe ve kent ekonomisine büyük katkı sağlarken, yörenin tanıtımlarına da katkı sağlıyor.

Tarih, gastoronomi, deniz-kum-güneşi, şarap ve zeytinyağı ile ünlenen İzmir artık birbirinden renkli festivalleriyle de öne çıkmaya başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği Karaburun Yarımadası’ndaki festivaller, tarih – kültür, deniz-spor ve tarım olmak üzere 3 ana kategoride yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi, tüm bu etkinliklerin takviminin birbirine uyumlu şekilde hazırlanması ve tanıtılması konusunda da belediyelere destek oluyor. Festivaller için bir yıl önceden seyahat acentelerin duyuruya çıkması, turlar düzenlenmesi ve rezervasyonların yapılması gösterilen ilginin en net ifadesi. Ayrıca Yarımada gezi rotasına katılanlar da festival ve şenliklerde bölgenin geleneksel tat ve kültürünü de yakından tanıyor.

“Sadece eğlence değil”

Yarımada konusunda farkındalık yaratmak ve hem üretimine hem turizmine katkıda bulunmak için yola çıktıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Biz festivalleri ‘vur patlasın, çal oynasın’ eğlenceleri olarak görmüyoruz. Biz sümbülü, enginarı, sepet peynirini, keçiyi, sakız koyununu, zeytini, üzümü desteklemek üzere, bütün üniversitelerimizle, sivil toplum örgütlerimizle, ziraat odalarımızla yola çıktık. Sürekli destekleyerek Yarımada’yı kalkındırmak istiyoruz” dedi.

Aziz Kocaoğlu

“Ekonomi zirve yaptı”

Festivallerin öncelikle o yörenin kalkınması anlamına geldiğini belirten Başkan Kocaoğlu, “Bu festivaller bölge insanımız için aş, kazanç, turizme katkı ve tanıtım demek. Taksiciden, lokantacısına, üreticisinden turizm tesisleri ve ev hanımlarına kadar herkesin kazanması, mutlu olması demek. Geçtiğimiz günlerde peş peşe yaşadığımız Alaçatı Ot Festivali ve Urla Enginar Festivali örnekleri ne demek istediğimi çok iyi anlatıyor. Her 2 festivale yüz binlerce kişi katıldı. Hem o ilçelerimiz ve kentimiz daha fazla tanındı, hem de ekonomik canlılık zirveye ulaştı. Gazeteler ve televizyonlar günlerce Alaçatı ve Urla’dan bahsetti. İşte bizim de anlatmak istediğimiz tam olarak budur” ifadelerini kullandı.

Gökçe Özdemir

“Aşırı kalabalık oluyor”

Doç. Dr. Gökçe Özdemir (Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı): Festivaller şehrin kimliğini ön plana çıkardığı gibi vatandaşlara da aidiyet duygusu yaşatıyor. Festivaller boyunca binlerce İzmirli bu ilçe ve köylere adeta akın ederek alışveriş hayatını canlandırıp otellerin dolmasını sağlıyor. Alaçatı Ot Festivali ve Urla Enginar Festivali gibi festivaller başarılı örnekler. Festivalleri uluslararası düzeye taşımak ve turizmi dört mevsime yaymak için kültürel temalı festivaller ön plana çıkarılabilir. İzmir’e özgü kültürel temaların seçilmesi, festivallerin içeriği ve kapsamının yüksek kalitede olması uluslararası ilgiyi artırır.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.