yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Ağustos 2020 Cumartesi
SON HABERLER
Dünya Tiyatro Günü Kutlandı

Dünya Tiyatro Günü Kutlandı

27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLANDI

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü” , DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Özdemir Nutku Sahnesi’nde kutlandı. Türkiye’de 31.incisi kutlanan Dünya Tiyatrolar Günü’nde, sanatçılar tiyatroyla ilgili yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Törene, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Profesör Halil Yoleri, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Özdemir Nutku, Ünlü Oyun Yazarı Dr. Hidayet Sayın ile çok sayıda sanatsever katıldı. Törenin açılışında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, DEÜ’nün Türkiye’nin önemli bilim ve sanat yuvalarından bir tanesi olduğunu belirterek, “DEÜ’nün temel beş özelliğinden biri de sanata ve sanatçıya verdiği önemdir. İnsana yön veren 3 temel unsur; bilim, din ve sanattır. Bilim ve dinin kendi içinde hem bağımsızlığı hem de bağnazlığı vardır. Sanat farklıdır. Hem dine hem de bilime saygılıdır, ancak bağımlı değildir. Özgürdür. Dinin ve bilimin söylemediğini sanat söyler. Sanat hayatımızın bir parçasıdır” dedi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özdemir Nutku ise dünya ile ilişkilerde en önemli sanatlar faaliyetlerden birinin tiyatro olduğunu belirterek, “Son zamanlarda devlet, şehir ve özel tiyatrolara yapılan düzenlemeler beni çok üzüyor. Tiyatro; insanlar arasındaki barışı, anlayışı sağlar. Tiyatronun dili, tektir, evrenseldir. Tüm dünya için geçerlidir. Dünya barışının en kestirme yolu sanattır, sanatında en etkili kolu da tiyatrodur. Kendini yetkili sayanlar tarafından tiyatroya yapılan saldırılar kabul edilemez. İstanbul AKM’nin kullanılamaz hale getirilmesi, Muhsin Ertuğrul isminin merkezden kaldırılmasını anlam veremiyorum. Bir topluma moral kaynağı ve yaşam sevinci getiren tiyatroyu kim neden saldırır anlamıyorum” dedi. Geleneksel olarak verilen Muhsin Ertuğrul Tiyatro Ödülü, bu yıl Dr. Hidayet Sayın’a Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün tarafından verildi. Törende, Suat Taşer Kısa Oyun Yazma Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*