yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Ağustos 2020 Salı
SON HABERLER
Çeşme’de sakız gelişim alanı

Çeşme’de sakız gelişim alanı

Çeşme’de sakız gelişim alanı
Çeşme Belediyesi, ‘sakız gelişim alanı’ ilan ettiği Çiftlik’te
kendi yetiştirdiği sakız fidanları ve ağaçlardan elde ettiği
organik ağaç gübresini kullanarak 200 adet sakız fidanı dikti

Yüzyıl kadar önce Çeşme’de yetiştirilerek elde edilen ürünün ticareti yapılan sakız ağacının, farklı ürünlere yönelmesi nedeniyle azalan popülasyonunu artırmak için çalışmalar yürüten Çeşme Belediyesi, bu yönde önemli bir adım daha attı. Kentin sakız ağacı yetiştirme konusunda elverişli bölgelerinden olan Çiftlik Mahallesi’nde yol kenarındaki yaklaşık 400 metrekarelik bir alana sakız ağacı dikti. Sakız ağacının daha hızlı gelişim göstermesi ve kök salması için en uygun dönemlerden olan ocak ayının tercih edildiği belirtilirken, ağacın karakteristiği ve köklerinin gelişimi hesap edilerek alana toplam 200 sakız fidanı dikildi.

Maddi değeri yüksek
Sakız ağacından elde edilen ürünün, plastik sanayinden kozmetik sanayine, gıda sektöründen ilaç endüstrisine kadar onlarca farklı alanda kullanıldığı ve ağaçtan elde edilen ürünün maddi değerinin de çok yüksek olduğunu vurgulandı.
Çeşme’nin, doğal yapısı sayesinde sakız ağacının yetiştirilebildiği nadir yerlerin başında geldiği kaydedilerek, ilçede yüzyıl kadar önce yetiştiriciliği ve ticareti yapılan bu ağacı tekrar Çeşme’ye kazandırmak için çalışmalar yapılıyor.

Her eve en az bir ağaç
Çeşme Belediyesi’nin ürettiği fidanların dikiminde yine Çeşme Belediyesi tarafından ağaç, dal ve bitki artıklarından imal edilen gübrenin kullanıldı.
“Sakız ağacı geliştirme alanı” olarak seçilen Çiftlik’te, oturma raporu almak isteyenler de evlerinin bahçesine en az bir sakız ağacı dikmek zorunda. Bu dikimi gerçekleştirmeyenler oturma raporu alamadığı gibi, konutlarına elektrik, su ve internet bağlantısı da yaptıramıyor.

Milyarlarca dolar gelir
Sakız ağacı, Çeşme’ye kültürel, turizm ve tanıtım alanında koyacağı katkıların yanı sıra ticaretiyle büyük ekonomik girdi de sağlayacağı düşünülüyor. Çeşme’de sakız ağacı sayısı her geçen gün artarken, Yunanistan sakızdan her yıl 3 milyar dolar kazanıyor. Bu konuda merkezi yönetim de gerçekten çalışılırsa İzmir ve Türkiye ekonomisi sakız ağacından kültürel, tanıtım, ekolojik ve ekonomik girdileriyle birlikte her yıl milyarlarca lira gelir sağlayacağı düşünülüyor.
Çeşme Güneşi

Hakkında Yasemin Tutal

Bir yorum

  1. Harika bir çalışma. Umarım devamı gelir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*