24 Mayıs 2018 Perşembe
Son Haberler

Doğal Sofra Urla – Dedikodu Nalan


Yavaş Yemek Hareketi çabuk yemek yani fast food a karşı oluşan uluslarası bir kuruluş. Sılov fud da diyorlar. Yavaş yemek kelimelerinin yabancı bilemediğimiz bir dilde söyleniş şekli. Uluslararası olduğu için zor da olsa yabancı kelimelere alışıyoruz. 153 ülkede çok çeşitliliği ve yavaş yemek ve toprak ana (terra madre) ile ilişkimizi sorgulamamız için insanlar birleşmiş. Dün de toprak ana günü kutlandı İskele Urit restoranda.

Yüz bin den fazla üyesi olan, bu yavaş yemek hareketinin amacı sürdürebilir tarım Toprak Ana Kutlanması da onların organizasyonu. Amaç doğanın bize verdiğini posasıyla kendin emek vererek hazırlamak, sağlıklı, yavaş ve keyifli bir şekilde yemek ve yemek olayını sürdürülebilir bir tarımın kutsanması olarak görmek.

Çok güzel bir toplantı yaptılar, emeği geçenleri kutlamak gerek. Urla Serenad isimli müzik grubu da hoş musiki ile gecenin güzel geçmesine katkıda bulundu.

Biraz da dedikodu yapacak olursak: davetliler kendi yaptıkları yemeklerden getirdiler. Urla Yavaş Yemek Hareketine biraz para toplandı. Eğlenildi ve enfes yemekler tadıldı.

Yemeklere başlama çağrısı yapıldığında sıraya girmek istemeyen sınır tanımayan üyelerden bazıları kaynak yaptılar ama herkese yetecek yemek vardı.


Zeybek oynandı, Erdinç Bey bu konuda deneyimli olduğunu gösterdi.

Kendi yaptığım kerevizli yerelmasını dün zaten yayınlamıştım ama beğendiklerimi sayacak olursam favalar güzeldi, birisi güzelce dereotu ile süslenmişti. Kabak tatlısı diyabetliler için az şekerli yapılmıştı ama bu şekilde güzel bir şekilde kabak tadı ve rayihası ortaya çıkmıştı, başarılı idi. Lor tatlısı yani yabancı bir dilde çiz keyk tek kelime ile enfesti bence akşamın kraliçesi o oldu her ne kadar yerel değilse ve çok posalı bir yiyecek değilse de.
Ayva soslu iç pilav küreleri çok güzeldi. Dedikodu kısmına gelince: lokanta sahibi bir beyefendi lokantasındaki ahçıbaşına bir pilav yaptırıp getirmiş diye duydum. Amaç bizzat yapmak, yaptırmak değil tabi. Acaba bu baston koleksiyonu olup da, yürüyüşe çıkmamak gibi bir şey mi diye düşündüm.


Çok güzel bir akşam geçti tüm katılımcılar felekten bir gece çaldılar.

Hakkında ck

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*