yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
3 Haziran 2020 Çarşamba
SON HABERLER
Çeşme’de de enginar üreticisi büyük zararda

Çeşme’de de enginar üreticisi büyük zararda

Geçtiğimiz günlerde yaşanan soğuk hava nedeniyle meydana gelen don,
Çeşme’de enginar üreticisine büyük zarar verdi.

Ildır Mahallesi’nde yaşayan birçok üretici gibi geçimini enginar üreticiliği ile sağlayan Oğuz Baklacı, geçen hafta yaşanan don nedeniyle kendisinin ve Ildır’daki tüm enginar üreticilerinin büyük zarar yaşadığını söyledi.

Enginar üreticisi zor durumda
Don nedeniyle yeni çıkmakta olan enginarların simsiyah olduğunu ifade eden Oğuz Baklacı, “Tam para kazanacağımız dönemde don olayı yaşandı. Bütün enginarlar zarar gördü. Enginarda para kazanılacak dönem, şubat, mart ayları. bu aylarda enginar, 2- 2,5 liraya alıcı buluyor. Nisan, Mayıs aylarında ise fiyatlar 1 liranın altına düşüyor. Donun verdiği zarar nedeniyle enginarları dipten kesmek zorundayız. Enginarın yeniden fışkırması, kelle bağlaması nisan ayını bulacak. Fiyatların düştüğü dönemde enginarlarımız çıkacak. Bu da enginardan para kazanacağımız dönemin kaçması demek. Benim de, Ildır’daki diğer enginar üreticilerinin de Tarım Kredi Kooperatifi’ne ya da bankalara borçları var. Enginar üreticileri olarak bu sene çok zor duruma düştük. Ayrıca enginarı tohur olarak kiralayanlar var. Onlar da çok zor durumda kaldılar. Küçük bir alan olsa üzerini örterek enginarı koruyabilirdik. Dönümlerce yeri nasıl örteceğiz ki” dedi.

Ildır’lıyı Sadece Don Değil, Ecrimisil de Vurdu
Yaptığı hayvan damına da 4 yıllık 7 bin lira civarında ecrimisil çıktığını ifade eden Oğuz Baklacı, bu ecrimisilin bir bölümünü geçtiğimiz günlerde yatırdığını belirterek, “4669 lira borcum kaldı. Şimdi 2 bin lirasını daha yatırmaya gidiyorum. 160 metre yere 7 bin lira ecrimisil çıkardılar. Balıklıova’da aynı miktarda yere 600 lira ecrimisil çıkıyor. Bu fark neden, anlayamıyoruz. Enginarda yaşadığımız zararın yanına ecrimisildeki bu yüksek fiyatlandırma da bizi vuruyor. Sıkıntı üstüne sıkıntı. Yatırmasam icraya verecekler. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” şeklinde konuştu.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*