yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
6 Haziran 2020 Cumartesi
SON HABERLER
“Çiftçiye destek, toprağa bereket”

“Çiftçiye destek, toprağa bereket”

“Çiftçiye destek, toprağa bereket”

Urla Belediyesi’nin Urla’da ürün kalitesi ve toprak verimini arttırmak için başlattığı ücretsiz Toprak Analizi Programının ikinci etabında Urlalı üretici çiftçilerin toprak numuneleri İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal İşler Daire Başkanlığı ile buluştu.

Urla Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığı’nın “Çiftçiye destek, toprağa bereket” sloganı ile Urla’da tarımsal kalkınmayı sağlamak ve kurulacak olan üretici pazarına doğru ve kaliteli ürün yetiştirilmesi amacı ile başlattığı işbirliği çalışmaları üçüncü etaba yaklaşıyor.

Çalışmalar kapsamında; İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tarımsal Projeler Şube Müdürlüğü Urla’nın tüm köylerinde “toprak analiz” çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantıları yaptı. Bir aylık çalışma süreci içinde Urlalı çiftçilerle buluşan uzmanlar çiftçileri topraktan nasıl numune alınması gerektiği ve toprak analizinin önemini anlattılar.

“TOPRAK ÖRNEKLERİ ANALİZ İÇİN TESLİM EDİLDİ”

Çiftçinin toprağına uygun bir ekim yapabilmesini sağlayacak desteğin verilmesi için, Urla’nın tüm köylerinden alınan toprak örnekleri Kuşçular Ova Kahve’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal İşler Daire Başkanlığı’na teslim edildi.

Analiz sonuçları 1 ay sonra rapor halinde çiftçiye sunularak toprağa uygun ürünün ekilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal İşler Daire Başkanlığı tarafından teknik yardımda bulunulacak.

BAŞKAN UYAR, KIRSAL KALKINMA İÇİN ÇİFTÇİLERE SESLENDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ziya Çavdar, Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Azmi Akbaytürk, Tarımsal Projeler Şube Müdürü Ertuğrul Tugay ve Ziraat Odası Urla Şubesi Başkanı Nurettin Kılınç’ın katıldığı toprak analizi yapılmak üzere toprakların teslim edildiği buluşmada Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar “Ne kadar şanslıyız ki; İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi bizim ile ilgilenen bir belediyemiz var. Tarımı tamamen destekleyen, kırsal kalkınmanın arkasında duran bir Aziz Başkan’ımız var. Biz de Urla Belediyesi olarak köy kimliklerimizi kaybetmeden, tarımsal alanlarımızın kalkınmasını istiyoruz. Kırsal kalkınmamız için çiftçilerimizin her zaman destekçisi olacağız” dedi. Başkan Uyar; toprakların analiz için teslim edilmesinden dolayı üretime başlanması anlamında önemli bir adım atıldığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE’DE TARIMSAL ALANDA AÇILAN İLK BİRİMİZ”

Türkiye’de ilk Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğunu belirten Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ziya Çavdar; “Çiftçilerimizin işleri çok zahmetli. Urla’da da topraktan nasıl daha fazla verim alabiliriz, hangi ürünü marka ürün haline getirebiliriz, ürünün pazarlamasını nasıl yapabiliriz, köylüleri nasıl kooperatifleştirebilirizbunların üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.Tarımı kalkındırmak için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Çavdar bunlardan birinin Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile imzaladıkları protokol olduğunu söyledi.

Urla Belediyesi

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*