yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Ağustos 2020 Çarşamba
SON HABERLER
Binbeşyüz kişilik HDP’li grup Urla’ya girmeye çalıştı

Binbeşyüz kişilik HDP’li grup Urla’ya girmeye çalıştı

Bin 500 kişilik HDP’li grup Urla’ya girmeye çalıştı

İzmir’in Urla İlçesi’nde geçtiğimiz pazar günü HDP’nin seçim bürosu açılışı sırasında yaşanan gerginlik ve taşlı sopalı saldırının ardından bugün de gerginlik çıktı.

İzmir’de 300 araçlık konvoyla Urla’ya gitmek isteyen yaklaşık 1500 kişilik HDP’li grubu polis ilçe girişinde engelledi. Polisin izin verdiği küçük bir grup ilçeye girip açıklama yaptıktan sonra HDP’liler İzmir’e döndü.

‘URLA İLE KUCAKLAŞMAYA GİDİYORUZ’
Urla’da geçen pazar seçim bürosu açılışı için hazırlık yapan 100 kişilik Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesine çevrede toplanan bir grup taş ve sopalarla saldırdı. Yaşanan gerginlikte HDP’liler, tepki gösteren grup ve polislerden dokuz kişi yaralanırken, 9 dokuz kişi de gözaltına alındı, HDP otobüsü, ilçe başkanlığının camları kırıldı. Yaralananlar tedavilerinin ardından taburcu edildi, gözaltındakiler ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Urla’da yaşananları kınamak isteyen HDP İzmir İl örgütü, “Urla ile kucaklaşmaya gidiyoruz” diye bir duyuru yaptı.

300 ARAÇLIK KONVOYU POLİS DURDURDU
HDP’liler saat 11.00’de, Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi önünde toplandı. Burada HDP’li gruptan, “Urla’nın hesabı sorulacak”, “Urla Ovası PKK yuvası”, “Biji serok APO”, “Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan” diye sloganlar attı. HDP seçim otobüsünün de gelmesiyle, grup uzun araç konvoyuyla Urla’ya gitmek üzere yola çıktı. Yaklaşık üç yüz araçlık konvoy otoyol çıkışında önlem alan polis tarafından durduruldu. Bu arada Urla İlçe Merkezi’nde gelenleri duyan aralarında ülkücülerin de olduğu grup da toplanmaya başladı. Polise takviye kuvvetler gönderildi.

‘BİZ BARIŞ İSTİYORUZ’
İlçe merkezindeki okullardan aileler çocuklarını aldı. İlçeye toplu taşıma araçlarının, servis otobüslerinin giriş çıkışı da yasaklandı. Yaklaşık 3 saatlik bekleyişin ardından aralarında HDP İzmir İl Eşbaşkanı Cavit Uğur’un da bulunduğu bir grup partili polis eşliğinde ilçeye alındı. Burada bekleyen HDP’lilere seslenen Uğur, “Biz barış istiyoruz. Ancak burada görülen manzara utanç verici. Bu Kahramanmaraş ve Sivas’ta yaşanandan farklı değil. Buna sebep olan AKP hükümetidir. Hükümet biran önce istifa etmeli ve erken seçim yapılmalıdır” dedi.

İLÇEYE GİREMEYEN GRUP GERİ DÖNDÜ
Bu sırada çevrede toplanan yüzlerce kişi HDP’li gruba tepki gösterdi. Aynı dakikalarda otoyol çıkışında bekleyen gruptan bazıları polise taş attı. Polis de tazyikli suyla söz konusu grubu uzaklaştırdı. İlçe merkezinden yine polis eşliğinde ayrılan HDP’li grup otoyol çıkışında bekleyen partililere seslendi. İlçeye giremeyen grup araçlarına binerek İzmir’e döndü.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*