yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
4 Ağustos 2020 Salı
SON HABERLER

Antik Çağ Gemisi Kybele Urla’ya Döndü

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği tarafından Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi kapsamında tasarlanan ‘Antik Kybele’ gemisi, 8 Haziran 2009 tarihinde başladığı yolculuğunu kızağa konulduğuUrla’ya dönmesi ile tamamladı.

2 bin 400 yıl öncesinin savaş gemisi Kybele’nin dönüşü için Urla İskele Limanı’nda hazırlanan karşılama törenine, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, eski Kültür ve Turizm bakanlarından SuatÇağlayan, Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Önen, Prof. Dr. Armağan Erkanal, Prof. Dr. Teoman İplikçi, mürettebat yakınları ve Urlalılar katıldı. Projenin en önemli amacının Anadolu topraklarının ve onu çevreleyen denizlerin zengin tarihi geçmişini dünyaya anlatmak ve tanıtmak olduğunu belirten Erkanal, “Yunanistan, İtalya ve Fransa ziyaretlerinde Akdeniz insanı çok dostane yaklaştı ve bizi ağırladı. Tüm Akdeniz insanlarının düşünceleri bir. Buradan oralara dostluğumuzu götürdük, buraya da onların dostluklarını getirdik” dedi.

ANKÜSAM Başkanı Prof. Dr. Erkanal da törende yaptığı konuşmada, Kybele’nin Yunanistan, İtalya veFransa sahillerini ziyaret ederek 56 günde bin 700 deniz mili süren bir yolculukla Marsilya Limanı’na vardığını, Fransa Kültür Bakanlığı’nın davetlisi olarak “Fransa’da Türk Sezonu Temmuz 2009-Mart 2010” etkinliklerine ve 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine katıldığını ifade etti.

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin sahibi olduğu ve Arkas Holding ile İstanbul Ticaret Odası’nın ana sponsor olduğu projeye, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, Foça Belediyesi, UrlaBelediyesi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi destek vermişti. – İZMİR haberler.com

Hakkında Yasemin Tutal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*