yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Haziran 2020 Perşembe
SON HABERLER

Bel.Bşk. Dalgıç “Çeşme’de Toki’ye değil betonlaşmaya karşıyız”

Bel.Bşk Dalgıç “Çeşme’de Toki’ye değil betonlaşmaya karşıyız”

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) İzmir Şubesi’nin, Çeşme’de yapılmak istenen TOKİ evleri ile ilgili açtığı davada, yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
30 Ekim tarihinde çıkan yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle 6 Kasım sabahından itibaren TOKİ inşaatındaki tüm faaliyetler durması üzerine TOKİ evlerinin birinci etap ihalesini alan firma yetkilileri, konuyu görüşmek üzere Ankara’ya gitti. Belediye’nin “kat yoğunluğu” gerekçesiyle açtığı dava henüz sonuçlanmadı.

Çeşme’de 6 kat yoğunlukla dört katlı konutlar yapmak isteyen TOKİ’ye İzmir Valiliği ‘ÇED’e gerek yok’ derken; Başkan Dalgıç, ‘Dava devam ediyor. Yasal mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) Çeşme’nin Reisdere Mahallesi’nde yüzde 500 inşaat yoğunluk artışıyla yapmak istediği dört katlı konut projesi, yılan hikayesine döndü.

Çeşme Belediyesi ve kent sakinlerinin yanı sıra teknik odaların da karşısında olduğu ve hakkında ‘betonlaştırma’ endişesiyle açılan davalar devam eden projeye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayının ardından bir onay da İzmir Valiliği’nden geldi. Tartışma yaratan proje için İzmir Valiliği, “Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna gerek yoktur” dedi.

Bilirkişi olumsuz rapor verdi
Çeşme Belediyesi ve teknik odalarının, TOKİ’nin yoğunluğu ve yüksekliğini artırmasını sağlayan planlara yönelik açtığı davaların hala daha devam ettiğini hatırlatan Başkan Dalgıç, yasal süreç devam ederken Valilik tarafından verilen onayı doğru bulmadığını söyledi.
Açılan davalarda, bilirkişinin; kentin mikrokliması, yeşil örtüsü, nüfus yoğunluğu ve bölge yapılaşma özellikleri açısından projeye olumsuz rapor verdiğini kaydeden Dalgıç, “Mahkeme kararı beklenmeden işlemler sürüyor. Biz kentin geleceği için hakkımızı aramayı sürdüreceğiz” dedi.

Konuta değil, yanlışa karşıyız
Çeşme’nin toplu konuta ihtiyacı olduğunu ve toplu konut projelerine karşı olmadıklarını vurgulayan Başkan Dalgıç, “TOKİ’ye ya da Çeşme’de konut yapmasına karşı değiliz. Fakat konutlara 2 (Zemin+1) kat yükseklik ve yüzde 20 inşaat yoğunluğu olan bir imar politikası uyguluyorken, yoğunluğu 6 kata yakın artırarak yüzde 120 yoğunlukla üstüne üstlük 4 katlı onlarca bina yapılmasına; Çeşme’de başlayacak betonlaşmanın önünün açılmasına müsaade etmek mümkün değil. Toplu konut yapılsın, fakat bu kenti betonlaştırmadan yapılsın” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu
“4 Kat, Çeşme’ye Dayatmadır”

Çeşme’de yapılmak istenen 4 katlı TOKİ projesine, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da sert tepki gösterdi.

Yapılması planlanan TOKİ konutlarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayının ardından İzmir Valiliği de ÇED vizesi verince İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tepkisi de gecikmedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, “Bu Çeşme’ye bir dayatma. Çeşme’ye yapılacak dört katlı konutların bir kere Çeşme’de yeri yok. İkincisi, eğer bu bin 100 küsur konut sosyal konutsa o zaman vay Türkiye’nin haline…” diye konuştu.

Proje Baştan Sona Yanlışlarla Dolu
Yargı sürecinin devam ettiğini, projenin baştan sona yanlışlarla dolu olduğunu vurgulayan Aziz Kocaoğlu, “Bunlar belli bürokratlara yapılan yazlıksa, onları da iki katlı yapsalardı da Çeşme’nin dokusunu bozmasalardı. Memlekette hazine arazisi mi yok? İki misli arazi ile hallederlerdi. Orada da bir yanlış var. Hangi yanlışını söyleyeyim” şeklinde konuştu.

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*