yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Nisan 2020 Perşembe
SON HABERLER
Annemin Ot Sepeti

Annemin Ot Sepeti

Otların ve bunlarla yapılan geleneksel yemeklerimizin, değerli lezzetlerin kaybolmamasına, korunmasına, gelecek nesiller adına mutfak kültürümüzü yaşatmaya ve tanıtmaya çalışmak lazım. Bahriye İplikçi tarafından kaleme alınan ve güncellenmiş yeni baskısı yapılan “Annemin Ot Sepeti” adlı kitapta, uzun yıllar boyunca damaklarımıza tat veren Yarımada otları ve bu otlarla yapılan lezzetli yemek tanıtımlarının yanısıra otların çiçekleri, sağlığa faydaları, yöresel isimleri, latince isimleri de yer alıyor. Bahriye İplikçi kitabı hakkında şöyle diyor;

“Tarihimiz boyunca gelenek ve göreneklerimizde otlar ve ot yemekleri önemli bir yer tutmuştur. Ben de böyle bir kültüre sahip ailenin bireyi olarak coğrafyamızda bolca yetişen şifalı otları ve bu otlarla yapılan yemekleri, uzun araştırmalar sonucu hazırladığım “Annemin Ot Sepeti” kitabımda sizlerle paylaşarak, sağlık ve lezzetine ortak etmek istedim.

Binlerce yıldır bu topraklarda yetişen, zengin fakir ayırt etmeden yiyenin hem bedenini, hem de ruhunu besleyen, bazen başımızda taç, bazen de hastamıza ilaç olan bu otları ve ot yemeklerini sizlere anlatmak, daha da önemlisi ağzımızda bıraktığı damak tadı, bizler için bir lezzet şöleni olsa gerek.

Karaburun, Mordoğan, Çeşme, Alaçatı, Seferihisar ve Urla’da “Sanatçı Doğa” 4 mevsim iş başındadır. Önce ballıbabayla mora, pembeye boyar her yeri. Karahindiba ve hardal otunun çiçekleriyle sarıya, sonra her yer papatya ile bembeyaz olur. Daha sonra gelincikler ile kırmızıya bürünür toprak. En sonunda da keçimemesi; sığır kulağı ve acımık ile maviye boyar doğayı. İlahi bir ressamın fırçasından bütün renler ahenkle toprağa saçılır.

Kendimi bildim bileli otlara hep ilgi duydum. Her mevsim kucaklaştım onlarla. Bu kitabı okuduktan sonra sizin de doğa sevenlerin arasına katılacağınızdan, bu arada topladığınız otlardan yaptığınız yemeklerle de lezzet tutkunu olacağınızdan eminim.

Eğer hazırladığınız tencereye bolca ot, doluca bir çorba kaşığı ilgi, yeterince emek, aldığı kadar sevgi ve bir tutam neşe ilave ederseniz, lezzetinden ve keyfinden geçilmez. Afiyet olsun.”

Hakkında ck

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Değerli Okuyucularımız,

Bizden haber almak isterseniz lütfen e postanızı paylaşın.

You have successfully subscribed to the newsletter

Kaydınız oluşturulurken bir hata gerçekleşti. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yarımada.org Çeşme Seferihisar Güzelbahçe Urla Karaburun Haberleri will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.