yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
8 Ağustos 2020 Cumartesi
SON HABERLER

Bozdağ ve Gölcük, İzmir’in Saklı Cenneti

 

Ege’de  yaşayanlar Bozdağ’a yakın oldukları için şanslılar. Kışın  kayak yapılacak bir dağ var bölgede. Kayak merkezine varmadan önceki tarlalar yürüyüş için enfes. Bir eksik belki park yeri, yolun kenarına park eden araçlar ulaşımı karda epeyce tehlikeli bir hale sokuyor ve yolu daraltıyorlar. Ama ilerde eminim bu tarlalar da karda kros pisti ve yürüyüş alanı olarak kullanılacaklar. Tüm Bozdağ’da toprak, araç giremiyen, onlarca kilometrelik  düzenli, haritalı yürüyüş yollarına ihtiyaç var.

 

Yazın Akhisar’da Urla’da, İzmir’de ısı gece 30 derece iken Bozdağ’da 18 derece. Gölcük’te ve Bozdağ’da pansiyonlar var. Gölcük’te iki de otel var. Otel Prenses  ve Gölcük Otel biri diğerinden güzel. İkisi de krater gölü kıyısında. Tam bir cennet; 1930’lardan kalan evler mi istersiniz, yaklaşık 4 km. olan gölün etrafında bir yürüyüş yolu mu. 15–20 yıldır gölde yüzen yokmuş. Bir gölün azot yükü almış başını gitmiş, yani insanlar pislendiğini fark etmişler, bir de efsane çıkmış göl insanı yutuyor diye. Ama cennetin ortasında bilhassa yükseklik “kan yaptığı için” futbolcular oteli hep kamp yeri olarak kullanıyorlarmış. Yani yazın  temmuzdan itibaren, kışın semester tatillerinde dolu oteller.

 

Böyle bir konumda olan her iki otelin de tüm yıl dolu olması gerek.  Muhteşem ağaçlar. Tertemiz bir hava, enfes, yemyeşil bir manzara. Alyuvarlar sadece futbolcularda değil orada her kalanda artıyor. Eh, fakir  bir ülkeyiz, insanın oraya buraya gidecek mecali kalmıyor günlük hır gürden.  Görmediyseniz kesin gidin derim!

Batı’da İskoçya’da İsviçre’de, ABD’de kaç tane böyle göl kenarı sayfiyesi gördüm sayısını unuttum. Çok daha az nüfus ile  daha fazla otel ve pansiyon çok daha  doludur genelde.

 

Bir de öbür yanı var madalyonun; bu ideal konuma rağmen pislik diz boyu. Uludağ’ın Milli Park oluşunu yaşadım yeterince şey değişmedi. Gölcük sakinleri bilinçlenip, örgütlenip devletten gölge etmemesi dışında bir şey istemeden bu cennete sahip çıkabilirler. Konum o denli ideal ki, yapılacak şey çok da zor değil, başlayınca sponsor olmak isteyen, yatırım yapmak isteyen, reklamım olsun diyen bolca zengin bulunur.

 

Gölcük yaylasına tek asfalt geliyor. Orada bir yerlerde bir park yeri ile Gölcük sakinleri dışında herkesin arabasını park etmesini sağlamak, girişini yasaklamak, giriş ücreti alıp ulaşımın gerisini elektrikli taşıtlar ile, bisiklet ile yapmak, çevre sağlığı açısından en basit çözüm. Daha evvel kullanılan kimyevi gübre ile denizlerin bile PH sının değişmekte olduğunu yazmıştım.

 

Gölcük gölü ve civarı da minik bir örnek denizler için.  Örgütlenip yol boyunca birikmiş olan plastikleri pislikleri toplamak ve her çöpün Gölcüklünün gelirini eksiltici bir unsur olduğunun bilincine varmak.  Örgütlenebilirlerse Bozdağlılar, önleri çok açık – örgütlenemezlerse de zaten o göl yakında Turan Dursun’un ünlü romanında anlattığı “Kulleteyn” olacak, (Kulleteyn: bazı mezheplerde 100 arşından fazla genişlikte bir havuz veya gölet, avuçlandığı zaman altı açılmayacak derinlikte ise ve  necaset düşmesi halinde, suyun rengi, kokusu ve tadı değişmedikçe temiz kabul edilmiştir.)  Ondan sonra da resimlere bakıp hayıflanırız. Şimdi bile 1940’ larda, 1950’lerde, 1960’larda gölde yüzenlerin resimlerine baktığımız gibi. Gölcük krater gölü esasen bizim Marmara Denizi, ve komşularımızla birlikte Ege, Karadeniz  veya Akdenize  yaptıklarımızı kolayca izleyebileceğimiz bir deney tüpü gibi. Yararlanmamızı bekliyor.

Hakkında Mahmut Tolon