yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER
Çeşme Bağlararası’nda 2 Bin 700 Yıllık Çömlek Sağlam Çıkarıldı

Çeşme Bağlararası’nda 2 Bin 700 Yıllık Çömlek Sağlam Çıkarıldı

Çeşme Bağlararası Kazı Alanı’nda, 2 bin 700 yıllık çömlek, Kaymakam Mustafa Erkayıran’ın da katıldığı çalışmayla sapasağlam çıkarıldı.

Prof. Dr. Vasıf Şahoğlu başkanlığında Ankara Üniversitesi kazı ekibinin Bağlararası Kazı Alanı’nda sürdürdüğü çalışmalar sırasında, 2 bin 700 yıllık bir çömlek, Kaymakam Erkayıran’ın da katıldığı uzun uğraşlar sonrasında sağlam olarak çıkarıldı.

Çeşme’deki kazı alanına ziyarette bulunan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanı Abdulkadir Gürer ve Kaymakam Mustafa Erkayıran, kazı alanı hakkında bilgi alırlarken, aynı zamanda tarihe ışık tutacak bir eserin topraktan çıkarılma heyecanını da yaşadılar.

2 bin 700 yıl öncesine ait olduğu sanılan çömleğin uzun uğraşlar sonrası toprağın altından sağlam olarak çıkarılması üzerine, Kaymakam Mustafa Erkayıran tarihi olaya tanık olmanın heyecanını, “İğneyle kuyu kazmak denir ya, diş hekimlerinin kullandığı sondaj ile kazarak 2700 yıllık çömleği sapasağlam çıkardık” cümleleriyle açıkladı.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*