yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mart 2020 Pazar
SON HABERLER
DÜNYA VİRÜS ÇAĞI AĞINDA

DÜNYA VİRÜS ÇAĞI AĞINDA

DÜNYA VİRÜS ÇAĞİ AĞINDA                       23 03 2020   URLA-İZMİR

Bir zamanlar bambaşka bir Dünya’da yaşıyorduk. Masmavi denizleri, yemyeşil ovaları, berrak suları, verimli toprakları, derin ormanları, ulu dağları, bembeyaz buzullarıyla tertemiz bir gezegendi Dünya.

Tanıdığımız ve hayran olduğumuz o Dünya, şimdi o halde mi? Doğa kirleniyor, buzullar eriyor, havadan yağmur değil asit yağıyor, ormanlar yanıyor, her tarafı seller basıyor, insanlar daha çok açlık çekiyor. İklim değişimi diye bir olgu var ve Dünya’nın ısısı sürekli yükseliyor.  Sanki burası bambaşkası bir yer, bizim o güzel Dünyamızın kötü bir sureti.                                                                      (Düünya-Bill McKibben- The End of Nature’ı yazarı )

Yaşam yuvamızda art arda gelen çevresel risklerle birlikte dünyanın oldukça karmaşık ve istikrarsız yeni bir risk sahası ile karşı karşıya olduğu, bu risklerin yerelden küresele insan sistemleri üzerinde ciddi etkiler oluşturma potansiyeli taşıdığı günlerdeyiz.

Dünya gündemindeki insan kaynaklı olumsuz çevresel değişim, daha önce görülmemiş bir ölçekte ve hızda gerçekleşiyor ve dünyadaki toplumlarda yıkıcı sonuçlardan kaçınmak için var olan fırsat penceresi hızla kapanıyor.

İnsanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir hızda cereyan etmekte olan Corona Virüs Salgına önlem olarak konan yasaklar; maddi imkânsızlıklara yol açarken,  önemli bir husus da sosyal ve ekonomik sistemlerin yerel ve hatta potansiyel olarak küresel ölçekte çökme riskini taşıyor.

Fiilen pek çok alanı etkisi altına alan şanssız dönemin bu risk sahası karşısında, dünya genelinde toplumların bu riski yönetmek için yeteri kadar hazırlıklı oldukları ise şüphelidir. Bu durum insanların tarihlerinde gördükleri en büyük meydan okuma olabilir.”

***

Hepimiz gezegenimize karşı bireysel ve müşterek sorumluluklarımız olduğuna ikna etmek.

Hep birlikte yeniden inşa etmek zorunda olduğumuz büyük yapının yaşam temel taşı doğayı insanlar koruyamıyor. Biteviye “Nalıncı keseri “ gibi oyuyor da oyuyor.

İnsanlık geçtiğimiz birkaç kısa on yılda, gezegenin yaklaşık dört milyon yıl süren evrimle kurulan dengesini altüst etti.

 Ödenecek bedel ağır.

                                                         ***         

Bilim dünyası bugünlerde küresel iklim değişikliğinin daha önce hesaplanmayan, insanlığı kısa sürede yok edebilecek bir riskini tartışıyor. Sibirya ve Alaska’daki buzulların altında on binlerce yıldır donmuş vaziyette duran toprakların üzerindeki buzlar ilk kez erimeye başladı. Bu topraklarda on binlerce yıldır uyuyan insanlık tarihinde karşılaşılmayan virüs ve bakteriler de uyanmaya başladı. Buzulların erimesiyle insanlığın hiç tanımadığı virüs türleri ortaya çıkıyor. Küresel ısınmanın etkisiyle Sibirya ve Alaska’da on binlerce yıldır buz altında kalan topraklar açığa çıktı. Bu topraklarda ‘kış uykusunda’ bulunan ve insanlığın hiç tanımadığı virüsler sağlığı tehdit ediyor.

***

Bilim insanlarının yaptığı araştırmada; Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden en çok etkilenen Kuzey Kutup Bölgesi’nde ölümcül bir virüsün yayılmaya başladığı belirtildi. Salgın paniği başladı.

Yıllardır deniz memelilerinde görülen ve binlerce fokun ölümüne yol açan Phocine distemper virüs (PDV) olarak bilinen virüsün son zamanlarda Alaska’ daki su samurlarında da çıktığı fark edildi. Virüsün nasıl yayılabildiğini araştırmak isteyen bilim insanları oldukça şaşırtıcı sonuçlara ulaştı.

Bilim insanlarından korkutan uyarı: “Ölümcül virüsün yayılmasını tetikliyor’                                

California Üniversitesi Davis Veteriner Fakültesi’nden uzman bir ekip, enfekte olan Avrupalı fokların, buzulların erimesi sonucu oluşmuş kanallar yoluyla Rusya’nın kuzeyi ve California’nın kuzeyi boyunca yolculuk yaptığını belirledi. Uzmanlara göre buzul seviyesindeki değişim, kutuplarda yaşayan fokların daha önce hiç bulunmadıkları bölgelere gitmesine yol açtı. Phocine distemper virüsünün (PDV) görülmesinin de bu yolculuğa bağlı olabileceği ifade edildi. Cnnturk.com – Dış Haberler

***

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Alaska’da 32 bin yıl önce donan bir bakteriyi hayata döndürdü.

 Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların erimesi ile Kuzey Buz Denizi’ndeki buzullar 30 yılda ne kadar küçüldü?

Almanya’daki  Max Planck Deniz Mikrobiyolojisi Enstitüsü’nde çalışan araştırmacı Burak Avcı :  Virüslerin kış uykusundan uyanabileceği uyarısında bulunuyor:”Buzulların alt tabakalarında meydana gelen erime uzun süredir ‘kış uykusunda’ bekleyen mikroorganizmaların çok uzun süre, varlığını sürdürmesine olanak sağlıyor.” yeniden aktif hale gelmesine neden olabileceği için halk sağlığını tehdit edecek sonuçlar doğurabilir. ‘

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nden Prof. Berat Haznedaroğlu’ na göre ; Asıl risk günümüz insanının bu hastalıklara hazır olup olmadığı: “Erken zamanlarda ortaya çıkan ve insanları enfekte eden bir virüs günümüze kadar bir evrim sürecinden geçiyor. Bu süre zarfında insan da bir evrim sürecinden geçiyor. Eski insan bu bakterilerle etkileşim sonucu bir bağışıklık kazanmış olabilir fakat şu anda biz kendi evrim sürecimizden sonra bu hastalıklara maruz kalmadığımız için bu bağışıklığı kaybetmiş olabiliriz. Bu bakteri ve virüsler ortaya çıkarsa modern insana hakikaten zarar verme ihtimalleri var.”

Akademik Derleme

MELEK SEVİL İRENGÜ

Hakkında Melek Sevil İrengü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*