yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Haziran 2020 Perşembe
SON HABERLER

Çeşme’de Alman Nordex’in iş ve çevre güvenliğini hiçe sayan taşımacılığı

Çeşme’de Alman Nordex’in iş ve çevre güvenliğini hiçe sayan taşımacılığı

Haber:Çeşme Platform

20 Kasım sabahı erken saatlerde, Alman Nordex firmasına ait türbin parçalarını taşıyan İzmir Vinç şirketine ait araçlar, ABK Çeşme RES şirketi yetkililerince izinsiz olarak trafiği kapatıp geçmeye çalıştı.

Çeşme’nin merkezindeki yollardan geçerek, yaşam alanlarının hemen yanında yer alan proje alanı Sarnıç vadisine girmeye çalışırken vatandaş engeline takılınca, geri dönüşü mümkün olmayan kaçak tırlar ancak polis eliyle geçirilebildi.

Hiçbir güvenlik tedbiri alınmaksızın, alan tahliye edilmeksizin, polisin halka müdahalesi sonucu tır ve tel çitler arasında sıkışan insanların başının üstünden geçirilen 55 tonluk tırlar, telefon kablolarına takıldı, insanlar türbin parçasına tırmanarak telleri eli ile atlatmaya çalıştı.

UKOME’den geçiş izinleri sorulan şirketler bu izinleri gösteremedi.

10 gün önce de aynı bölgede, kanatların geçmesine engel olan elektrik ve telefon direklerini yine izinsiz ve tedbirsiz olarak yer altına almaya çalışırken yakalanan ve işin TEDAŞ’ın işi olduğunu söyleyen ABK RES şirketi yetkililerinin, daha sonra TEDAŞ memuru adına Çeşme Belediyesi’ne sundukları kazı başvurusunda evrakta sahtecilik yaptığı anlaşılıp suç duyurusunda bulunulmuştu.

Şirketin yıllardır hazırladığı projede planlanan resmi bir nakil yolu olmadığı da böylece ortaya çıktı. Proje yapılırken türbinlerin nereden taşınacağı hesaplanmamıştı, düşünülmemişti. Önlerine gelen bütün hazine arazilerini kazıp, sonra kiralayıp günlerce yerel yönetimden izinsiz kazı ve yol genişletme çalışmaları yaptılar. Suçu işleyip, para cezası ödemeye hep razı oldular!

Gece gündüz demeden, davalar bitmeden, insan hakları, çevre hakları, özel mülkiyet hakları gibi tüm yaşamsal ve anayasal vatandaşlık haklarımızı ihlal ettiler.

ABK Çeşme RES, ÇED ve benzeri idari işlemler için açılan davaların sonuçlanmasını ısrarla beklemeyerek şimdi temel inşaatını bitirdik, montaja geçtik diyerek kendini haklı çıkarmaya çalışsa da hukuken henüz hiçbirşey bitmiş değildir.

Ve belki de en önemlisi, yerleşim merkezlerine son derece yakın olan bu santrallerin Çeşme halkına olacak çevresel, sağlık, ekonomik vb. etkileri araştırılmamış, halkın bilgi ve rızası dışında yıllarca alttan alta planlanmıştır.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*