yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
1 Haziran 2020 Pazartesi
SON HABERLER

Deniz suyuyla zeytin yapmak

Deniz suyuyla zeytin yapmak

Köyden komşum Fatma abla şöyle dediğinde kararımı vermiştim, söz ettiği formülü deneyecektim: “Biz tuz oranını tam doğru olarak nasıl bilebiliriz ki, yukarıdaki tam ayarı yapmış, denize koymuş” 😉
Doğanın mükemmel ayarını denemeye o an karar verdim. Zeytin mevsimi geldiğinde ilk işim suyunun temiz olduğundan emin olduğum bir bölgeden deniz suyu almak ve sevgili yeşil zeytinlerimi bu suyla tatlandırmak olacaktı!
Ve oldu da; istediğimiz, düşlediğimiz şeyler eğer doğanın planına da uygunsa kısa süre içinde karşımıza çıkar ya; işte tam da öyle oldu. Bu bilgiyi aldıktan bir buçuk ay kadar sonra denizden bahçesi olan bir masal evinde kalırken buldum kendimi. Tam da zeytin mevsimiydi ve önümüzde duran toplanmış 3 kilo yeşil zeytin yapılmayı bekliyordu 😉
Hemen denizden izinle bir kaç litre su alındı, güneşli çardağın altında zeytinler titizlikle ayrıldı (kurtlu ve çürükler doğaya geri verildi). İlaçsız bir bölgeden toplandığı için epeyi zayii verildi ama olsundu 😉 Tarım ilaçları (zehir) almaktansa az ama temiz zeytinle yola devam etmek elbet yeğdi.

Üç ayrı yöntem; üç başarılı sonuç!

Zeytinlerde bir de deneme yaptık; bir kavanoz çizik; bir kavanoz kırma; bir kavanoz ise hiç müdahalesiz, olduğu gibi bütün şekilde yerleştirildi. Tranş limonlar (yuvarlak ve ince kesilmiş limon dilimleri) kavanozların camlarına dik olarak yapışacak şekilde yerleştirildi (bu zeytine aroma ve sertlik katıyor). Ve deniz suyu üzerlerine verildi! Üstte kalan zeytinler serbest stilde yüzerek suyun yüzeyine çıkmasınlar diye biberiye dalları ile kapakla aradaki boşluk dolduruldu…
İşlemden sonraki üçüncü gün kavanozları açtık ve bir asitlenme olduğunu görerek sularını değiştirdik. Yeniden deniz suyuyla doldurup kapattık.
Vee mutlu son!! Normalde tatlanması için 15-20 gün gerekebilen veya 1 hafta-10 gün boyunca her gün suyu değiştirilen yeşil zeytinler, DENİZ SUYU İLE BEŞ GÜNDE TATLANDI!

İşte bu kadar! Doğa mükemmel ayarı ile zeytinlerimizi 5 günde yenebilecek kıvama getirdi. Bu arada; en hızlı tadına kavuşanın kırma, ardından sırasıyla çizik ve müdahalesiz zeytinler olduğunu da not düşelim.
Dileyen bir süre de tatlı suda bekletebilir ama benim gibi ham tadları sevenlerdenseniz 5 günlük macera yeterli olacaktır.

Hakkında Yasemin Tutal

2 yorum

  1. Keşke yazıyı aldığınız sitenin linkini de koysaydiniz Fatma Ablaniz mutlu olurdu 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*