yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER

Çeşme’de Toplu Sözleşme İmzalandı

Çeşme’de Toplu Sözleşme İmzalandı

Belediye’de çalışan, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi işçilerle,
Çeşme Belediyesi arasında toplu sözleşme imzalandı. Belediye işçilerinin
maaşında, sosyal haklarla beraber yüzde 120 oranında artış sağlandı.

Genel-İş Sendikası İşçi Temsilcisi Zafer Gostak, toplu sözleşmeyle, Alaçatı Belediyesi’nin kapatılmasından sonra birleşen iki belediyenin işçileri arasındaki dengesizliğin sona erdiğini söyledi.

Zafer Gostak, iki belediyenin birleşmesine karşın, toplu sözleşmelerden kaynaklanan ücret farklılığının, işçiler arasında sıkıntı yarattığını, Ekim ayında toplu sözleşmenin sona ermesinin ardından, Çeşme Belediyesi ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasının dengesizliği ortadan kaldırmasıyla eşitliğin sağlandığını söyledi.

2000’li yılların başından beri izlenen yanlış ücret politikaları nedeniyle, ücretlerinin çok gerilere düşmüş olduğunu belirten Gostak, imzalanan sözleşmenin işçileri memnun ettiğini vurguladı. Genel-İş Sendikası İşçi Temsilcisi Zafer Gostak, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel-İş Sendikası 4 nolu Şube Başkanı Şükret Sevgener’in yakın zamanda kendilerini ziyaret edeceğini de belirterek “İmzalanan sözleşmeden memnunuz. İşçiler arasındaki dengesizlik de giderildi. Çalışma saatlerimiz haftalık 45 saatten 40 saate düşürüldü. Ayrıca Başkanımızın isteğiyle, toplu sözleşmeye, eşine şiddet uygulayan işçinin, 6 ay boyunca maaşı ve sosyal hakları eşine ödenecek şeklinde madde eklendi. Muhittin Başkan’la çok mutlu ve huzurlu bir şekilde çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

En Düşük Ücret Günlük 105 Lira Oldu
Genel-İş Sendikası ile Çeşme Belediyesi arasında imzalanan toplu sözleşmeyle en düşük işçi ücreti, günlük 53 liradan 105 liraya yükseltilerek taban ücret sabitlendi. Ayrıca 1,5 yevmiye olarak ödenen Pazar günü çalışma ücreti; 1+3 olarak arttırıldı. Tüm işçilere, takım elbise, deri mont ve iş kıyafeti de dağıtıldı.

Belediye işçileri, Mayıs ayında Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’ndan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’na geçmişlerdi.
Kaynak: Çeşme Güneşi

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*