yarimada.org yarimada.org yarimada.org
yarimada.org yarimada.org yarimada.org
9 Temmuz 2020 Perşembe
SON HABERLER
ALAÇATI’NIN ON SEKİZİNCİ TURİZM SEZONUKAPANIRKEN…

ALAÇATI’NIN ON SEKİZİNCİ TURİZM SEZONUKAPANIRKEN…

Evet, bu kadar gürültü patırtı, tartışma, üşüşme, ego tatmini, ahkâm kesme, tantana, eğip bükme bu kısacık zaman diliminde, on sekiz yıllık an, gibi geçen zaman diliminde olanlar için… Siz seçin bu yakıştırmalardan birini, tartışılan konular, ortaya atılan savlar için…

Bin dokuz yüz doksan dörtte rahmetli Leyla Figen’in Agrilya Cafe’sinin açılışından yedi yıl sonra, İki bin bir yılında başlayan korumacı turizm hareketi, bugün Alaçatı’ya sayısını bilemediğim kadar küçük otel, yine sayısını bilemediğim kadar cafe, restoran, hediyelik eşya dükkânı kazandırdı. Alaçatı, Alaçatılılar bu kısa sayılabilecek zaman dilimi içinde Alaçatı’da yeni bir ekonomik model yarattılar. “Korumacı Turizm” modeli…

Tarımsal üretimin bittiği beldede, sadece arsa ev satıcılığı halk için gelir kapısı olmuşken Korumacı Turizm çevreyi, sosyal yaşamı, mimari yapıyı, beldenin değerlerini korumayı amaçlayan bir ekonomik modelle Alaçatı’nın gündemine yeni bir sektör olarak girdi. Alaçatı bu zaman dilimi içinde çok başarılı sayılabilecek ekonomik bir hamle yaptı. El değiştiren evler restore edildi, mimari yapıya uygun otel, restoran, cafe ve alış-veriş mekânları inşa edildi, istihdam yaratıldı, gençlere iş imkânı ve Alaçatı ekonomisine milyonlarca liralık girdi sağlandı.

Bu kadar kısa zamanda yani on sekiz yılda bu kadar hızlı ve yüksek değerde bir dönüşüm gerçek anlamda bir “mucize” olsa gerek. Elbette bu baş döndürücü dönüşüm sancılı, alışılmadık yeni duruma adaptasyonda aksaklıklara neden olacaktı. Çok kısa zaman içinde durumu kavrayıp anlayacak, mevcut halinin doğru, etik genel geçer tahlilini yapacak kanaat önderlerinin ortaya çıkması ve yine ortak felsefenin uygulanması zaman alacaktır.

Ancak Alaçatı, Alaçatılılar, yerel yönetimi, işletmecisi ile bu kısacık zaman içinde, ivme yükselirken önemli hatalar yaptılar. Kargaşa, kaos ortamını kendileri körüklediler. Buna hepimiz neden olduk. Alaçatı’yı “Dinlence” kasabasından maalesef “eğlence” kasabasına çevirdik.

Sivil toplum örgütleri Alaçatının yeni ekonomik modelinin devamı için onun temel prensiplerini –Mimari, sosyal yapıyı, çevreyi- korumakta dirayetli olamadı, ayakta duramadı. Her yeni gelen yeni yapıyı bilmeden kendi inisiyatifini kendi koydu. Var olan yeni düzene ayak uydurmak yerine bazı işletmeler kendi kurdukları düzene Alaçatıyı uydurmaya çalıştılar.

Ama olmadı, olamadı. Alaçatı değişen bu yeni yapıya ayak uyduramadı, sorunlar, anlaşmazlıklar ortaya çıkmaya başladı. Birinin ak dediğine diğeri kara demeye başladı. Hal böyle olunca rota şaştı, rota şaşınca sorunlar anlaşmazlıklar bir geminin açık denizde fırtınaya yakalanması gibi silkelemeye başladı Alaçatıyı…

Sonuç; yeni yerel yönetim durumun farkında… Alacağı yeni tedbirlerle Alaçatının fabrika ayarlarına döneceğine dair kanaatim çok kuvvetli. Alaçatıya, Alaçatılılara düşen görev bu yolda yerel yönetime destek olmak ve yanında yer almaktır. Zira, mutlu, huzurlu geleceğimiz, birlikte hareket etmekten, dayanışma içinde hayatımızı idame ettirmekten geçiyor.

Hakkında İbrahim Topal

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*