yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
14 Ekim 2019 Pazartesi
SON HABERLER

ÇEŞME FESTİVALİ

Son yıllarda Belediyelerin beldelerinde yaptıkları festival, şenlik türü etkinlikler belde ekonomisine katkı koymayı amaçlıyor, iyi de oluyor. Artan ekonomik zorluklarla esnafın, turizmcinin, üreticinin başa çıkabilmesine destek olmak, turizm sezonunu uzatabilmeyi amaç edinmek doğru bir düşünce, doğru bir strateji…

Bundan yirmi beş yıl önce Alaçatı Belediyesi olarak Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali düzenlerdik. – Festival beş ya da altı defa düzenlenip sonraki yönetim tarafından kaldırılmıştı – Amaç beldeyi tanıtmaktı. Sanatsal aktiviteler, çocuk ve gençlerle tiyatro, resim, müzik atölye çalışmaları, ekonomik kaygı işin tali kısmı idi. En önemli tema tanıtımdı. Alaçatının eski mimarisini, korunmuşluğunu, rüzgâr sörfünü tanıtmak en önemli amaçtı…

O tanıtım çabası meyvesini verdi mi? Bunu somut bir şekilde görebileceğimiz, şemalayabileceğimiz bir ölçüm metodu yok. Ama zaman içinde şimdiki tabiri ile “Bu belde, bölge halkı, yöneticileri sanatsever, vizyoner, medeni insanlardır” “algısı” yaratılmış olmalı ki, o yıllardan sonra yöre, bu düşünce doğrultusundaki insanların akınına uğradı ve yeni sosyal yapıyı oluşturdu.

Yeniden düzenlenen Çeşme Festivalinde Anadoludan yaklaşık yüz yıl önce gidenler ve Anadoluya gelenler “Göç” teması ile yapılan söyleşi de önemli bir etkinlik idi. Söyleşide konu edilen memleket hasreti anıları, trajik öyküler her iki tarafta yaşanan acılar, ortak tarihi gerçeklerin bir daha hatırlanmasından ibaretti. Ancak unutulmaması gereken tarihi gerçekler, bölgede altı yüz yıllık Osmanlı egemenliği, bölgenin imarı için bin sekiz yüz ellili yıllarda adalardan getirtilen rum işçiler, onlara büyük toprak sahibi Türklerin tarlalarını Yap-işlet-devret modeli ile vermeleri. Ve tarlaları geri verme zamanı geldiğinde Rumların Osmanlı hükümetinin de zayıflığından yararlanarak toprakları geri vermemeleri, bu olayın tarihe “Paftos” olayı olarak geçmesine neden olmuştur. – Hilmi Uran 1914-1918 yılları arasında Çeşme kaymakamı ve “Anılarım” adlı kitabının notları. – dolayısı ile bir büyüğümüzün de söyleşi sırasında not ettiği gibi “Binaları özlemeyin, insanları özleyin” sözü çok yerinde ve doğru bir tespitti. Binalar, yapılar, şehirler artık kendi ülke sınırları içindeki insanların ve devletlerin malı. Dedelerinin işçi olarak getirtildiği yerlere bu kadar özlem, bağlılık normal bir yaklaşım gibi gelmiyor bana. Bunu da not etmek istiyorum.

Konuşmacısı olduğum söyleşide, anlattıklarımın meali kısaca bu cümlelerdir. Ancak bu konuları karşılıklı konuşmak, acıları yaşayanların torunları olarak birbirimizi anlamak ve dostluğu sürdürebilmek de karşılıklı olarak gösterilen önemli bir çabadır.

Sonuç olarak; belki bu yıl bir miktar turizm hareketi olsa da ekonomik anlamda Çeşme Festivali tam hedefine ulaşamadı. Ancak etkinlik amacı, içeriği, çalışanların gayreti, yerel kültürün – halk oyunları, yemek atölyelerinin – tanıtılması, yaşatılması bakımından son derece önemlidir.

Bu etkinliği yeniden düzenleme kararı alan ve yerel değerlerin sergilenmesine neden olan başta Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ı, Çeşme Belediyesinin tüm Meclis Üyelerini, Belediye çalışanlarını, organizatörleri ve fahri çalışan gençleri gönülden kutluyorum.

Gelecek yıl “Balkanlar” temalı festivale şimdiden hazırlanmak dileğiyle…

Hakkında İbrahim Topal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*