yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
30 Mart 2020 Pazartesi
SON HABERLER
DÜNYA ZEYTİN GÜNÜ – Ali Güreli

DÜNYA ZEYTİN GÜNÜ – Ali Güreli

Ali Güreli –

Dünya zeytin günü imiş bu gün . Fatih Cenikli paylaşmasa farkında bile değildim . Hatta böyle bir gün olduğunu bile bilmiyordum. Anneler günü ile başlayan tıp bayramı, diş hekimi günü derken, dünya ceviz günü, zeytin günü vs olmasıda çok makul oysa . Dünya zeytin günü bizim günümüz, yani rızıklarını o ağaçlardan sağlayan, ömürleri o ağaçla hemhal olan insanların günü .
Ailemde, hatta sülalemde, herkesin zeytin ağacı vardı. Kiminin asli , kiminin yan geliri o ağaçlardandı. Çoğu yıl o gelirler beklentilerin altında kalıp tam artık ümitsizliğe düşülecekken, takip eden bir yılda, o gelir beklentilerin çok üstünde olur ve sanki altılı tuturmuş ya da piyango çıkmış insanlar gibi, o iyi yılı tekrar yaşamak / görmek hayali kurardı insanlar . Şimdilerde uzmanların periyodisite diye anlattıkları, bize var yılı yok yılı olarak anlatılan, bir sene çok bir sene az olurdu ürün . Çok olduğu sene, insanlar bir sene sonra az olacağını bilir ve ona göre ihtiyatlı yaşardı . Genelikle ihtiyaçlar çok senelerinde karşılanırdı, ailelerin gelirine göre ev / arazi / araba / beyaz eşya / hatta çocuklara bisiklet / hatta kışlık palto bile var senelerinde alınırdı. Bu çok varlıklı / az varlıklı fark etmez zeytinden geçinen herkes için bir kural, bir yaşam biçimi idi bu.
Bizim yörelerde ayrıca zeytin ağacı sayısı en önemli zenginlik kriteri idi, ben mesela bizim oradaki en çok zeytin ağacı sahibi adamın Vehbi Koç’tan zengin olduğunu düşünürdüm çocukken. Dedem beni zeytinliklerine götürürdü yaz tatillerinde, bak derdi burası bilmem ne tepe, burası bilmem ne çukuru / yokuşu, bir daha gittiğimizde sorardı hatırladın mı buranın adını diye, ben hatırlamak için o yeri, bir sürü zeytin ağacının içinde gözüme kestirdiğim, incir ya da armut ağacından hatırlardım o yerleri (incir ağacının olduğu yer bilmem ne tepe gibi) . Ağaçlar için bazen, genellikle insanlar için kullanılan terimlerde kullanırdı dedem, yorgun / iştahlı / susuz vs. gibi . Onlara tıpkı birer insanmış gibi saygı duyardı, bak derdi bunlarda benim patronum vs. Yıllar geçip insan hayatını irdelemeye başladığında, ben de ailemin her doğru ve cesaretle attığı adımda, her sığınacak liman aradığında, kimseye baş eğmeden özgür yaşadığı her günde o zeytin ağaçlarının çok payı olduğunu düşündüm. Bizi özgür yaşattı o ağaçlar, düşündüğümüzü söyledik, beğendiğimizi yedik, yandaşlık / yanaşmalık yapmadan yaşadık. O ağacının meyvasını, yağını aldık sattık, geçindik, işin ne diye sorana yağcıyız dedik çok şükür. Bir de eskiden bazen zeytinliğe gidip bir ağacın altında oturup saatlerce, tek bir ses duymadan (kuş , böcek rüzgar sesi hariç) mutlak sessizliğin ne demek olduğunu denemişliğimde vardı . Şimdi insanların avuç dolusu para verip katıldıkları meditasyon seanslarına fark atardı bu duygu. Tadım paneline katılmadan bana yağ tatmayı öğreten, yağ almanın demir çelik almak gibi bir şey olmadığını öğreten, bütün tarıma dayalı sanayide olduğu gibi alışverişte mal kadar insan ilişkilerinin önemini anlatan insanlara ve o ağaçlara minnettarım. Sektörde aynı kaderi paylaştığım (çoğu gece yağmur yağsın diye, Mayıs sonu ise yağmasın diye dua ettiğimiz), sektör için beraber mücadele ettiğim, dost olduğum, arkadaş olduğum insanların zeytin günü kutlu olsun. Geçinmek için değil de, eğlenmek, sofistike bir uğraş, bunlar cahil nasıl olsa biraz akıl veririz biz de bir şey içeriz diyenler, eminim daha bir çoşkulu kutlarlar bu güzide günü.

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.