yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Ağustos 2020 Salı
SON HABERLER

Barbaros Çocuk Köyü Yeniden İnşa Edilecek

Urla’da daha önce faaliyetini durduran Barbaros Çocuk Köyü, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası ile Koruncuk Vakfı arasında imzalanan işbirliği protokolü ile bir süre önce yaşamını yitiren senarist ve oyuncu Meral Okay anısına yeniden açılacak.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) ve Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk Vakfı) arasında Barbaros Çocuk Köyü’nün yeniden hizmete açılmasına ilişkin işbirliği protokolü, İzmir Ticaret Borsası Meclis Salonu’nda düzenlenen törenle imzalandı.

VOB Başkanı Işınsu Kestelli, 8’inci yılına giren VOB olarak sosyal sorumluluk projelerine de önem verdiklerini ifade etti.

Bu kapsamda, Koruncuk Vakfı’nın Urla’daki Barbaros Çocuk Köyü’nü yeninden inşa etmek düşüncesiyle yaptıkları işbirliği talebine, yönetim olarak destek kararı aldıklarını dile getiren Kestelli, şunları söyledi:

“Türkiye’de korunmaya muhtaç çocuk sayısının 14 binin üzerinde olduğu söyleniyor. Çocuklara uzatılmış her el, ülkemizin geleceğine verilmiş önemli bir destek. Sosyal, demokratik, daha yaşanılır bir ülke istiyorsak, çocuklara adil bir yaşam vermemiz gerekiyor. Bu projeyle kente sosyal bir katkı yapmaktan son derece mutluyuz. İzmirlilerin de projeye destek olmasını bekliyoruz.”

Koruncuk Vakfı Başkanı Mehmet Pınar Aran da vakıf olarak 1979’dan bu yana korunmaya muhtaç çocukların yanında yer aldıklarını, Urla Barbaros Çocuk Köyü için VOB ile 3 yıllık bir protokol imzaladıklarını, köyün sürekli hizmet verebilmesi için herkesin yardımına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Bu arada, yeniden açılacak Barbaros Çocuk Köyü’nün bir süre önce yaşamını yitiren senarist ve oyuncuMeral Okay’ın anısına ithaf edileceği bildirildi.

Protokol imza törenine Okay’ın da görev yaptığı Tims Productions’tan Banu Savcı ile “Muhteşem Yüzyıl” dizisi oyuncularından Yüksel Ünal da katıldı.

Birkaç yıldır kapalı olan Barbaros Çocuk Köyü’nün 2013’te hizmete girmesi ve korunmaya muhtaç 100 civarında çocuğun bu köyde yaşaması hedefleniyor. VOB’un 3 sene boyunca yıllık 800 bin liralık destek vereceği çocuk köyü, bu yıl hayatını kaybeden ünlü oyuncu ve senarist Meral Okay’a atfedilecek.

Barbaros Çocuk Köyü, İzmir’in Urla ilçesinde 1996 yılında kamu, hayırsever iş adamları ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile kimsesiz çocukların barındırıldığı yurt modeline alternatif olarak kurulmuş, köy 2009 yılında ortaya çıkan “cinsel istismar” iddiaları üzerine kapatılmıştı.

Muhabir: Ali Korkmaz / Ufuk Kırabalı

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu

AA

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*