yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Temmuz 2020 Perşembe
SON HABERLER
DÜNYA  GÖNÜLLÜLER GÜNÜ

DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ

Dünya Gönüllüler Günü , her yıl 5 aralıkta kutlanıyor. Nedir GÖNÜLLÜLÜK?
Gönüllülük: Hiç bir zorunluluğu olmadığı halde, hiç bir çıkar gözetmeden, ilgili konu yada ilgi duyduğu konularda yardım etmek, bunu öncelikleri arasına almak ve görev edinmektir. Ancak bu görevi, belli ilkeler doğrultusunda, daha organize olmuş kuruluşlarla yaparsa (STK), elde ettiği sonuç sonuç daha verimli olacaktır.
Gönüllülü kuruluşların ilkeleri :
1) Kar amacı gütmemek.
2) Gönüllülük.
3) İktidar amacı taşımamak.
4) Yatay ilişkilerde bulunmak (hiyerarşi farkedilmeyecek düzeyde tutmak).
5) Karar ve uygulamalarda katılımcı yaklaşımda bulunmak.
6) Görev aldığımız konunun doğru bilgilerine sahip olmak.

“Kâr amaçsız kuruluşların çok açık ve net misyonları vardır. Bu, uzun vadeli hedef veya ulaşılması gereken amaçtır. Buna ulaşmak için kısa vadeli hedefler, projeler üretilir ve uygulanır. Yeni ihtiyaçlar ortaya çıktıkça devamlı değişim ve yenilikler yaparlar. Bu şekilde bir davranış önce kuruluşu, sonuçta da toplumu devamlı canlı, hareketli kılarak iyi yönde bir değişim sağlar. Böyle bir toplumda tüm bireyler lider, sorumlu ve aktif olurlar. Oğuz DEMİRSOY; Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar“
Çağdaş toplumlarda devlet kontrol eder, yönetimi ve düzeni sağlar.
İş dünyası eşya ve hizmet üretir ve amacı kârdır.
Kâr amaçsız kuruluşlar ise, gönülleriyle insanı ve dolayısıyla toplumu değiştirir. Bunu toplumda farkındalıklar oluşturarak, bakış açısını olumlu yönde değiştirerek yaparlar . Amaçları sadece budur.
Gönüllü kuruluşlar ne kadar çoğalırsa, gönüller de o kadar çoğalacak ve toplum daha düzeyli, daha demokrat, daha sorumlu, daha bilgili ve daha çağdaş düşünceli insanlardan oluşacaktır.
Gönüllü kuruluşların yönetimi, gönüllü destek gücünün koordinasyonuna bağlıdır. Asla hiyerarşik bir yönetim değil, gönüllünün istek, bilgi ve becerisine göre görev almasını sağlamaktır. Katılımcı ve hoşgörücü bir yöntemle, üyeler arasında adil görev taksimi çok önemlidir. Bu durum, kuruluşun uzun süre ayakta kalmasını ve üye sayısının artmasını sağlar.
Gönüllülük, gönüllü çalışan bireye, yeni bir arkadaşlık ortamı, bilgilenme, bilgi paylaşımı, sabır, topluma hizmet becerisi, gönül rahatlığı ve büyük bir öz güven kazandırır.
Dünya Gönüllüler Gününüz Kutlu Olsun.
Merih Yücel – İZÇEP Başkanı

Hakkında Merih Yücel

Bir yorum

  1. Gönülden gönüllülüğü tercih edip bu yola baş koyan tüm gonullulerin 5 aralık dünya gönüllüler günü kutlu olsun.Yazinizla bu konu hakkında farkındalığa bir kere daha dikkat çektigıniz için çok teşekkür ederiz.Kaleminize sağlık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*