yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mayıs 2020 Cuma
SON HABERLER
Çeşme Denizi Yakıttan Temizleniyor

Çeşme Denizi Yakıttan Temizleniyor

Lady Tuna gemisinin kayalıklara oturması sonucu 50 ton yakıtın denize
karışmasıyla oluşan kirliliği temizleme çalışmaları yoğun olarak sürüyor.
Ilıca Oteli’nin plajına kadar ulaşan yakıt kirliliği, Çeşme Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından, üç günlük çalışmayla giderildi. Otelin plajında, deniz içindeki ve kumlara bulaşan yakıtlar, siyah poşetlere dolduruldu. Poşetlerin, büyük harallara doldurularak, bertaraf edilmek üzere Mare Deniz Temizlik Şirketi tarafından alınacağı öğrenildi.
Öte yandan yoğun yakıt kirliliğinin olduğu Paşa Limanı bölgesinde de temizlik çalışmaları yoğun olarak devam ediyor. Paşa Limanı’ndaki yazlıkçıların denize girdiği plaj kıyısında biriken ve kalın bir tabaka oluşturan yakıt, pompalarla çekilerek büyük bidonlarda toplanıyor. Yakıtın herhangi bir ters rüzgarda açık denize karışmaması için de sosis adı verilen özel bariyerler çekildi.
Plajın diğer bölümlerinde ise denizin içindeki yakıt, kürek yardımıyla siyah poşetlere dolduruluyor. Temizlik ekiplerinin denizin içindeki yakıtları toplamalarının ardından, kıyıya bulaşan yakıt kalıntılarının, 80 derecelik sıcak su ve özel solüsyonlar yardımıyla temizleneceği öğrenildi.
Paşa Limanı’ndan Ilıca kıyılarına kadar olan bölgede sürecek olan çalışmanın Şubat ayı sonlarına kadar sürmesi bekleniyor.

Kaynak: Çeşme Güneşi

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*