yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
29 Mayıs 2020 Cuma
SON HABERLER
Anaksagoras ve Erdoğan Heykelleri

Anaksagoras ve Erdoğan Heykelleri

unnamed-1

Anaksagoras’ın bir heykelini ve kalıbını yaptırdım . Polyesterden, alçıdan döküp döküp aklım sıra Anaksagoras ve Urla’nın tanıtımına katkı sağlayacağım.

unnamed

Urla’ya konuşmaya gelen Felsefecilere’de birer heykel armağan edeceğim. Kaidesinde Anaksagoras Urla yazıyor. Kaidenin altına da zeytin ağacından bir dilim yapıştıracağız ki daha stabil dursun heykel.

 

Arada pazarda çorap satan komşum Şükrü Usta’ya soruyorum “bunları tezgahında da satabilir misin?” diye. “Kimse almaz bundan” diyor “kimse tanımaz!” “Eh satıcılık biraz da o” diyorum, “tanıtırsın.”

 

Başlıyorum anlatmaya: “Adam 2515 yıl önce Urla’da doğmuş. Ay’ın , yıldızların da taştan topraktan olduğunu söylemiş. O zaman Ay’a Güneş’e tanrı diye taparlarmış. Tanrılar taş toprak dedi diye lafı ağzında çevirip adamı mahkemeye vermişler ve öldürmeye kalkmışlar. Perikles kardeş araya girmiş de öyle kurtulmuş. Modern bilimciler Ayda 50 km çapında bir kratere bu Urla’lının adını vermişler!”

 

Şükrü Usta nezaketen dinliyor beni. Aniden bombayı patlattı “Bak, Mahmut Abi, Tayyip’in heykeli kapış kapış gider!” “Bunu da babası diye satarız” dedi Anaksagoras’ı göstererek.

 

Ben de hemen “O zaman Erdoğan heykeli yapalım” dedim. “hem Atatürk heykeli de yaparız isteyen istediğinden alır.” “Yok” dedi, “Tayyip daha çok satar”. Biz maliyet hesaplarına giriştik ki, Ümmü Hanım geldi. “Katiyyen yapmayın öyle bir şey” dedi. “Kolay mı Tayyiple dalga geçmek? Vallahi cezaevine girersiniz!”

 

Ben bu yatırımcı ruhunun bu denli erken oto sansür altına sokmak istediğimden emin değilim. Hem nereden dalga geçmek istediğimizi varsayıyor? Bizim derdimiz para kazanmak! Ne olacak? Cumhurbaşkanına yazarız, izin alırız. Pazarda satarız heykelleri. Bakın ilginç bir başka bilgi. ABD de bir anket yapmışlar : Budistler, Hindular evrimi kolayca kabulleniyorlar. Müslümanlar daha zorlanıyorlar. Evrime en fazla itiraz da Yehova’nın Şahitleri denilen köktendinci bir Hristiyan gruptan. Bilmem yavaş yavaş neden bazı heykellerin yapıldığını anlıyor muyuz? Kültürel evrim böyle bir şey işte. Saf tutmak ve tutabilmek o nedenle önemli. M.Tolon

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*