yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
3 Temmuz 2020 Cuma
SON HABERLER
“Alo 177 Yangın Varr! “ Nezih Öztüre

“Alo 177 Yangın Varr! “ Nezih Öztüre

Tetik düşer, horoz kapsülü patlatır, kovanda yanan barut mermiyi hedefe yollar. Namluda dönerek alev topu olan kurşun hedefe vardığında, bir haykırış duyulur;
‘Yandım Allahhh’!
Bir süredir yeniden bastıran sıcaklarla otlar ve çalılar da adeta baruta döndü. Onların tutuşmasına küçücük bir kıvılcım bile yeterli. Bir anda ortalık cehenneme döner. Gördüğünüz, ama duyamadığınız bir çığlık kaplar her yanı:
‘Yandım Allahhh’!
Evleri yanan kuşların haykırışıdır bu. Anında kavrulan, ya da dumandan boğulan binlerce canlının sesidir. Yuvalarından çıkamayan, kaçamayan yavruların annellerinin çaresiz çırpınışlarının çığlıdır bu ses. Simsiyah olur ortalık ve geleceğimiz kararır! Karbondioksiti tutan, küresel ısınmaya meydan okuyan, en güzel doğal servetimiz olan ağaçlarımız, ormanlarımız, yeşilimiz yok olmuştur artık. Nasrettin Hocanın torunları bindikleri dalı yine kesmişlerdir.

***

Yaşadığımız yangınların yüzde 96’sı insan ihmalinden olmaktadır. Yüzde 4’ü yıldırım düşmesinden. Anız ve çöp yakma, bilinçsizce yapılan piknikler ve araçtan atılan sigara başlıca sebepleridir bu cinayetin.
Dağ başlarında o fidanları elleriyle eken, koruyan, yangın çıktığında canı pahasına söndürmeye çalışan ormancıların, bizden tek bir istekleri var;
“Yangınlara sebeb olmamak, olacağı engellemek ve yangını gördüğümüz an hemen 177’ ye bildirmek”.

hhh

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nde çok gelişmiş bir kriz merkezi var. Erken uyarı sistemleri ve tüm ekipler bu merkeze bağlı.Unutmamalıyız ki, İzmir yangına 1. derece hassas bölge. Yani, tam bir barut fıçısı! Ülkemizin yüzde 27’si orman. Ama bu oran ilimizde yüzde 40 civarında. Donanımları ve başarıları ile dünyada gelişmişlikte 7. sırada olan orman teşkilatımız, bu sene 175. yıllarını kutluyor. Yangınlar azalmasa da, yanan alan, ihbarların da yardımıyla azalıyor. Son otuz yılda yanan 32 bin hektarın yerine, 122 bin hektar alana fidan dikilmiş. Bölgede oluşturulmuş 11.100 km orman yolu sürekli açık tutuluyor. 67 kule, 5 helikopter, 2 uçak ve 240’dan fazla donalımlı araç sürekli aleste. Orman içine 307 gölet ve havuz yapılmış. 2 bin görevli gece-gündüz iş başında.

***

Gördünüz mü bilinçsizin ihmali başımıza ne iş açıyor?
İnsan önce üzülüyor, sonra acıyor.

***
Örnek bir hikaye vardır: “Bir gün düşüncesizin biri yangına sebeb olur. Herkes söndürmeye uğraşır. Bir yürekli Kaplumbağa ağır adımlarla, hayatı pahasına ateşe birkaç damla su taşımaya çalışır. Bir densiz küçümseyek seslenir Kablumbağaya; ’’Senin çabandan ne olur ki’’ diye. Yoluna devam eden Kaplumbağa cevap verir; ’’O dert değil, maksat tarafım belli olsun’’!
Evet, insanlık için, sevdikleriniz için, siz de tarafınızı belli edin dostlar..
Çevreye karşı duyarlı olalım. Bahçelerimizde anız ve atıklarımızı yakmayalım.
Barut fıçısı içinde yaşadığımız bu sıcak günlerde, en ufak bir duman gördüğümüzde lütfen hemen 177’yi arayalım. Ve hep birlikte dua edelim:
“YANDIRMA ALLAH’IM”

Hakkında Mahmut Tolon

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*