yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
3 Nisan 2020 Cuma
SON HABERLER
Faruk Tabak Okuma Odası-Vefa Urla!

Faruk Tabak Okuma Odası-Vefa Urla!

Erdinç Omuroğlu haklı bir gurur ile damadı  Mimar Tevfik Balcıoğlu’nun restore ettiği Kapan camii sokağındaki Taş binayı gezdirdi. Kızı Pelin Hanımın Ayarya Cafe’sinde ikramda bulundu. Açılış görkemli idi. Tevfik Balcıoğlu ve Faruk Tabak beraber okumuşlar ve ikisi de profesör olmuşlar. Faruk Tabak ABD de tarihçi olarak çalışmış ve ülke ziyaretinde  vefat etmiş. Tevfik bey de adına bu okuma odasını Urlalıların hizmetine sunmuş.

Bu davranışından dolayı Tevfik Balcıoğlunu kutluyoruz.

İnternetten Faruk Tabak aranınca bolca veri ortaya çıkıyor: Binatten şu alıntı anlamlı:

Washington D.C.’deki Georgetown Üniversitesi öğretim üyelerinden, Ertegün Modern Türk Araştırmaları Kürsüsü profesörü, değerli biliminsanı Faruk Tabak‘ı kaybettik. Yılbaşı tatili için Ankara’ya gelen Tabak, 31 Aralık akşamı ağır bir beyin kanaması geçirmişti. Onu izleyen günlerde gerek Hacettepe Hastanesi’nde gerekse GATA Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılan müdahaleler etkili olmadı, Tabak 14 Şubat günü aramızdan ayrıldı.

Tabak ölümünden bir hafta önce yayımlanan “Akdeniz’in Kaybolması” başlıklı son kitabına yazdığı önsöze William Yates’ten aldığı  “Biten her şey silinip yok olsun” dizesiyle başlamış.  Ama “Silinip yok olmadan önce dostlarıma teşekkür etmek istiyorum” diye de devam etmiş.  Faruk Tabak’ı bundan iyi yansıtan bir “giriş” düşünmek zor.

 

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.