yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
2 Haziran 2020 Salı
SON HABERLER
Baba Beni  Eversene! -Mine TOPÇU

Baba Beni Eversene! -Mine TOPÇU

mine

Bu ülkede toplumun geldiği ya da uzaklaşamadığı yer burası olmalı.

Altı ay içinde iki seçim. İlkinde halkın yüce iradesi yanılmışmış !. Çok şükür Baba bunu gördü ve razı olmadı, “bir şans daha veriyorum size çocuklar, düzeltin bunu derhal, yoksa başınıza gelecekler…” dedi ve haklı çıktı. Hemen pişman olmuştu çocuk halk, “böyle demek istememiştim, böyle hesaplamamıştım affet beni “dedi en yüce iradeye. Hamdü senalar olsun, irade bu kez tecelli etti…

Öyle derin çözümlemelerden, etkileşimleri ölçmelere girişmekten, yenidünya düzeni içinde yerimizi saptamaya çalışmaktan, kötücül dış mihrakları sıralamaktan, hele yere göğe konamayan halkın o müthiş sağduyusunu ve iradesini aramaktan vaz geçin. Sizi çiftleştirme yetkesine bile sahip devlet yeterince babadır. Elindekileri bırakıp varlığını iradenize teslim edeceğine, sizi bilmem ama o hiç inanmadı.

Kimi seçtik, neyi seçtik, niye seçtik, ne olacak soruları ve cevapları bu saatten sonra derdimiz de olmasın… Bizim için, bizim adımıza gerekenleri yapacak ehil adamları görevlendirdik, şimdi işimize bakalım, onları da gerektiği gibi denetleyelim diye de değil. Dört yıl daha arkamıza yaslanarak bize sunduklarını sadece seyredeceğimiz konforumuza-tembelliğimize dönelim diye…

Biz zaten düşünmekten, söylemekten, yapmaktan kaçalım diye seçtik. İrademiz muhteşem tembelliğimizin emrinde. Çünkü baba yapmazsa iş bize düşer, yoruluruz.. Hem neyin nasıl yapılacağına karar vermek, gereğini yapmak, hem de Baba’yı üstüne düşenleri yapmaya zorlamak bizi aşar, en iyisi kızdırmayalım. Kudretine, hikmetine, merhametine sığınalım. Yorulmadan ama razı olarak yeterince kurnazlık yaptık.

Paramız yok ama borçlanma yeteneğimiz var, işimiz yok ama aş vaatlerimiz var, yatırımımız yok ama devasa pazarlarımız var, mesleğimiz yok ama aslanlar gibi girişimciliğimiz var, eğitimimiz yok ama dağları yerinden oynatacak inançlarımız var. Özgürlüğümüz yok ama kalabalıklarımız var, hukukumuz yok ama kanunlarımız var, demokrasimiz yok ama seçimlerimiz var. Var olanlarla ötekilerin hakkından çok da güzel geliyoruz.

Çığır açan buluşlar ya da keşiflerden sonra bazı bildiklerimizi unutmak durumunda kalabiliriz derdim, şimdi de bu topluma bakarak, uzun süren bazı deneylerin bir sonuca ulaşamadığı halde bildiğimizi geçersiz sayacak şekilde sonlanabileceğini de fark ettim.

Hafta sonu Urla Felsefe Günlerinde değerli araştırmacılar, düşünenler ve uzmanları dinledim. İnsanlık tarihi boyunca ne kadar yavaş ilerlediğimizi, ne kadar sıklıkla kısır döngülere yakalandığımızı, keçiboynuzundaki bal kadar küçücük bir lezzete ulaşmanın, olguları, bulguları fark etmenin, adlandırmanın, anlamanın ve değerlendirmenin ne kadar çok emek ve zaman gerektirdiğini düşündüm yeniden.

Varlıkları, olguları ilişkilendirmek-çözmek- anlamak için kullandığımız eski bilgilerin yeni durumlarda, Newton’dan sonra Einstein, şimdi de Quantum fiziği ilerlemesinde olduğu gibi, nasıl çökebildiğini gösterdikten sonra Genç Fizikçinin “inançlarınızı bilimsel kurgulara dayamayın, gün gelir o kurguyla beraber çöker” uyarısı aklımda kalacak. Tüm bildiklerimizi unutmak zorunda kalsak da elbet bir gün yeni bilgilerle anlayacağız, öte geçip değiştireceğiz diye umalım.

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*