yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mayıs 2020 Cuma
SON HABERLER
Bilgi Edin,Hesap sor – Nezih Öztüre

Bilgi Edin,Hesap sor – Nezih Öztüre

Bilgi edinme kanunu no:4982, demokratikleşme sürecinin başlar gibi olduğu 2003 yılında çıkarılmış,2004 yılında yürürlüğe girmiştir.Devletin şeffaflaşmasını sağlayan bu yasa, vatandaşın kendisini ilgilendiren konularda bilgi edinmesine olanak sağlar.
***
Tüm kişi ve kuruluşlar bu yasadan yararlanma hakkına sahiptir.Milli güvenliği ilgilendiren,devlet sırrı olan,sorgulaması devam eden.ticari sır niteliği taşıyan vede özel hayat ile ilgili konular kapsam dışıdır.
Ögrenmek istediğiniz konuları E mail,faks,posta yada kişisel başvuru ile ismizi, adresinizi,TC kimlik numaranızı yazarak ilgili kuruma sorabilirsiniz.Pek çok kurumun internet sitelerinde ilgili kısımı görebilirsiniz.Konu özel araştırma gerektirmiyor ise 15 gün içerisinde net bir cevap almanız gerekmektedir.10 sayfaya kadar olan yada internetten verilen bilgiler ücretsizdir.Başvurunuz rededildi ise bu kararın gerekçesi ve buna karşı başvuru yolları belirtilir.
***
Özel araştırma nedir?Örnegin tarım müdürlüğüne ilinizdeki ugur böceği adetini ve ilçelere göre dağılımını sorduğunuzda bu özel araştırma gerektirir, oysa ugur böceği ile süne mücadelesi yapılıp yapılmadığını ve sonuçlarını sorduğunuz da cevap alacaksınızdır.Konu daha önce yayınlandı ise nereden edineceğiniz konusunda bilgilendirileceksinizdir.
Tüm kamu kuruluşlarından ,kamu kuruluşu niteliği taşıyan yapılanmalardan,Belediyelerden,odalardan Merkez bankası,İMKB,rütük,Mimarlar odası,Tabibler odası,Baro,Emniyet teşkilatı,Jandarma gibi kuruluşlardan bilgi isteyebilirsiniz.
Örnegin bir Belediyeye kurdukları Mask müzesine ne kadar harcama yaptıklarını sorma hakkınız var,yada bir başka kuruma ne kadar makam araçları olduğunu sorabilirsiniz.Cevapların net olması gerekmektedir.Yeterince,uygun görüldüğü kadar gibi olmamalıdır.
***
Bu kanundaki haklarımızı kullanırken unutmamamız gereken, kamu görevlilerini boşa uğraştırmamaktır.Gercekten ihtiyacımız olan bilgileri, nezaket kuralları içerisinde istemeliyiz.Demokrasi hepimiz içindir.
Sevgiyle kalın.
BİR MUM DİGER MUMU TUTUŞTURMAKLA,IŞIGINDAN BİR ŞEY KAYBETMEZ.MEVLANA

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*