yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
Çeşme’de Dereden Gelen Atıklar Marina’yı Kirletemeyecek

Çeşme’de Dereden Gelen Atıklar Marina’yı Kirletemeyecek

Dereden Gelen Atıklar Marina’yı Kirletemeyecek

Musalla Mahallesi’ndeki dereden, yağmur sularıyla birlikte Marina’ya akan ve denizin suyunu bulandıran alüvyonun önlenmesi için çalışmalara başlandı.

IC Marina Genel Müdürü Can Akaltan, Ovacık bölgesinden başlayan ve Marina ile birleşen yağmur ıslah deresinin, her yağmurda çeşitli yüzer çöpleri ve tepelerden taşıdığı alüvyonu Marina’ya getirdiğini belirterek, “Yüzer çöpleri marina deniz sahamızdaki filtre yardımı ile marinaya dağılmadan her gün temizleyebiliyoruz. Ancak her yağmur ile taşınan ve marina geneline dağılan alüvyonu maalesef önleyemiyoruz. Deniz tabanına çöken alüvyon, yatların pervane hareketleri ile su yüzeyine çekilip suyu bulandırıyor. Daha da önemlisi yavaş yavaş tabanda biriken alüvyon, yatlar için hayati önem taşıyan su derinliğini azaltarak deniz araçlarının seyir güvenliğini tehdit ediyor. 24 Şubat tarihinde yaşanan sel felaketiyle beraber durum daha da ciddi hale geldi. Basen bölgemizde biriken çamurlar kritik seviyeye geldiği için tarama işlemi yaptırmamız gerekiyor. Bu hususu Belediyemiz, Liman Başkanlığımız ve İZSU yetkilileri ile paylaştık. Tüm kurumlarımız bu teknik problem ile yakından ilgilendiler. Kendi sorumluluk alanında olduğu için İZSU yetkilileri bir heyet ile gelip durum değerlendirmesi yaptılar. Bir gün sonra çalışmalara başlandı” dedi.

Can Akaltan, IC Çeşme Marina’nın doğa ve çevreye duyarlı bir işletme olduğuna dikkat çekerek, “Doğaya meydan okumayı gerektiren alüvyon sorununun çözülebilmesi ciddi bir mühendislik işi. Çağrımıza bu kadar kısa sürede yanıt verilmesi bizi mutlu etti. Bu vesile ile İZSU ve diğer Kamu Kurumlarımıza gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Çeşme Güneşi

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*