yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
5 Haziran 2020 Cuma
SON HABERLER
BABALAR GÜNÜ, BABALARIMIZ,  BABALARI

BABALAR GÜNÜ, BABALARIMIZ, BABALARI

Dünyaya gelmemize vasıta olanlar.. başlı başına bu bile kutsanacak bir şey..
Bir büyük serüven varoluş., uçsuz bucaksız bir evrilme., nerelerden geldik nerelere gidiyoruz.,, bilim ,maneviyat, felsefe araştıradursun ,bu safhada babalarımız bizlere el verdiler , annelerimiz de öyle..
Ömrümüz boyunca gözardı edemiyeceğimiz gerçeğimiz bu. Bu gerçekten, yalın bir şekilde ,sapmasız, onlarında bakış açılarını, gerçeklerini
göz önünde bulundurarak hareket edersek rahat ilişkiler, ilişilerin kesildiği yerlerdede (ölüm) rahatlamış düşünceler besliyebiliriz
onlara dair.
Onlarla ilişkilerimiz ve düşüncelerimizde sağlıyabileceğimiz yürekten barış, gerçek huzurumuz için gereklidir.
Taziye ziyaretleri ve mesajları sırasında değerli dostum Keriman Alp in söylediği bir cümle beynime kazılmış,düşündürmüş ve beni çok rahatlatmıştı.Her zaman anlamlı konuşan bu can dost şunları söylemişti: “Şimdi hep iyi yanlarını, sana söylediği olumlu sözleri hatırla. Öğrettiği faydaları, sana ve etrafa yaydığı güzellikleri, onun hakkında söylenen iyilik sözlerini hatırlamaya çalış, hastalıklarını ,gerginlikleri, bir takım sıkıntıları, alınacak dersleri aldıktan sonra, en azından şu safhada kafandan sil at, bu seni rahatlatacak göreceksin.” demişti.
Bu sözleri yıllarca hatırladım, nezaman aklıma onlarla ilgili sıkıntılı düşünceler gelse, o cümlelere dönmeye çalıştım ve rahatladığımı
hissettim.Gerçek sevgide yüreklerde böyle kök salıyor, bu düşüncelerle besleniyor işte sevgili okurum.
Kitap dostum Keriman Alp dediği gibi, diğer dost ve akrabalarımıda daima bana söyledikleri güzel sözlerle , en tatlı duruş ve halleriyle hatırlamak bende huy haline geldi. Eğer birtakım olumsuzluklar varsa, olaya onların bakış açısından bakmaya, onların durdukları yerde olayın farklı göründüğüne, şahit oluyorum. Yaptıkları elbet kendi doğruları, bunu anlamaya çalışmak rahatlatıcı..Bunu ,sözleriyle destekliyen bir hak dostu ,” aferin “diye fısıldıyor kulağıma, seviniveriyorum, yani şöyle diyor ünlü tasavvuf evrimcisi İbrahim Hakkı: “Görelim hak neyler” , “Neylerse güzel eyler” Haktan kasıt , tasavvufta ,o an eylemi yapmakta olan kişi olduğuna göre, olması gereken olmaktadır… Bize olayı seyreylemek anlamak doğru olanı sakince yapmak ve yargılamamak düşer, ancak böyle rahatlarız. Bırakın kızmayı, bizi kızdıranlardan bir şeyler öğrenir tecrübe kazanırız.

Babalarımıza da bu gözle bakabildik mi? Hepimize engin tecrübeler katan, bu güzel dünya sahnesinde bizlere rol veren o değerli varlıkları anlamaya çalıştık mı? Bu çabamız zenginliğimizdir.

Onun ve karşılaştığım tüm bilge baba-hocalarımın şahsında hepinizin “baba olmanın gerçek anlamına varmanızı dilerim. Baba olmasanızda içinizde insanlık sevgisini taşıyorsanız bu güzel günün tadını çıkarın” derim.
Babacanlıklarla kalın benim canım babalarım…

Hakkında Deniz Şarman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*