yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
18 Ağustos 2019 Pazar
SON HABERLER

Çeşme’li Kadınlar

Çeşme’li Kadınlar
Berna Güler başkanlığında, Sevcan Biçer, Gaye Polat, Suzan Çırağ, Havva Yazıcı Evci, Fatma Özen, Sabise Suna Olguner Tamer, Semra Ekşisu ve Pınar Algan Kaplan’dan oluşan Çeşme Kent Konseyi Kadın Meclisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Meclisi’ne bağlı bazı çalışma gurubu başkan ve üyelerinin katılımıyla,13 Ekim’de Çakabey Kültür Merkezi’nde, bir tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Amaç Afet Gönüllüsü
Özelliklerini Kazandırmak
Doğal Afetlerde Kadın, Kent Yaşamı ve Kadın, Kadın ve Siyaset, Kadın ve Sağlık, Kadın ve Sivil Toplum Örgütleri konularını öncelikli çalışma alanları olarak belirlediklerini belirten Kadın Meclisi Başkanı Berna Güler, gelecek öneriler ve yapılacak çalışmalar doğrultusunda çalışma alanlarının genişleyeceğini söyledi.
Çeşme’nin birinci derece deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatan Güler, “Çeşme’de ağırlıklı olarak kadın gönüllülerin yer aldığı bir ekip kurmak amacıyla, Çeşmeli kadınların Toplum Afet Gönüllüsü özelliklerini kazanabilmeleri için onlara bir fırsat sunma kararı aldık. Teorik ve uygulamalı alanlardan meydana gelen bir eğitim programı ile katılımcılara çok değerli bir sertifika kazandıracağız.” dedi.

“Karar Mekanizmalarında
Kadınların Sesleri Yükseltilmeli”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Meclisi Kadın Konseyi Başkanı Kısmet Aydın da yaptığı sunumda, Kadın Meclisleri’nin esas görevinin kentli kadınların yerel yönetime katkı koymasını sağlamak olduğunu belirterek, karar mekanizmalarında kadınların seslerinin yükseltilmesinin önemine değindi. Erkek demokrasiden kadınların da söz sahibi olduğu gerçek demokrasiye geçilmesi gerektiğinin altını çizen Kısmet Aydın, “Kadınlar her alanda suyun başına geçmeli. Erkek demokrasiden gerçek demokrasiye geçiş İzmir’den başlayacaktır. Bu ülkeyi biz kadınlara teslim etseler, inanın ki üç ayda düzeltiriz” dedi.

Çeşme Ekibi Oluşturulacak
Son 65 yılda meydana gelen afetlerin başında yüzde 75’lik bir oranla depremlerin geldiğine dikkat çeken, İzmir Kent Meclisi Afet Kadın Çalışma Grubu Başkanı Hülya Bilgen, olası bir depremde toplanma ve barınma yeri olarak belirlenen alanların imara açılmasının anlaşılmaz olduğunu vurguladı.
Afet Kadın Projesi’nin bir çevre projesi olduğunu belirten Hülya Bilgen, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak ve Seyrek’te oluşturulan Toplum Afet Gönüllüsü ekiplerinin Çeşme’de de oluşturacaklarını söyledi.

Eğitim 2 Gün Sürecek
Afet Kadın Projesi kapsamında, toplum afet gönüllüsü, yangın, ilk yardım, depremsellik, binaların dayanıklılığı, bina projeleri, psikososyal destek, toplumsal cinsiyete duyarlılık, iletişim teknikleri, beden dili ve telsiz eğitimi konularında eğitim verilecek. İki gün sürecek eğitim programının birinci günü teorik, ikinci günü ise uygulamalı olacak.

Çeşme Güneşi

Hakkında Editör

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*